Obama chce investovat $4 mld. do vývoje robotických aut

Americký ministr dopravy Anthony Foxx oznámil na 2016 nový plán vlády prezidenta Baracka Obamy. Ten počítá s podporou téměř $4 mld. na vývoj a rozvoj robotických aut.

Testovací robotické auto značky Volkswagen ze Stanfordské univerzity
foto: Steve Jurvetson/Flickr, licence CC BY 2.0

Barack Obama už před pár dny ve svém pravidelném projevu o stavu unie naznačil cosi o „nové generaci dopravního systému“. Teď už je jasné co tím myslel. Během následujících 10 let hodlá totiž jeho vláda investovat $3,9 mld. do rozvoje robotických aut.

Spojené státy americké přitom mají už dnes proti zbytku světa zásadní náskok. Tamní automobilka Tesla chystá svět bez řidičů. Svá robotická auta tam na silnicích Nevady, Kalifornie i dalších států testují Kia, GM, Google nebo Daimler.

V Michiganu dokonce vyrostlo falešné město pro robotická auta. Pilotní vladní program má podle nového návrhu odstartovat v roce 2017. Umožní začít testovat robotická auta v klíčových koridorech po celé zemi.

Program počítá pochopitelně se spoluprací s klíčovými hráči v této oblasti. Další důležitou součástí je ale také vytvoření modelového rámce pravidel, která bude možné uplatnit napříč celými .

V současné době mají tato pravidla nastaveny státy Nevada, Kalifornie, Michigan, Florida, Severní Dakota, Tennessee a Washington, D.C. V každém z těchto států se ale zmíněná pravidla liší. Cílem je je sjednotit.

5 Comments on “Obama chce investovat $4 mld. do vývoje robotických aut”

 1. U robotického vozidla, ale
  U robotického vozidla, ale ruce na volantu mít nemusíte. Příkladem je Mercedes Benz Truck s výhledem praktického použití v roce 2020. Viz video na YouTube. A robotické vozidla jsou zatím vozidly blízké budoucnosti. Až to bude opravdu aktuální tak se jistě i dopravní předpisy nejen v EU budou měnit a upravovat. S postihem telefonujících řidičů naprosto souhlasím podobně jako zdrogovaných řidičů a účastníků silničního provozu. Amici jsou rozhodně muži činu, nakonec E.Musk i H.Ford byli a jsou Američané a nikoli Ruští Putinovci.

  1. obavam sa ze Musk do USA
   obavam sa ze Musk do USA prisiel.
   realizacia je skor vec podnebia, nez narodnej prislusnosti.
   a krajinu neriadia politici ale ludia, je to lahostajnost ludi ak dovolia politikom skakat im po hlave, koho je vyrazne viac ?
   pozri na pristahovalectvo v EU, napochoduje sem 500 000 ludi a politici nemozu urobit nic.

   je to problem toho, kde si sa narodil, a pomer takych ludi v krajine.
   budu viac pri zemi, nie z lahostajnosti, je to taky psychologicky efekt. ale ako host v krajine, sa budes chovat trochu inak, a ak je takych viac, strhnu svojim postojom aj svoje okolie, a nastavia jeho naladu k skutkom.

   aj tu mame mnoho „rozhodnych“ ktori cosi zacali, ale domaci ludia na viac klucovych miestach pre pokracovanie, svojim postojom, aj ked nepatrnym, tlmia.

   nie sme tvoritelmi mody, nemame dost vlastnych zdrojov, nemame dost silne armady, sme spotrebitelia mody, vlastnici pody, mi sme hlavne majitelia nedostatkovej pody, zhromazdujeme tazko ziskane uzemia po bojoch. ved sa len pozri kolko jazykov mame na tak malom uzemi ako je Europa, a uz medzi sebou dlho nebojujeme. To co nam brani je rozhodnot a zdrzanlivost.

 2. Zaujal mě odkaz na článek
  Zaujal mě odkaz na článek V Kalifornii jezdí 48 robotických aut, zatím měla 4 nehody, ale protože jde o starší článek z 05/2015, tak to napíšu sem.
  Píše se tam: „Ačkoliv jsou totiž auta robotická, vždy za jejich volantem musí sedět člověk a mít ruce na volantu.“
  Tak jak je to? Musí mít člověk ruce na volantu? Pokud ano, tak to auto řídí, i když jen částečně. Pokud by mělo jet auto v robotickém módu čili autonomně, tak člověk nemůže mít ruce na volantu. A pokud mají „ruce na volantu“ znamenat kousek od volantu bez dotyku s ním, tak to musí být šílený opruz. Navíc tomu ani nevěřím, že to ti testovací řidiči dodržují, protože představte si, že s robotickým autem jedete 2 hod s rukama v přepažení. Zkuste to předpažit na 10 min a uvidíte. 😉 Tomu věřím jen tak na pár minut, když se natáčí propagační video.

  1. Je to jak vždy, ruce
   Je to jak vždy, ruce musíš mít na volantu, když je tam strážce zákona, viz v ČR mobilní telefony a zákaz telefonování, taky je trestáno, když je viděno…

   ALE to že máš ruce na volantu neznamená, že to nezvládneš, nejedeš 8 hodin v kuse celou pracovní dobu, ale děláš přestávky po např. 15-20 minutách apod. amíci sice pracují víc jak v Čr, ale zase nejsou hlupáci a bojí se žaloby, když by to přehnali a byla pak nehoda…

  2. zakony su od toho, aby sa
   zakony su od toho, aby sa porusovali. od kedy sa do zakonov dostalo nieco ine ako hrdelny zlocin ci ina tvrda trestna cinost, a tresty su silnejsie nez ked niekoho zabijes, za to ze prekrocis povolenu rychlost, je to skor situacia, ked komplex oficialnosti lieci iba zasadna udalost. ja viem len o globalnych katastrofach a vojnach.
   Ludia vseobecne, su neskutocne hlupe bytosti.

Napsat komentář