Povinné ručení stále zdražuje – jak na něm ušetřit?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení) musí mít sjednáno každý majitel vozidla, který ho využívá na veřejné komunikaci. Existují však jeho různé varianty a v nabízených službách se liší i jednotlivé pojišťovny. Jak na povinném ručení ušetřit a co sledovat při výběru pojistky na auto?

Povinné ručení potřebuje každý řidič
foto: Generali Česká pojišťovna a.s., Pexels.com

Povinné ručení každoročně zdražuje

Povinné ručení každý rok nepatrně zdraží kvůli narůstajícím výdajům pojišťoven – v roce 2021 zhruba o 4 %. Nejvíce se pojistka prodražila řidičům, kteří již v minulosti bourali. Jedním z faktorů, které mají vliv na cenu povinného ručení, je totiž bonus a malus.

Bonus a malus

Pokud jezdíte dlouhodobě bez nehod, získáte za svou opatrnost bonus, tedy slevu na pojistném. I když přejdete k jiné pojišťovně, o bonus nepřijdete, je vázán na pojištěného. Jestliže ale za volantem způsobíte škodu, bonus se vám poníží – může klesnout až do minusových hodnot (malus) a pak si za povinné ručení naopak připlatíte.

TIP: U Generali Česká pojišťovna můžete za jízdu bez nehod získat bonus až 55 %. Navíc při sjednání povinného ručení online získáte slevu 20 %.

Jak ušetřit na povinném ručení?

Kromě bonusu se do ceny pojistky promítají i další faktory. Výši platby za povinné ručení určuje model, stáří a způsob využití vozidla, ale také věk pojištěného nebo jeho bydliště. Další kritéria již můžete ovlivnit sami:

 • pojišťovna – každá instituce nabízí povinné ručení za trochu odlišných podmínek a v jiné cenové relaci,
 • šíře služeb – za nadstandardní asistenční služby nebo připojištění pro specifické situace si připlatíte,
 • výše pojistných limitů – čím vyšší je limit (maximální pojistné plnění v případě škodní události), tím narůstá i platba za pojistku,
 • frekvence placení pojistného – při platbě pojistky jednou ročně můžete získat slevu.

Sjednejte si výhodnou smlouvu

Nejlepší pojistku však neurčujte pouze podle ceny – důležité jsou i zmíněné pojistné limity, které by měly pokrýt i komplikovanější nehody, případné škody na zdraví způsobené třetím osobám či poškození hodnotnějšího majetku.

Využijte také připojištění, jež vám mohou ušetřit spoustu peněz třeba při střetu se zvěří nebo prasknutí čelního skla.

A nakonec se zaměřte i na spokojenost stávajících klientů pojišťovny – třeba Generali Česká pojišťovna má skvělé hodnocení 4,6 z 5, které si snaží dlouhodobě udržet nejen cenou, ale také špičkovým zákaznickým servisem.

placená inzerce

53 Comments on “Povinné ručení stále zdražuje – jak na něm ušetřit?”

 1. VW bude požadovat „náhradu škody“ za dízldublejt po
  VW bude požadovat „náhradu škody“ za dízldublejt po bejvalkoj Winterkorn & Audi Štádler kde udělali soudluzi chybu :)))))))

  https://www.investicniweb.cz/vw-bude-zadat-odskodne-po-byvalem-sefovi-koncernu-rediteli-audi

  https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/sef-volkswagenu-o-svem-platu-430-milionu-rocne-je-dost-uz-mi-nepridavejte-955492

 2. tzáraniny. pri povinnom stačí nájsť poisťovňu, ktorá
  tzáraniny. pri povinnom stačí nájsť poisťovňu, ktorá zohľadňuje počet poistených áut, domov, bytov, … a potom ich zlúčiť pod jedným poistníkom. poistených bude veľa a z toho vyplynie patričná zľava. a čím „drahšie, kvalôiôtnejšie poistenie“, tým je zľava vyššia!
  ja poisťujem, ale poistení sú dcéry, manželka, susedia,…kazdý na najvyššie riziká.

 3. njn a co sem říkal :)) holt nabourat teslu s povinným
  njn a co sem říkal :)) holt nabourat teslu s povinným celosklem v jediným servisu za 2k na hodinu není žádná sranda soudluzi, někdo to nakonec zaplatit bude muset :))

  https://youtu.be/KW-6Klu4rnQ?t=1512

  ale nic si z toho nedelejte kupujeme bitkojnou tezlatrejtrs zastavte barák poradí vám vondrák :))

  http://m.aimg.sk/ras-cz/11-origin-6629419.jpg

   1. ?? a od čeho mysliš je asi tak povinny? aby zaplatilo za
    ?? a od čeho mysliš je asi tak povinny? aby zaplatilo za tebe škodu zpusobenou tebou na kterou bys jinak neměl. Cim drazší kára kerou napereš tim vic pojistovna plati tím víc si to od pojistencu vcetne tebe potom vybere 🙂 nebo myslis ze je to snad nejaka dobročinná organizace ?? :))) No a to teprv prijdou čínský přepal tezly celokostra na jedno použití 😉

    A to ještě budte rádi, že se zatím v povinným NEZOHLEDNUJE BRUTÁLNÍ VÝKON TESLY ;)) jejich pojistení je defakto dotovaný….

        1. A s čím bych měl začít? 🙂 Pro mě je podstatné jakou
         A s čím bych měl začít? 🙂 Pro mě je podstatné jakou výši mi spočítají a podle zkušeností z Prahy a vesnice vím, že mnohem větší vliv na výšku pojistného má místo trvalého bydliště než výkon auta. A samozřejmě šikovnost pojišťováka, jeho slevy a pod.

        2. začít řešit proč nevíš, jak je možný žes to v roce
         začít řešit proč nevíš, jak je možný žes to v roce 2021 nevěděl? takovej základ, to abys pak chápal rozdíly výpočtu pojištění vo kerým sme se bavili 🙂 aléé srr na to pes. Povim ti příklad: mladej vocas po maturytě koupil si bramboru za 200klacků starou snad 15 let ale byl to 3litr asi 170kW bez bonusů čerstvej řidičák a bylo mu houby platný že žil na vesnici a „kamarádil s pojištovačkou“ stejnak to měl za 16.000 Kč ročně jen povinný 😉 Za to uocas stejnej ročník koupí teslu já nevím uoe přes mega výkon 310kW a dostane povinný nejnižšího objemu fosila tak za 2.000 maximálně 😉 chápeš už ten rozdíl :))

         https://www.sauto.cz/osobni/detail/tesla/model-s/19009970

        3. No jak jsem psal, brát do úvahy výkon auta při povinném
         No jak jsem psal, brát do úvahy výkon auta při povinném ručení je blbost. A takt tvrdím, že mnohem větší rozdíl udělají bonusy, místo pobyty a pod., pokud se teda bavíme o normálních autech a ne elektro… na to asi ještě nemají pojišťováci připravené tabulky 🙂 Co jsem tak koukal do nějakého srovnávače, tak tam třeba ani Tesla nebyla na výběr.

         PS:
         Ty sumy, cos napsal, to jsou reálné výšky pojistného nebo sis to vycucal z prstu? Těch 16 tis. a 2 tis.?

        4. no to sou reálný, podle skutečný události
         no to sou reálný, podle skutečný události

        5. Podle vaseho textu to jsou konstruovane priklady. Cucate z
         Podle vaseho textu to jsou konstruovane priklady. Cucate z prstu.
         Jinak kdyz porovnavate, tak staci kouknout do DE. Tam vidite rozpitvane, ktere auto jakou ma nehodovost. S Teslou 3 muzete posuzovat bmw M3. Tam je nehodovost vyssi nez u Tesly. Bmw 320i je levnejsi. Ale 325d je ca. stejna nehodovost. Vlastne to je komplikovanejsi, je tam podchycena i nakladnost oprav. Jmenuje se to Schadensklasse.

