POZVÁNKA: Další Brněnský elektročtvrtek se blíží

Brněnský elektročtvrtek

Pohodovým odpolednem lze nazvat setkání Brněnských elektromobilistů, která probíhají vždy první čtvrtek v měsíci.

Malá elektromobilita
foto: Brněnský elektročtvrtek

Příznivci elektromobility z okolí Brna si vždy vyberou vhodné místo (v blízkosti rychlonabíječek) a sjedou se popovídat si o tom, jak se nám ta elektromobilita během měsíce posunula. Zjistíme, kde jsou nové nabíječky, co nového v dotacích, jak se pohnuly ceny a tak. Pro mnohé je potěšením, dozvědět se, co se povedlo a co nového se plánuje.

Je skvělé vidět, že se elektromobilita posouvá kupředu, když v médiích jsou stále zprávy o tom, jak to nemůže fungovat. Pozitivní energie je nakažlivá a tak na brněnská setkání jezdí i lidé z Ostravy, Pelhřimova, Prahy, Tábora a Plzně. No řekněte, kde jinde máte možnost zařádit si s elektrobagříkem, než na našich setkáních. To se událo před dvěma měsíci.

Pro mnohé to byla první zkušenost s bagrem.

Pro mnohé to byla první zkušenost s bagrem.
foto: Malá elektromobilita

Červencové setkání bylo naopak poklidné – setkali jsme se na Červeném mlýně v Brně, kde mají své edukačním centrum Brněnské teplárny (mimochodem největší odběratel zemního plynu v ČR).

Bylo nám umožněno prohlédnout si provoz – kogenerační jednotku, paroplynový cyklus, bojlery k vyvažování špiček a jiné zajímavosti. Na prohlídku jsme v rámci aktuálních opatření museli po skupinkách.

Výklad byl zajímavý, avšak doba prohlídky se natáhla na více než dvojnásobek oproti běžným skupinám. Bylo to hlavně proto, že mezi elektromobilisty je mnoho odborníků na energetiku a tak měli často velmi podrobné odborné dotazy.

Krátký sestřih ze setkání můžete shlédnout na videu.
Po prohlídkách jsme se zúčastnili diskuze ohledně nabíječek na brněnských sídlištích, které Teplárny budují. Někteří z Brňáků při této příležitosti podepsali i prémiové smlouvy na nabíjení na již existujících nabíječkách. Zatím se jedná o pár DC nabíječek, ale během pár let přibydou další a také přes 200 AC wallboxů.

A co nás čeká příští čtvrtek? Elektrokoloběžky.

Zajistili jsme uzavřený prostor pro testování elektrokoloběžek v prostorách heliportu u restaurace D1, která se nachází na 178 km sjezdu dálnice D1. K dispozici je stometrová rovinka, zde elektrokoloběžky opravdu ukáží svoje maxima.

Elektomobilisté přivezou svoje „mašiny“ a účast přislíbili také dovozci světových značek. Čeští výrobci dovezou novinky pro tento rok. Zájemci o koloběžky si tak budou moci nejen vyzkoušet žhavé novinky, ale také probrat zkušenosti s dlouhodobými uživateli.

Máme rezervovaný salonek v restauraci D1, který sousedí přímo s testovací dráhou. Tam mohou probíhat debaty v případě, že bude venku větrno.

Někteří prodejci dovezou i pár špičkových elektrokol, které mají ve svém sortimentu. Tato elektrokola tak budou dražší než mnohé elektromobily, kterými účastníci setkání přijedou.

Sortiment elektrokoloběžek se neustále rozšiřuje a nabízí mnoho možností. Evidujeme několik poptávek po ekoloběžkách, které se dají složit a umístit do elektromobilu e-Citigo. Zájem je také o koloběžky, které usnadní pohyb objemnějším jedincům.

Zvláštní kategorií jsou i stroje pro rozvoz tzv. poslední míle – které používají rozvozové firmy v zahraničí. Vždyť jak nejlépe se dostat s několika balíčky do bezemisních zón než na koloběžce nebo elektrikou rikšou (která se mezi ekoloběžky/ekola v některých zemích také počítá).

