Obnovitelné zdroje: Česko stále přešlapuje

Obnovitelné zdroje dokázaly v Evropě zvrátit energetickou krizi. Česko ale v důležitých krocích stále váhá.

Více než pětinu (22 %) energie spotřebované v Evropské unii loni vyrobily solární a větrné elektrárny a svou produkcí tak poprvé předčily i výrobu energie ze zemního plynu (20 %). Na povzbudivé výsledky evropské moderní energetiky upozornila zpráva European Electricity Review energetického think tanku Ember. Česko se k tomuto trendu zatím přidalo jen v rozvoji malé domácí fotovoltaiky. Stavba velkých pozemních elektráren stále nedosahuje svého potenciálu a velmi neuspokojivá je situace ve výstavbě větrných elektráren.

Obavy, že odklon od ruského plynu povede ke zvýšení spalování uhlí, se tak nenaplnily. Ačkoliv evropské země importovaly o 22 milionů tun uhlí navíc, dvě třetiny tohoto množství leží stále nevyužité a uhelná energetika poslední čtyři zimní měsíce poklesla meziročně o šest procent. Větrné a solární zdroje také dokázaly nahradit výpadky francouzských jaderných bloků a evropských vodních elektráren, které vykazovaly nižší produkci energie kvůli silnému suchu. 

„Cenu elektřiny na evropských trzích v loňském roce ovlivňoval nejen propad dodávek ruského plynu, ale i energie z jádra a vody. Způsobily to jednak odstávky hned několika jaderných elektráren ve Francii, jednak extrémní sucho po celé Evropě. Spotřebitele nezachraňovalo uhlí, jehož spotřeba meziročně vzrostla o pouhých 7 procent, ale větrné a solární elektrárny, které loni poprvé vyráběly víc než pětinu evropské elektřiny (22 procent). Rozvoj zelené energetiky napříč Evropou tak potvrzuje, že energetická krize neznamená konec Zelené dohody, ale naopak její akceleraci,“ komentuje výsledky studie Martin Abel, koordinátor Klubu agrivoltaiky Aliance pro energetickou soběstačnost. Organizace Ember navíc odhaduje, že v letošním roce by poptávka po energii z fosilních paliv mohla meziročně klesnout o 20 procent, což by znamenalo dvojnásobné překonání předchozího rekordu z roku 2020.

Evropské solární kapacity loni vzrostly o rekordních 24 procent (39 TWh) a pomohla snížit náklady na fosilní plyn o 10 miliard eur. „Zpráva organizace Ember prokazuje, že růst produkce čisté energie přímo vede k poklesu spotřeby fosilních paliv. Ty musí Evropa draze dovážet a ruská invaze na Ukrajinu poukázala i na bezpečnostní rizika, která plynou ze závislosti evropské energetiky na nevyzpytatelných režimech. Česko dokázalo na krizi zareagovat masovým zájmem o výstavbou domácích fotovoltaických elektráren, poptávka po jejich výstavbě na rodinných domech loni vyrostla o více než 50 tisíc. Další důležité pilíře moderní energetiky, nové větrné elektrárny a bioplynové stanice ale zatím vyhlížíme marně,“ upozorňuje programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Nové větrné elektrárny v posledních letech v Česku prakticky nevznikaly a jejich povolování trvá i deset let, což neúměrně prodražuje jejich výstavbu. Smutným faktem také je, že do aukcí na podporu větrné energetiky se právě kvůli komplikované výstavbě nepřihlásil jediný zájemce. Podobně bezútěšný je i rozvoj bioplynových kapacit, které přitom mají potenciál nahradit část dodávek zemního plynu. Česko v tomto ohledu ale už dva roky čeká na evropskou notifikaci bioplynové kapitoly zákona o podporovaných zdrojích energie. 

Důležitým faktorem pro zvládnutí evropské energetické krize bylo i zapojení občanů v rámci energetických úspor, které v kombinaci s teplou zimou a obavami z vysokých účtů vedly k výraznému snížení evropské energetické náročnosti. Poptávka po elektřině v posledním čtvrtletí roku 2022 klesla meziročně o 7,9 %. Nízký zájem o zemní plyn na přelomu roku vedl i k pádu cen energií na předválečné ceny.