        6. Když jsem si kupoval své první auto, tak jsem vybíral do
         Když jsem si kupoval své první auto, tak jsem vybíral do objemu 1,8 l. Protože za motor 1,8-2,5 bych platil jen povinné ručení 12 a to byl rok 2005. Za 1,8 jsem platil přes 8 000 ročně. Takže platit jen povinné ručení 16 tisíc ročně za 3litr asi 170kW může být naprosto reálné číslo.

         Bonusy jsou fajn, ale k těm se musíte nějak dostat. Těžko budete mít při koupi prvního auta zároveň x let historie pro přiznání bonusů.

        7. Podle obsahu se to uz davno nepocita. Jo to byla debilita. Mel
         Podle obsahu se to uz davno nepocita. Jo to byla debilita. Mel jsem Felicii 1,9 Diesel. Platil jsem stejne jako blazni s bmw 2,5 litr.

        8. no už tady zase jen bleješ jako s kotoučovejma bubnama že
         no už tady zase jen bleješ jako s kotoučovejma bubnama že jo 🙂

        9. I mistr tesař se občas utne…
         nedělal bych z toho takovou

         I mistr tesař se občas utne…
         nedělal bych z toho takovou vědu 🙂

        10. nj jenže von kecá k tématům i když ví že o nich kulový
         nj jenže von kecá k tématům i když ví že o nich kulový ví 😉 a prohlašuje to za pravdu, pak mate manipuluje dezinformuje veřejnost sakra 😉

        11. ano je to reálný číslo, pramenicí z osobni zkusenosti
         ano je to reálný číslo, pramenicí z osobni zkusenosti meho kamoše 😉

        12. jedinej kdo si tady cucá z cecku seš ty lentylko a to
         jedinej kdo si tady cucá z cecku seš ty lentylko a to dlouhodobě povětšinou přes teslí ruzový brejle :))

 4. A taky se hodně vyplatí co dva roky měnit pojišťovnu,
  A taky se hodně vyplatí co dva roky měnit pojišťovnu, protože když ptáčka lapají, tak hezky mu zpívají a pro nové klienty mají slevu. Generali Česká pojišťovna o mně, jako klienta kdysi přišla, protože se začal převádět bonus z povinného ručení na havarijní pojištění, ale JEN pro nové klienty, což v té době znamenalo pro lidi jezdící bez nehody a mající minulost v povinném ručení nemalé finanční úspory

  1. Cely ten bonus/malus system je trochu nelogicky. Vaze se na
   Cely ten bonus/malus system je trochu nelogicky. Vaze se na konkretniho cloveka. To je ok. Ale kdyz bude bourat v mem aute nekdo jiny, tak komu snizi bonus? Ne vinikovi bouracky, ale majiteli auta, resp. pojistenci. A potahne se to i kdyz s bourackou nema nic spolecneho.

     1. to snad zalezi na tom jak mas napsanou pojistnou smlouvu, je
      to snad zalezi na tom jak mas napsanou pojistnou smlouvu, je na tobe coby klientovy si tohle ohlidat a sjednat tak aby to bylo vyhodne i pro tvou osobu

      pojistovna je business a jejich zajmem je vydelavat, a ne utirat zadek klientum kteri si neumi precist podminky pojisteni

      ty jako majitel auta jsi proste odpovedny za to co se s nim deje, a muzes tedy vyuzit toho ze dane auto pujcis jen tomu kdo ma kuprikladu vlastni pojistku treba na blbost a muzes chtit aby sla pripadna pojistna udalost za skutecnym vinikem

      1. Takovou kravinu snad nemyslite vazne. Bonus/malus spravuje
       Takovou kravinu snad nemyslite vazne. Bonus/malus spravuje kancelar pojistitelu centralne a muzete mit jakou chcete smlouvu, vzdy vam to spadne na vsechny auta.
       A pojistka na blbost urcite neplati na hrazeni nehod autem. Plati to jen v zamestnani na sluzebni auto a jen do nejake vyse dle mzdy.