Na Brněnském elektročtvrtku si tak bude moci každý vybrat svého favorita. Někdo preferuje výkon, jiný dojezd či velikost baterie. Šířka kol, nebo retrostyl může být také důležitým parametrem při rozhodování.

A co vy, máte už na první prázdninový den plán, nebo s námi taky budete testovat elektrokoloběžky? Více info ZDE.

placená inzerce

20 komentářů u “POZVÁNKA: Další Brněnský elektročtvrtek se blíží”

 1. Výborná akce, ta minulá s teplárnami bylo rozhodně
  Výborná akce, ta minulá s teplárnami bylo rozhodně zajímavé oživení. Už se těším na čtvrtek a na to, že můžeme volně dýchat venku i v restauraci. Hovězí polívka nebo vychlazená kofola podpoří dlouho nekončící debaty… 🙂

  Hezký video z červnové akce! Super!

      1. A jéje, zase nedouk Venca a jeho rozumy. Podobné jako se
       A jéje, zase nedouk Venca a jeho rozumy. Podobné jako se solí to rozhodně není.

       Zatímco NaCl je nezbytný pro látkovou výměnu a bez jeho doplňování rychle chcípneš, bez sacharózy se nestane nic. Protože na potřebnou glukózu se štěpí každý sacharid.

        1. Lidé chtějí papkat HFCS? Fakt?
         Lidé chtějí papkat HFCS? Fakt?

        2. To já nevím a je mi to jedno. Udělejte výzkum.
         Jen

         To já nevím a je mi to jedno. Udělejte výzkum.

         Jen říkám, že stejně jako se nedá žrát buchta bez cukru (nebo bez HFCS), tak se nedá žrát stake bez soli.

         Lidé prostě chtějí sladkou chuť. To čím ji výrobce docílí je jiné téma.

      2. Jasně, že budou řvát – ale to je k tomu, že to není o
       Jasně, že budou řvát – ale to je k tomu, že to není o tom, že konzument cukru zabíjí jen sebe. Konzument cukru a vlastně běžných potravin obecně je dneska systematicky zabíjen společností min přes rozvoj civilizačních chorob – úplně stejně jako každé čmoudící cokoli čmoudí do okolí. Sice se tu lacině vytasil první cukr, nicméně byť to na první ohled nevypadá. tak z přírody čistě získaný cukr, je menší problém než:
       vše co je hnojeno a geneticky modifikováno či nakrmeno antibiotiky je teoretický problém pro lidi s citlivějším metabolismem
       Dnešní hladká mouka je pro nás taky pěknej sajrajt
       konzervanty v pontravinách, aby byly hezké
       umělá chutidla, dochucovadla cokoli
       polotovary
       atd atd…
       A jak moc jsme na tom závislí jako společnost si uvědomíte až ve chvíli kdy nejsou, kdy nedostanete v jídle očekávanou rafinovanou chuť, na jakou jste zvyklý, ale dostanete raw chuť, jak takové jídlo chutnalo před padesáti, sedmdesáti, sto a více lety – v reálu si na takovou chuť zvykáte 3 – 4 týdny – někdo i měsíce a pak už zpětně nebudete prakticky schopen pozřít to, jak se to dělá dneska.

       A fakt by mě zajímalo, kolik lidí, co tak ze všech sil bojují proti spalovacím autům mají vyřešené věci jako je rozumné (nic se nemá přehánět) stravování, nízkoemisní bydlení, bez emitorů humusů v domácnosti atd… řekl bych, že je to další perverze společnosti blízká příslovečnému, přijede elektromobilista do mekáče s kámošem a dětma – dobíjí auto, dají si sladký kafe se zákusekm s cigárkem – děcka dostanou hranolky majonézu kečup a hambáč a taťkové přitom nedávají, jak jsou ta spalovací auta strašná

       1. Vy jste to vzal pěkně ze široka. Jako se vším více
        Vy jste to vzal pěkně ze široka. Jako se vším více méně souhlas, ale lidé jsou svéprávní a pokud do sebe chtějí cpát nekvalitní jídlo, tak je to na nich. Kdo chce, tak si koupí zdravé potraviny bez přísad a ty potraviny tu jsou dostupné.

        Když si prostě do kafe dám o 3 kostky cukru více, tak přece nijak nemůžu uškodit svému kolegovi ve vedlejší kanceláři. Leda tak, že mě uvidí a řekne si že to zkusí taky.

        S posledním odstavcem plně souhlasím a co znám vlastníky BEV ve svém okolí, tak to BEV byla až třešnička na dortu, ale můžu žít v bublině.

        1. Ohledně nakupovaného jídla – někdo si svého zdraví
         Ohledně nakupovaného jídla – někdo si svého zdraví neváží no… Ani já nemohu říci že jsem studnice správného stravování. Udělá to někdo za mě ?

         Ad BEV: za mě se s naprostým klidem přiznám že BEV jsem chtěl. Ekologii vem čert stejně tak jako kdybych si kupoval sporťáka. Moje volba.

         I když se snažím volit stavební materiály a technologie do stávajícího obydlí tak aby se tak neplýtvalo tak se z toho taky nepo… a tu třetí trubku na dešťové splachování si prostě nepořídím. Jsou to moje nervy s organizací a mám jen jedny.
         Nová stavba je zase záležitostí financování. Půjčí mi někdo ?

         p.s. ano, jsem potrefená husa (tzn neokřikuji ostatní, alespoň si to myslím)

        2. Ono s tím nakupovaným jídlem je to ošidné – většina
         Ono s tím nakupovaným jídlem je to ošidné – většina lidí, co má děti, tak jejich děti chodí ve škole na oběd a máte hned 5x týdně hlavní jídlo dne mimo kontrolu. To samé, pokud má někdo závodní stravování. To samé, jak odfiltrujete u ovo a zele, co sám nepěstujete, že to není prosajrajtěné.
         Jasně můžete pracovat s tím, že se vyhýbáte vyhlášeným hyper super fujtajblárnám, nicméně jen snižujete riziko, ale neřešíte to finálně – to by jste si musel udělat vlastní samochov a samopěstování a zpracování všeho. Aniž bychom to doma fanaticky řešili – a v okolí máme takové lidi, tak občas vybrat je fuška a fakticky stejně toho tak polovinu ošetřeno nemáme.

         To BEV je ošidné – sám tu o BEV píšu jako o třešničce na dortu „chovám se šetrně“. U sebe vím, že se mi to nevyplatí ani finančně, ani z pohledu šetrného chování k přírodě a zdrojům v kontextu další jedno auto na světě navíc – zase tolik nejezdím a když jedu, tak mám specifické použití a jasné požadavky, kdybych jezdil pravidelně (20 000 km/rok + tak bych uvažoval jinak). Ohledně majitelů BEV – v mém okolí i největší ekobio rodiny BEV odmítly, nejčastěji kombinace – nevyhovuje velikost, děsně drahé na nákup, či není v okolí síť a dobíjet doma nestačí. Těch, co tu mají BEV v okolí jsou často lidi „mám“ všechno, co si ještě koupím? Takže tu máme třeba majitele Tesly S, co má vedle ní dva AMG Mercedesy…

  1. Na Brněnském elektročtvrtku 1. 7. 2021 proběhne také
   Na Brněnském elektročtvrtku 1. 7. 2021 proběhne také krátká debata o zkušenostech, jak se nyní v Mikulčicích stavějí solární ostrovní elektrárny – bez přívodu elektrické energie, bez internetu, bez střechy – ale jedou. Tři panely utáhnou alespoň to co tam zbylo – lednička, mražák, světla, rychovarka, rádio, nabíjí se mobily, tablety a akunářadí…

 2. Jasně do Prčic se už těším. Je tam vždy skvělá
  Jasně do Prčic se už těším. Je tam vždy skvělá atmosféra. Jen doufám, že bude stanoven pevný termín valné hromady a nebudou ho měnit jak minule. Jiné místo, jiný čas – a to hned dvakrát. :-)))

  Ale nevím, jak hodně tam bude narváno. Díval jsme se, že asociace APEL má za poslední rok 24 platících členů (slovy 24 platících členů).
  Prostě skvělá práce představenstva a „ředitele“.
  Už si ani nepamatuji, co naslibovali minulý rok.

  Uvidíme se tam?

Napsat komentář