Porsche a BASF budou vyvíjet baterie pro elektromobily

Ve spolupráci se skupinou Cellforce bude BASF recyklovat odpad z výroby akumulátorů.

BASF bude dodávat špičkové aktivní katodové materiály pro vozy Porsche.

Ve spolupráci se skupinou Cellforce bude BASF recyklovat odpad z výroby akumulátorů.
foto: BASF

Skupina Cellforce, společný podnik společností Porsche a Customcells, vybrala společnost BASF jako exkluzivního partnera pro vývoj článků lithium-iontových akumulátorů nové generace. V rámci spolupráce poskytne společnost BASF špičkové katodové aktivní materiály HEDTM NCM, jež přispějí k rychlému nabíjení a vysoké hustotě energie.

S podporou BASF tak bude skupina Cellforce se sídlem v německém Tübingenu vyrábět výkonné akumulátory. Spuštění provozu plánuje skupina v roce 2024, počáteční roční produkce má činit zařízení pro minimálně 1 000 vozidel s celkovou kapacitou 100 MWh.

Jako přední dodavatel katodových aktivních materiálů má BASF pro tuto spolupráci ideální předpoklady. Kromě silného výzkumu a vývoje se bude moct opřít o výrobní závody ve finské Harjavaltě a německém Schwarzheide.

Díky uplatňování principů cirkulární ekonomiky bude zároveň BASF od roku 2022 schopna dodávat katodové aktivní materiály s minimální uhlíkovou stopou.

„Toho dosáhneme mimo jiné recyklací: výrobní odpad ze závodu Cellforce budeme recyklovat ve vlastním provozu ve Schwarzheide. Hydrometalurgickým procesem budeme z odpadu získávat lithium, nikl, kobalt a mangan a následně je budeme zavádět do vlastní produkce katodových aktivních materiálů, čímž uzavřeme smyčku a oproti průmyslovým standardům snížíme uhlíkovou stopu až o 60 %,“ vysvětluje Filip Dvořák, generální ředitel společnosti BASF spol. s r.o. v České republice.

tisková zpráva

Jeden komentář u “Porsche a BASF budou vyvíjet baterie pro elektromobily”

  1. Výroba za značného využítí recyklátů je chvályhodná,
    Výroba za značného využítí recyklátů je chvályhodná, zaslouží dotaci, aby byla konkurence schopná bezohledného drancování přírodních zdrojů.
    Kolik procent bude z recyklátů není uvedeno, tak mě napadá jízlivá poznámka: BASF se asi snaží maskovat způsobem z ušlechtilé nadvýroby pesticidů…

Napsat komentář