Velký dík patří všem občanům, kteří se rozhodli snížit svou spotřebu energií, začali hledat úspory ve svých domácnostech i v běžném životě, vrhli se na renovace a zateplování nebo si pořídili úsporné spotřebiče. Díky nim se podařilo podstatně snížit potřebu výroby energie zejména z drahého fosilního plynu. Svou roli sehrála i řada informačních kampaní,“ dodává Martin Sedlák.

zdroj: tisková zpráva

36 Comments on “Obnovitelné zdroje: Česko stále přešlapuje”

    1. Poťapaný Franto, ani nevíš, čemu se směješ. Mám s dieslem EURO 6 najeto přes 100 tisíc km, výfuk vypadá jakoby to auto včera vyjelo z fabriky. Ovšem kvůli hysterkám jako jsi Ty a skopčák mám někdy chuť DPF kuchnout a nalít tam místo močoviny vodu….Stejně poťapaní Helmuti mají a budou mít problém někde úplně jinde. Tam nezabíjejí čmoudící diesly, tam zabíjejí nožem bodající čmoudi. A to se zase směju já.

  1. Energetická krize trvá a nic ji jen tak nezvrátí. Pokles cen energií je způsoben poklesem poptávky, což vám každý s jedním semestrem makroekonomie okamžitě odhalí – průmysl je v rozvíjející se krizi a ta se plně projeví na konci tohoto a především příští rok.

    Někdo to pochopí z klesajících cen energií, někomu to dojde až při pohledu na balení jeho oblíbených bramborových lupínků za 100Kč.

      1. Normální ekonomický transfer z kolonií. Nic překvapivého, v menší míře to probíhá třicet let. To není jen máslo. To jsou energie, to jsou úskoprofilové lidské zdroje, kapitál… S prohlubující krizí stoupá drancování kolonií s cílem udržet u kolonizátora předkrizovou životní úroveň a sociální smír. ČR se raketově propadá do chudoby a na konci roku nebude mít čtvrtina domácností ani na chleba, natož na máslo.

        Vnitropolitický konflikt mezi proříšskými centry moci a separatistickými centry se bude dále stupňovat, tím jak budou separatisté nabíráním zchudlých politicky sílit a proříští budou nuceni sahat stále k extrémnějším nástrojům kontroly a represe, což nevyhnutelně skončí převratem, který z vnitropolitického konfliktu udělá mezinárodní.

        Píšu to tady třetím rokem a kdo mi nevěří, kdo se smál mým prognózám krize, inflace, nedostatku, tak je prostě blázen. Sorry ale tak to je. Znova opakuji – prober se.

        Za posledních 10 let ztratili proříští 20% nakloněné populace. Za dalších 10 let se dostanou do naprosto neudržitelné pozice. A není to jen otázka ČR, ale i jiných kolonií. A vnich se o tom mluví i otevřeněji.

              1. Jistě, moje psaní je satira.

                „runner42 napsal:23. 9. 2019 (7:49)
                Podle mnou sledovaných ukazatelů je nepochybné, že světová ekonomika vstupuje do pomalu progredující recese. V roce 2020 nás čeká kvantitativní uvolňování a další lahůdky, ale především příprava na boj automobilek o život.“

                Ok, máme rok 2022, tak se podívejme na realitu srovnání s rokem 2019, jak si stojí Česká republika:

                Domácnosti – reálný příjem -30%
                Průmysl – výroba Škoda Auto -40%
                Stát – růst dluhu o 20% HDP

                Satira, že? Jen se směj, hlavně aby ti to vydrželo.

                1. Chudák ten runner v paralelním vesmíru, kde nenastal kovid ani válka. Tam nic takového nesdílí, protože ze sebe nebude dělat blbce.

                  V naší realitě musíme uznat, že se část proroctví naplnila.

                  Co ale další část proroctví?

                  runner42 napsal:23. 9. 2019 (7:49)
                  Vy co přemyslíte o koupi elektromobilu, přemýšlíte i nad tím, že za tři roky to může být neprodejné vozidlo bez podpory a že případná krize zlomí pokusu o elektromobilitu vaz?

                  No to už tak úplně nevyšlo jakože vůbec.

                2. A proč? Ty už jsi zkoušel prodat ojetý elektromobil? Při současných cenách elektřiny? Zeptej se v nějakém bazaru. Ani do komise chlapče.

                  A co se týká recese, inflace apod., tak nedělej blbého. Ta tady byla dávno před covidem i válkou. Jestli si myslíš, že přišel covid a mávnutím kouzelného proutku začala druhý den krize, tak to je naprostá blbost.

                  Krize nastává se zpožděním nejméně dvou let od jejího fundamentu. To co teď Česká republika zažívá nemá naprosto nic společného s válkou, je to ozvěna let 2017-2021.