       1. to je samozrejme nesmysl, auta ve firme mame pojisteny na
        to je samozrejme nesmysl, auta ve firme mame pojisteny na firmu a kdys se boura s jednim, tak rozhodne neprechazu malus na firmu ani na vsechny auta pojistena na danou firmu, je to jednoduse specifikovane v podminkach pojisteni flotily

        a pojistka na blbost samozrejme muze hradit jakoukoliv skodu daneho cloveka na kterou je ta pojistka sepsana, teda i na hrazeni skod z autonehody

        delal jsem temer 3 roky pojistovaka, takze o pojistkach nevim vubec nic 😀

        proc diskutujes o necem o cem vis totalni hovno? pak se nediv ze te zacinaj lidi oznacovat za podobnyho trolla jako runnera

        1. Pisu o pojisteni fyzickych osob obcana a ne o
         Pisu o pojisteni fyzickych osob obcana a ne o flotilach.
         Koukam ze delate uplne vsechno. Pojistovaka, grafika pro animace. Kde jste jeste zkousel stesti?

        2. to ze jsem delal pojistovaka na volne noze neni nic
         to ze jsem delal pojistovaka na volne noze neni nic neobvikleho, zaprve ekonomiku mam vystudovanou, takze pokud v nejakem podobnem oboru se da ocekavat, a to ze delam grafiku kterou jsem mel od stredni skoly jako konicka je pro tebe asi strasne, za 21 let co mam po skole jsem vystridal 4 ruzne profese, no silenost co, to je hrozne jak si ty lidi dovolujou zkouset pracovat v ruznych oborech

         normalne si predstav ze mam dokonce skousky na svarece ktere jsem absolvoval v rekvalifikacnim kurzu posledni rok dalkoveho studia, a udelal jsem dokonce prijimacky k PCR ktere jsme si zkusili s kamosema z hecu, no hrozny jak ty lidi skacou z jedne profese do druhe, no co si to dovolujem 😀

         tak abys dopriste nemusel skakat trolenim jak splasenej hormon, tak delal jsem nakupciho, pojistovaka, fotografa a s prestavkama nejdele delam grafika/animatora, a normalne umi i grafiku realnou, uplacat treba z hliny auto nebo vazu, a dokonce umim i stukovat a vymalovat byt ci dum, nojo uplne desny co dneska ty lidi vsechno neumej co 8)

         jo a vlastne ve volnem case mejch PC tezim altcoiny, to je dnes vlastne taky profese, takze vlastne 5, nebo 6 ze jsem spoluvlastnil treba eshop? 😀

        3. Tak se nejdřív nauč česky “ ty neobvikla skousko”
         Tak se nejdřív nauč česky “ ty neobvikla skousko” když tu chceš plkat …

        4. a dalsi co ma potrebu resit pravopis a zrejme nema nic k
         a dalsi co ma potrebu resit pravopis a zrejme nema nic k tematu 😀
         bezne lidi utoci na nedostatky prave kdy nemaj cim argumentovat

        5. Rika ten co tu mele hovna o nicem
         Rika ten co tu mele hovna o nicem

        6. Ty h…. tady bohužel melete Vy, Saman na rozdíl od Vás
         Ty h…. tady bohužel melete Vy, Saman na rozdíl od Vás tady dává nějaké info.To, že má z určitého důvodu špatnou gramatiku, je pro lidi co preferují obsah nepodstatné.Pokud Vám to tolik vadí, tak to ignorujte, nebo se vraťte do gramatického kroužku.

