Už za 4 roky bude jezdit téměř 29 milionů CNG vozidel

Petr Soukup - 25 Říjen 2010

Poradenská společnost GIA (Global Industry Analysts) vydala komplexní globální zprávu o trhu s vozidly poháněnými zemním plynem. Ačkoli stávající růst zbrzdila nedávná globální ekonomická recese, globální trh s vozidly poháněnými stlačeným zemním plynem (CNG) se podle studie má oživit a do roku 2015 by mělo na zemní plyn jezdit 28,7 milionu aut.  
CNG stanice

Tento růst údajně podpoří zejména ekonomická a reklamní podpora vlád, prudké výkyvy cen ropy, technologické inovace, které zvýší praktičnost CNG jakožto technologie alternativního paliva a zaměření automobilek na ekologičtější vozidla. Silná poptávka na rozvíjejících se trzích, obzvláště v Asii a Tichomoří, je pro tento trh rovněž dobrým znamením.

Podle výše uvedené zprávy měly záchranné a podpůrné balíčky, které roku 2010 japonská a korejská vláda nabídla automobilovému průmyslu, mimo jiné podpořit ekologická auta, což je pro trh se CNG vozidly opět dobrá zpráva. V období po recesi bude prodej ekologických automobilů, které významně přispívají ke snižování emisí CO2, pro dlouhodobý růst automobilového průmyslu nadále důležitý. Obzvláště CNG vozidla představují most, který nás propojuje s vizí budoucnosti s nižšími emisemi oxidu uhličitého, jak si ji představuje většina vlád po celém světě. „Jsou země, kde jezdí na zemní plyn více vozidel než na jakékoliv jiné palivo. Dá se říci, že platí, že čím je země chudší a více šetří, tím více aut na CNG tam jezdí, například v Pákistánu na CNG jezdí asi dva miliony vozidel,“ uvádí Markéta Schauhuberová. „Pravdou je, že ačkoliv se dnes hodně mluví o mnoha alternativních palivech, na CNG jezdí na světě již více než 12 milionů vozidel,“ dodává.

Klíčovým faktorem, který má vést k dalšímu růstu tohoto trhu, je rostoucí povědomí mezi spotřebiteli, vládami i manažery vozových parků o ekologických přínosech nižších emisí vozidel poháněných zemím plynem. Technologický pokrok, který napomohl vylepšit základní konstrukci CNG vozidel, odolnost součástek a lepší výkonnost motoru, ve střednědobém a dlouhodobém horizontu rovněž přispěje k raketovému růstu trhu.

Jak se konstatuje v nové analytické zprávě o trhu s vozidly poháněnými zemním plynem, je podle počtu vozidel největším a nejrychleji rostoucím regionálním trhem pro CNG Asie a Tichomoří. Tento region nadále zůstává motorem růstu pro celý trh a v analyzovaném období vykazuje složenou roční míru růstu o hodnotě více než 25 procent.

A jak to bude v Česku?

tisková zpráva ČPU
Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?