                3. Ještě technická poznámka – u 10% obyvatel ČR nyní převyšují výdaje příjmy a směřují k bankrotu (dnešní údaje ČS). A teď pozor – do konce roku to bude 20% a příští rok 30%, protože již dnes nejsou schopni tvořit rezervy a další inflace je posune na trajektorii ke krachu. Tedy až třetina populace. Co myslíš, že nastane, až každý třetí nebude mít z výplaty na pokrytí základních potřeb?
                  Ekonomické transfery do říše vysávají republiku na kost. Tohle smrdí hodně velkým průserem.

                4. Ano a proto se třeba 3 roky stará TM3 skoro nedá koupit pod milion a za takové BMW i3 z roku 2015 si stejně majitelé řeknou klidně 400-500 tisíc.

                  Nastalo několik krizí od kovidu, čipů, plynu, elektřiny až po válku a elektromobilita nemá zlomený vaz. S ohledem třeba na světové prodeje Tesly to je spíše naopak.

                  Inflace
                  2019 2,8 %
                  2018 2,1 %
                  2017 2,5 %

                  Růst HDP
                  2019 3 %
                  2018 3,1 %
                  2017 4,3 %

                  Tohle je tedy podle tebe vysoká inflace a recese. Na to fakt nemám co říct. 😀

                  Samozřejmě, že po 5+ letech konjunktury se očekávalo mírné ochlazení, ale rozhodně ne to co je teď nebo vážně chceš tvrdit, že válka(sankce) a několik let uzavírek kvůli kovidu, které ještě někde ani neskončili v podstatě nemá vliv na dnešní ekonomiku a a inflaci? Vážně si za tím stojíš?

                  Co asi nastane, zvednou se daně a soc dávky. Mzdy a platy rostou solidně a letos už možná dorovnají inflaci. Příští rok bude spíše růst reálných mezd. Někdo určitě spadne na hubu, ale bunrk co stavíš potřeba nebude.

                5. To není covid a válka. To je green deal a růst cen energií, kvantitativní uvolňování, covid, zadlužování a vyplácení kompenzačních programů, válka a růst cen surovin, zvyšování mezd státních zaměstnanců a tak dále a tak dále.

                  To že inflace nebyla hned vidět je způsobeno vykazováním podle metodiky EU, podle které si každá česká domácnost koupí každých pět let nové auto střední třídy. Jo jasně…

                  Takže jsme si gratulovali, že inflace je v inflačních cílech ČNB, zatímco ceny nemovitostí vzrostly od poloviny roku 2016 do roku 2020 o 100%, což je zřejmě světový rekord.

                  Stejně tak HDP nerostlo fakticky, tedy ne z pohledu výkonu ekonomiky, rostlo pouze nominálně zvyšováním státních sociálních výdajů, tedy proinflačním transferem do spotřeby, v posledních letech navíc čistě na dluh. Proto „jsme první“ v inflaci.

                6. To je green deal (zajímavé že vysoká inflace je po celém světě) a růst cen energií(válka), kvantitativní uvolňování (covid), covid (covid), zadlužování(válka, covid) a vyplácení kompenzačních programů(válka, covid), válka(válka) a růst cen surovin(válka, covid), zvyšování mezd státních zaměstnanců (covid, válka) a tak dále a tak dále.

                  „Takže jsme si gratulovali, že inflace je v inflačních cílech ČNB, zatímco ceny nemovitostí vzrostly od poloviny roku 2016 do roku 2020 o 100%, což je zřejmě světový rekord.“

                  Až na to, že zrovna my v ČR počítáme do inflace i imputované nájemné, takže si se právě střelil do nohy.

                  „Stejně tak HDP nerostlo fakticky, tedy ne z pohledu výkonu ekonomiky, rostlo pouze nominálně“
                  Nemyslel jsi asi „fakticky“ ale „reálně“. Používej správné termíny. No a právě si se střelil i do druhé nohy, protože to je růst reálného HDP nikoliv nominálního.

                7. Ale nestřelil, protože váha ve spotřebitelském koši je jen 4,3%. Což je komické uvážíme-li, že za pět let vyrostl objem realitního rezidenečního trhu ze 160 na 400 miliard, přestože fakticky došlo ke snížení objemu obchodovaných nemovitostí.

                  Polopaticky – přestože realitní trh indikoval inflaci jako kráva a vlastní bydlení se stalo pro naprostou většinu populace nedosažitelné, i přes nízké hypoteční sazby, ve výpočtu inflace se to nijak neprojevilo, protože to kompenzovalo zlevnění točeného salámu z deseti na pět korun za deka.

                  Poznámka na okraj – pokud není imputované nájemné spotřebitelským výdajem, nemá ve spotřebitelském koši co dělat. Pokud je spotřebitelským výdajem, jeho váha je nesmyslně nízká.

