Nový Škoda Enyaq: vyšší dojezd, výkon i nabíjení

Škoda Auto vylepšuje populární elektromobily Škoda Enyaq. Místo provedení Enyaq 80 a Enyaq 80x přicházejí nové verze Enyaq 85 a Enyaq 85x, totéž platí i u provedení Coupé.

Ke změně označení výkonnostní varianty dochází kvůli novým elektromotorům zadní nápravy a vylepšenému managementu baterie. Vozy nového modelového roku díky těmto změnám disponují zvýšenou kapacitou dojezdu, zlepšenou celkovou rychlostí nabíjení a lepším zážitkem z jízdy.

Elektromobil Škoda Enyaq 85 ve WLTP cyklu ujede na jedno nabití až 565 km a z 10 na 80 % kapacity se baterie dovede nabít za 28 minut. Polepšilo si také provedení Coupé, které ujede až 576 km. Zlepšila se i dynamika díky tomu, že elektromotor na zadní nápravě má nově maximální výkon až 210 kW, zatímco doposud to u odpovídající verze bylo 150 kW. Zrychlení z nuly na 100 km/h tak verze 85 zvládne za 6,7 sekundy, což je o dvě sekundy rychleji než dříve.

Verze s pohonem všech kol Enyaq 85x má nově systémový výkon také 210 kW, což je nárůst o 15 kW. Stovku zvládnou nové verze za 6,6 sekundy. Navíc Enyaq 85x ujede na jedno nabití až 538 kilometrů, verze Coupé pak ještě o 10 kilometrů více. Nabíjení této varianty nabízí špičkový výkon až 175 kW, což přináší zkrácení času potřebného na nabití z 10 na 80 % kapacity na 28 minut.

Totéž platí i pro nový Enyaq RS, který se může pochlubit optimalizovanou chemií článků baterie s vylepšeným termálním managementem a možností vyššího maximálního nabíjecího výkonu. Enyaq RS také těží z nárůstu výkonu, nově budou mít řidiči k dispozici rovných 250 kW. Zrychlení z nuly na 100 km/h tak zvládnou obě karosářské varianty za 5,5 sekundy a dojezd narostl na 541 km, respektive na 547 km u varianty Coupé.

Maximální rychlost zůstává u verze RS stejná, tedy 180 km/h*, nově však takto rychle mohu jet i varianty 85 a 85x. To umožňují nové elektromotory s vyšším točivým momentem, které dovolují při zachování nebo zlepšení dynamiky jiné nastavení celkového převodového poměru.

„Důležitou novinkou pro vozy modelového roku 2024 v provedení Enyaq 85 a vyšší je možnost předehřevu baterie. Může se spouštět automaticky, když uživatel v navigaci zadá cestu k vysokorychlostní nabíječce (HPC), nebo ho lze aktivovat manuálně v infotainmentu vozu,“ doplňuje Jaromír Mendl. Pro provedení Enyaq 85 a vyšší pak platí i změny v infotainmentu vozu. Dostane nový software verze 4.0, který mimo jiné přináší i zcela přepracované uživatelské prostředí.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář