Pozvánka: setkání s odkazem vynálezce prvního českého elektromobilu

Josef Sousedík byl významný meziválečný vynálezce a podnikatel v oboru elektrických strojů. Pan Sousedík mladší se i nadále rozhodl zachovávat odkaz svého otce a předávat ho dál dalším generacím. V rámci setkání dne 29. března v 18.00 v prostoru Creative Gate bude představena zbrusu nová kniha o Josefu Sousedíkovi. Můžete se také těšit na diskuzi se synem Tomášem Sousedíkem a autory nové knihy.

Přijďte na setkání s odkazem vynálezce a podnikatele Josefa Sousedíka. Vstup je zdarma.
foto: Creative Gate

CO: Setkání s odkazem Josefa Sousedíka
KDE: Creative Gate, Jindrišská 5, Praha
KDY: od 18.00 do 21.00

Jméno Josefa Sousedíka je uvedeno u více než 50 patentů z oblasti elektrotechniky a strojírenství (některé z nich byly i patenty světovými). Patřily mezi např. letadlo s kolmým startem, elektrické kormidlo pro motorové lodě, pohony kolejových a silničních vozidel, elektrické stroje určené k užití v průmyslu apod.

Podílel se na vývoji benzinoelektrického hnacího agregátu pro motor rychlovlaku Strela, který maximální dosahovanou rychlostí 150 km/h patřil ve své době k nejrychlejším vlakům na světě, Vzdálenost mezi Prahou a Bratislavou stihnul za rekordní 4 hodiny a 28 minut, rekord nepřekonalo ani pověstné Pendolino.

Dalším vynálezem bylo elektrické auto s hybridním pohonem, které dosahovalo rychlosti 70 km za hodinu. Bylo patentován ve třiadvaceti zemích světa. V roce 1920 otevřel vlastní závod na výrobu elektromotorů a dalších strojů podle svých patentů.

V letech 2004, 2005 a 2009 předložil Český svaz bojovníků za svobodu spolu se Sousedíkovým synem Tomášem návrh, aby byl Josefu Sousedíkovi udělen Řád Tomáše Garrigua Masaryka za zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv.

tisková zpráva

3 Comments on “Pozvánka: setkání s odkazem vynálezce prvního českého elektromobilu”

  1. DANE maš chybu ve vzdělani
   DANE maš chybu ve vzdělani historie našeho statu.Masarikovska prvni republika byla ČESKOSLOVENSKO ČSR.Bez pomlčky.Jinak souhlasim s tim,že Československo mělo mnoho vyznamnych občanu a nejen na Moravě ale i v Praze jim byl vynalezce Ludvik Očenašek (1872-1949).

 1. Zvláštne, ako štát
  Zvláštne, ako štát dokáže premrhať know-how, pritom ani Česko a ani Slovensko neopývajú nerastným bohatstvom.
  Našou jedinou šancou je živiť sa rozumom – kedy to niekto pochopí?
  Alebo je lepšie nechať šikovných ľudí odchádzať za hranice, lebo sa tu nemôžu uplatniť?
  Pán Sousedík neodišiel a dočkal sa „odmeny“.
  Mimochodom oceniť niekoho in memoriam je neschopnosť stihnúť to pokiaľ dotyčný žije – inak sa to nedá nazvať.

Napsat komentář