                  U HDP nemluvím o reálném růstu vs nominálním, ale faktickém z pohledu výkonu ekonomiky vs fiktivním, pokud je HDP použito jako metrika jejího výkonu.

                8. Venco, pro tebe mandatorních 26 minut nepříjemné reality:
                  hxxps://www.youtube.com/watch?v=cmIKBEiaRyA

                9. Komické je jak neustále lžeš. Imputované nájemné je 10,6 %. Strana 21 položka E04.2

                  hxxps://www.czso.cz/documents/10180/26822363/manual_isc_2021.pdf#page=21

                  Imputované nájemné tam máme jako jedna z mála zemí právě a jen kvůli žvanilům jako si ty, aby nemohli říkat, že růst cen nemovitostí nemá efekt na inflaci, ale evidentně to je k ničemu.

                  „rostlo pouze nominálně zvyšováním státních sociálních výdajů“

                  Mluvil jsi o nominálním růstu, tak zase nelži. Co to je „faktický růst HDP z pohledu výkonu ekonomiky“? Jak se to počítá? Kdo to měří? Definoval to vůbec někdy někdo nebo sis to zase vycucal z prstu?

                  26 minut důchodcovského tlachání generála teda počkat on to je nějaký upocený plukovník co už je 20 let mimo armádu. Takový US Šándor. To jak masivně je odtržen od reality ukazuje tahle věta:
                  „Putin sent in a very small force and gave them very
                  specific instructions that they were not to kill civilians
                  they were not to damage infrastructure.“
                  Zmínka o čerstvé ruské armádě čítající 700 tisíc vybavených a vycvičených vojáků čekajících kolem UA je přímo směšná.

                  Přesně takhle jsem si představoval zdroje, ze kterých čerpáš.

                10. 1) Zaprvé celá položka 10.2 není zamýšlena pro měření růstu cen nemovitostí, ale jedná se o pseudometriku jakýchsi „nákladů na bydlení“.

                  2) Hodnota položky je sice 10,6 %, ale pro náš případ, inputované nájemné růstem cen nemovitostí, jsou relevantní pouze první dvě podpoložky, s kumulativním podílem 4,3%.

                  Pokud bys nějakýmn nedopatřením chtěl použít tuto metriku pro měření růstu cen nemovitostí, což je od začátku nesmysl, můžeš použít cenu nemovitosti OR cenu stavebního materiálu, nikoliv cenu nemovitosti AND cenu stavebního materiálu.
                  Cena stavebního materiálu je totiž obsažena v ceně obchodované nemovitosti a je naprostým nesmyslem jejich inflaci sčítat.

                  Ok, pokud se ti to nezdá, zkus českého vojáka. Upozornění – bruselsým neofašistům toto video může způsobit srdeční zástavu.
                  hxxps://youtu.be/OVGfJyPCKQo

                11. A zase jsme u nekonečné debaty jak by měl být poskládaný koš, ze kterého se počítá inflace. To je prostě marný. Vystuduj ekonimii, udělej si doktorát a pak aspoň docenta a pak o tom můžeš debatovat v kroužku dalších akademiků. Nebo si jako myslíš, že ty týmy lidí co tohle tvoří jsou úplně vypatlaní blbci bez ekonomického vzdělání odtržení od reality?

                  „Cena stavebního materiálu je totiž obsažena v ceně obchodované nemovitosti a je naprostým nesmyslem jejich inflaci sčítat.“

                  Stejně jako cena vajec, mouky a másla je obsažena v ceně pečiva a i tak je pečivo v koši samostatně. Překvapuje mě, že tě to překvapuje.

                  Českého vojáka vidím prvně. Věřím tomu co říká a chápu jeho frustraci, ale taky si uvědomuji efekt zkreslení jednotlivce ještě na poslední pozici jakou měl on. Kdyby to co říká platilo v celé UA, tak je opravdu za 3 dny hotovo. V UA je hromada špatných velitelů, chaosu, hlouposti a korupce. Představa, že fungují celkově jako armády NATO je naivní. Všechno to chce práci, peníze a čas.

                12. Tak zaprvé já psal o růstu cen nemovitostí. Koš do toho nesmyslně taháš ty.
                  Inputované nájemné v koši je metrika „nákladů na bydlení“, tedy spotřebitelská inflace, nikoliv inflace aktiv! Výpočet je pak upraven tak, aby zahrnoval „spotřebitelskou složku“, nikoliv investiční, protože ČSU žije v domění, že lze cenu nemovitostí takto rozdělit. Inflaci aktiv pak ČSU eviduje samostatně, viz Růst cen nemovitostí podle územního srovnání.
                  Inputované nájemné je naprosté hausnumero, které si ČSU vycucne z pr**e a podle indexu spotřebitelských cen vzrostlo za deset let o cca 30%. Ceny nemovitostí přitom vzrostly o 160%.

                  Že to do koše nepatří je dlouhodobá diskuze a proběhla řada pokusů to z toho vyhodit, protože to je naprostý nesmysl. Naposledy snad v roce 2020.

                  Z toho co říká český „dobrovolník“ jsou podstatné tyto body:
                  – je to na prvním místě business
                  – vládne tam totální chaos
                  – profesionální ukrajinští vojáci padli a nyní „bojují“ ukrajinské mobilizované rezervy
                  – sami Rusové zatím nebojovali. Nahnali tam Kazachy, Uzbeky, Čečence a další vazaly, a ti rok vyčerpávali ukrajinskou profesionální armádu
                  – až dorazí Ruští profesionálové a řadu měsíců trénovaní branci, spláchnou dezorganizované necvičené Ukrajince jako přívalová vlna

                  Chápu, že to nechceš slyšet. Ale Ukrajincům zvoní hrana. Naší prioritou je teď opevnit hranice NATO, aby tato mobilizovaná ruská síla neměla chuť dále pokračovat.

                13. Hele to nemá smysl. Půlku komentáře ti jen musím připomínat co si napsal aby si hned uskočil jinam. Psal jsi o růstu cen nemovitostí v souvislosti s inflací (jakože ten růst na inflaci nebyl vidět). Proto jsem začal mluvit o koši a imputovaném nájemném.

                  Ano je to nesmysl a hned bych to vyhodil, ale to by byla inflace ještě menší a ty by si tu brečel ještě víc.

                  Tak já ti to zopakuji ještě jednou. Názor jednoho dobrovolníka je sice hezký a je dobré to vědět, ale vztahovat to na celou armádu a strategickou situaci je blbost hodná tebe.

                  Ruští profesionálové jsou už mrtví Dejve. Trvá to už skoro rok. Nikdo už nepřijde. Povíme si 9. května.

  2. Urcite cez zimu dokazali obnovitelne zdroje zvratit energeticku krizu 😀 Vobec to nie je tym ako zacali Francuzi pripojovat svoje JE a dokonca od dnes sa pripojili aj nase Mochovce (samozrejme za podstatne nizsiu vyrobnu cenu nez je trhova aby niekto mohol zarobit). A tiez urcite to nie je tym, ze vlastne dostavame tie iste komodity od toho isteho zdroja ale uz nepriamo a drahsie :DDD

        1. To je pořád dokola, čemu prospějí takové výkřiky. Všude je plno OZE, tak co je na tom divného, že někdo nečeká až si postavíte reaktor na zahradě, který všechny spasí. Je potřeba se přizpůsobit situaci a primárně řešit to co je momentálně nejjednodušší, nejlevnější a nejrychlejší.
          //www.hybrid.cz/nejvetsi-evropska-baterie-vyroste-ve-skotsku/#comment-290822

          Byl by jste jistě nadšený, kdyby vláda prohlásila je tu energetická krize, začínáme okamžitě stavět 1GW blok Dukovany. Žádné OZE jako v zahraničí, my jsme chytří a jdeme na to pěkně po staru, jak to máme ověřené…

          Jenomže kdyby byl reaktor za 20 let hotový, tak za rok vyrobí jen asi 10% spotřeby elektřiny respektive 2,5% celkové spotřeby energie a zbytek světa už pojede z velké části na OZE…

          1. tak ako prenesiete elektrinu od vetráka do škótska a opačne?
            už iba keď fúka na balte alebo kde tie vetráky sú tak nielen v česku, ale už aj na slovensku majú energetici problém aby nenastal kolaps.
            to obnovi je od slova fúka, nefúka, svieti, nesvieti. a plyn to zachráni?

            pripomína i to jednu blogerku, ktorá pred 20+ rokmi písala ako únia plánuje soláry na sahare. pretože elektrinu odtamtiaľ dostaneme bezdrátovo.

        2. No právě, to oddělí zrno od plev. Těmto progresivním trendům v dodávkách elektřiny se přizpůsobí ti největší pašáci, jako je Škoda Auto, naše udržitelná hvězda spanilá. Tam vyrábí, nevyrábí, vyrábí, nevyrábí, nevyrábí a nevyrábí… přesně podle počasí. Co více si přát.

Napsat komentář