Počet žádostí o dotaci u pasivních domů narostl o 81%

Aktuální statistika programu Nová zelená úsporám v meziročním srovnání prvních pololetí roku 2018 a 2019 vypadá velmi povzbudivě.

Centrum pasivního domu se jako nezisková organizace osvětou a vzděláváním v oblasti pasivních a zdravých staveb zabývá už téměř 15 let.
foto: Centrum pasivního domu

Nárůst žádostí u pasivních domů je o 81 % vyšší a předpoklad čerpání do konce roku je okolo 300 mil. Kč. Loni se mluvilo o 6 % novostaveb v pasivním standardu, letos se dá očekávat podíl blížící se hranici 10 %.

Meziročně narostl celkový počet dotačních žádostí NZÚ o 33 % a požádané dotace dokonce o 36 %. V letošním roce je předpoklad čerpání pro rodinné domy v rozsahu až 2,4 mld. Kč.

Nejvíce se z tohoto koláče ukrajuje v rekonstrukcích v oblasti A, tedy renovacích, které narostly o 21 %, a předpoklad ročního objemu je 1,4 mld. Kč. Těžiště leží v oblasti A.2, což je poměrně důkladná renovace, která zaznamenala největší nárůst v penězích.

V počtu žádostí zase roste nejvíce A.0, kde je možná realizace prací svépomocí, ale zároveň se zde zmenšuje rozsah a velikost projektů. Za zmínku stojí i čísla související s řízeným větráním s rekuperací, mimo pasivní novostavby narostly žádosti o 72 %.

Fotovoltaika zaznamenala nárůst o 81 % a celkové předpokládané roční čerpání bude okolo 320 mil. Kč. Zelené střechy narostly o 127 %, ale je nutné zohlednit malý základ z loňského roku, takže podpora by letos mohla překročit 4 mil. Kč.

Na projektovou přípravu a stavební dozor vzrostla podpora o 38 % a dá se očekávat čerpání okolo 180 mil. Kč. Před dvěma týdny vláda schválila další rozšíření programu NZÚ, a to o podporu nákupu bytů v pasivních novostavbách a o garanční schéma za renovační úvěry.

„Média na to reagovala zprávou o zdražení výstavby až o statisíce korun,“ říká Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu (CPD). „Z údajů, které máme v CPD k dispozici, vyplývá, že hlavním nárůstem ceny nemovitostí není technický standard, ale růst mezd a především cen stavebních materiálů. Od našich členů víme, že výstavba při dosažení stejného standardu je letos o 15-20% vyšší než v roce 2016,“ dodává.

„A taky víme, že v některých lokalitách se zvýšily ceny nemovitostí pouze zvýšeným zájmem, a to až o 40%. Proto jsem velmi opatrný na tvrzení, že nové legislativní požadavky výrazným způsobem zatíží stavebníka. Naše zkušenosti potvrzují, že chytrý návrh a optimalizace projektu na počátku může projekt zlevnit anebo jej připravit k podání žádosti o dotaci, která náklady vedoucí ke splnění pasivního standardu pokryje.“

tisková zpráva

12 Comments on “Počet žádostí o dotaci u pasivních domů narostl o 81%”

  1. Pokud někdo chce stavět pasivní dům částečně
    Pokud někdo chce stavět pasivní dům částečně svépomocí, stejně si nechte vše vyřídit od projektanta. Je to ta největší otrava a byrokracie, kde papírování může trvat měsíce. Já v pátek odnáším opravené výtky na úřad a snad už to schválí a peníze přistanou na účtě.
    Jinak, pasivní 150m2 bungalov mě vyšel na cca 3,2M před dotací, takže to není finančně tak hrozný a je to opravdu hodně komfortní. Přišlo mi letos první celoroční vyúčtování za elektřinu na 19k a to topíme na nějakých 25°C tepelným čerpadlem. Letos už jsme vypnuli topení někdy únor/březen. 🙂

    1. To je slušné…
      Mám nějakých cca. 145 m2, přízemí a

      To je slušné…
      Mám nějakých cca. 145 m2, přízemí a patro a kvůli manželce taky topíme na 25, i když mě by stačilo méně. Oba jsme doma, takže topíme skoro pořád, s výjimkou pár dní, co jsme na cestách.
      Topení a ohřev TV mám plynem. Ročně platím za el. skoro 13 a za plyn necelých 18, takže dokopy cca. 31 tisíc.

      U nás ve vesnici teď developer staví pasivní domy s FVE na střeše, myslím, že i s baterkou kolem 6 kWh, tepelným čerpadlem a rekuperací a údajně dotace je na barák kolem 450 tisíc.

      1. Málem jsem zapomněl, ještě mám solární kolektory na
        Málem jsem zapomněl, ještě mám solární kolektory na ohřev TUV a za posledních několik týdnů čerpadlo skoro neběželo. Taky bych snesl méně, ale máme teď roční dítě a přítelkyně je celkem zmrzlá. 😀
        Teď čekám na technologii levných baterií a soláry z perovskitu a přejdeme do nulového, případně aktivního.

            1. To blízko trvá již několik let co jsem to na stejném
              To blízko trvá již několik let co jsem to na stejném portálu četl a asi články opakují.

              Dnes se dají sehnat i s víc jak 22% účinností, tak proč čekat léta na to až budou prodávat s účinností 23%.

              Zbytečná ztráta času.

                1. Podle videa vyrábí už i ta vámi zmiňovaná HE3DA, už
                  Podle videa vyrábí už i ta vámi zmiňovaná HE3DA, už alespoň 2 roky a stále nic co by se dalo koupit natož levně.
                  🙂

                  VW také má EV s dojezdem 500km a bude za cenu spalováku, na videu.

                  Že bych taky počkal, nechci EV za milion, bez dotace.
                  🙂

                  Nejsem nesmrtelný a tak beru co je a ne co bude, když já už nebudu.

              1. Na tom právě zkapal MIT startup A123, protože neměl
                Na tom právě zkapal MIT startup A123, protože neměl dostatečný náskok v násobku kapacity vůči sávající technologii. Takže zatímco oni se snažili rozject výrobu, tak je Čína skoro dohnala, čímž jim ukousla dost trhu, oni už moc nevydělali, zbankrotovali a Čína je koupila za pár šupů a bylo po ftákách.

                O kolik je perovskite levnější a lehčí než současný FV panely o stejné účinnosti? Na tom to stojí a padá.

Napsat komentář