        7. Chytte se za ruku chlapci a bezte si to udelat…
         Nereaguju na

         Chytte se za ruku chlapci a bezte si to udelat…
         Nereaguju na nikoho co pise jako dement nebo dela gr.chyby, kazdej se nekdy utukne, ale ze tu Saman vypravy hovna o tom co vystudoval, z ceho ma „skousky“ , rekvalifikoval se na fizla a jiny picoviny, tak to sem asi neptri a neni to k tematu…. takze to byla reakce na vseznalka co tady zapleveluje diskuze a ani neumi psat cesky… to je vse (snizujete se tu akorat na uroven Behny, Tomase z Japonska, Rumcajze, Sprostaka apod… posledni dobou vesmes diskuze o nicem…

        8. A čím převratným, kromě „kanálslovníku“, jste to tu
         A čím převratným, kromě „kanálslovníku“, jste to tu obohatil Vy?

        9. Nejsem tak chytrej jako vy dva hosani… kazdej nema na to
         Nejsem tak chytrej jako vy dva hosani… kazdej nema na to bejt fizlem 😉

        10. Máte pravdu, kromě „slovníku“, máte problém i s
         Máte pravdu, kromě „slovníku“, máte problém i s chápáním psaného textu, ale nic si z toho nedělejte, někdo má problémy s gramatikou, někdo zase s logikou, prostě „nikdo není dokonalý“.

        11. A nekdo nepochopi ani jedno
         A nekdo nepochopi ani jedno

        12. Hele Samane, chtel jsem se nechat secist jako poslusny obcan
         Hele Samane, chtel jsem se nechat secist jako poslusny obcan na scitani21.cz a ono to nefunguje. Tak jsem si vzpomel na vas, zda jste tam take neprispival vasemi multischopnostmi.

        13. To byste mi, Šamane, možná dovedl poradit. Máme doma vždy
         To byste mi, Šamane, možná dovedl poradit. Máme doma vždy jedno auto už cca 34 let a vždy psané na mne. Manželka má řidičák 15 let a poslední roky, co jezdíme spolu do práce, řídí ( a dobře) převážně ona. Takže kdyby si ona koupila auto „na sebe“, bude mít bonus nula. Co s tím?

        14. auto na sebe je vesmes jen obrat, auto je pojistene na nekoho
         auto na sebe je vesmes jen obrat, auto je pojistene na nekoho a ten nekdo nemusi bejt majitel auta, auto muz eklidne koupit manzelka, muze bejt psane na ni, ale pojistene muze bejt klidne na tebe, staci vesmes cestne prohlaseni ze s autem jezdis vic ty

         a samozrejme vse je o dohode s „pojistovakem“ kdy u novych klientu se daji vykouzlit zajimave bonusy 🙂 spousta lidi dnes sazi ja porovnavace pojistek, coz je podle me chyba, me to nikdy nenaslo ceny jake jsem schopnej si zajistit sam jen tim ze navstivim pojistovnu a necham si predlozit nabidku od „pojistovaka“ , tech figlu jak tam dostat zajimavejsi cenu je vzdycky hodne

        15. Díky za odpověď a přeji hezký zbytek slunečného
         Díky za odpověď a přeji hezký zbytek slunečného odpoledne.

        16. S tim cestnym prohlasenim to asi nemusi byt. Jedno auto je
         S tim cestnym prohlasenim to asi nemusi byt. Jedno auto je prihlasene na zenu a pojistka na me. A nic jsme nemuseli prohlasovat.

        17. To se dá vyřešit koupí malé motorky, kterou přihlásíte
         To se dá vyřešit koupí malé motorky, kterou přihlásíte na manželku a až nabere po pár letech nějaké bonusy a překlene to nejdražší období, tak se na ni napíše auto.

         Otázka ovšem je co s tou motorkou. 😀

   1. Bonus funguje jediným způsobem – vezme se ve výročí
    Bonus funguje jediným způsobem – vezme se ve výročí telefon zavolá se a naprosto natvrdo se zeptáte, jaká bude sleva, že současnou cenu nabízenou cenu platit nebudete – vždycky nějaká je. A pokud není dostatečná, tak pryč ke konkurenci – tam je vždycky levněji, když ptáčka lapají…

Napsat komentář