Poslanci brzy ve druhém čtení projednají novelu energetického zákona lex OZE III, která zásadně ovlivní i ekonomickou výhodnost komunitní energetiky pro spotřebitele.
Unie komunitní energetiky (UKEN) proto doporučuje, aby efektivnější metody sdílení byly součástí zákona s účinností od 1. 7. 2025 bez ohledu na termín spuštění finální verze Elektroenergetického datového centra (EDC).
SOUVISEJÍCÍ: Startuje sdílení elektřiny, začít můžete po registraci u datového centra
UKEN dlouhodobě upozorňuje na existencí efektivnějších a ekonomicky výhodnějších metod sdílení elektřiny. V Česku totiž používáme statickou metodu, která v praxi znemožňuje rozdělení veškeré sdílené elektřiny v každé čtvrthodině. Tím nutí výrobce elektřiny část sdílené elektřiny levně prodávat obchodníkovi a dalšího spotřebitele zapojeného do sdílení ten samý objem elektřiny od obchodníka dráž nakoupit.
V případě hybridní a dynamické metody by výrobce mezi spotřebitele mohl sdílet veškerou vyrobenou elektřinu a nesmyslný mezikrok s přeprodejem části elektřiny obchodníkovi by odpadl.
„Belgie, Francie, Rakousko i Slovensko již hybridní a dynamickou metodu využívají a spotřebitelé si díky nim nasdílí o 20-50 % více elektřiny. Slovensko například zavedlo hybridní metodu sdílení již po 9 měsících od spuštění jejich datového centra. Doporučujeme proto, aby se pokročilé metody sdílení zavedly již od 1. 7. 2025,“ říká Eliška Beranová, právnička UKEN a Frank Bold.
Podle Martina Krupy, jednatele ECM System Solutions, je již současný systém EDC na zavedení nových metod sdílení připraven. „Metodu sdílení elektřiny určuje v podstatě matematický model, ten lze upravit i ve stávajícím systému. Víme to i díky předchozím jednáním s Energetickým regulačním úřadem a EDC. Odpor vnímáme spíše ze stran dodavatelů elektřiny, protože díky efektivním metodám sdílení od nich lidé ve společenstvích odeberou méně elektřiny.“
Ekonomicky výhodnější metody sdílení jsou důležité i v kontextu příprav programu KOMUNERG, ze kterého chce Státní fond Životního prostředí (SFŽP) energetická společenství podpořit prostřednictvím zvýhodněných úvěrů a záruk.
„Energetická společenství budou muset prokázat svou ekonomickou životaschopnost nejen bankám a svým členům, ale také proto, aby dosáhla na podporu z finančního nástroje KOMUNERG, který chystá SFŽP. Vhodná metoda sdílení a jeho ekonomická návratnost proto ovlivní i to, zda budou společenství dále investovat do obnovitelných zdrojů energie,“ doplňuje Ondřej Pašek, vedoucí dotační pracovní skupiny UKEN a expert Hnutí DUHA.
Lex OZE III je poslední novela energetického zákona, kterou může současná vláda schválit. Nabízí tak poslední šanci dovést úspěch se zavedením komunitní energetiky do konce, snížit ceny elektřiny a posílit postavení spotřebitelů.
Ukázka fungování statické metody na modelovém příkladě
U statické metody množství elektřiny, které putuje členu společenství ze sdílené výrobny nebo z výrobny jiného člena, záleží na pevně daném podílu v procentech z výroby v aktuální čtvrthodině (alokační klíč).
Představte si, že jako výrobce chcete veškerou vyrobenou elektřinu sdílet, protože je to pro vás výhodnější. Při využití statické metody vás kromě aktuální spotřeby členů navíc omezují jejich fixně nastavené podíly.
Jak ukazuje příklad níže, společenství by v danou čtvrthodinu mohlo spotřebovat 80 kWh ze 100, ale vinou statického alokačního klíče spotřebuje pouze 52 kWh. Členové společenství pak nakupují 28 kWh elektřiny od obchodníka za méně výhodných podmínek.
Dynamická metoda by umožnila rozdělit veškerou vyráběnou elektřinu, kterou nyní sdílející spotřebovávají. Na stranu druhou z ní nejvíce profitují členové s vysokou spotřebou, což nemusí být spravedlivé ani motivační pro úspory.
Hybridní metoda však umí kombinovat statickou a dynamickou tak, že každému nejprve přiřadí fixní podíl elektřiny a zbývající rozdělí mezi ty s vyšší spotřebou. Je tedy spravedlivější z pohledu členů a ekonomicky výhodnější pro všechny ve společenství, protože se v něm využije více vlastní elektřiny.
zdroj: tisková zpráva