Nová Toyota Aygo: spotřeba 4,1 l/100 km, cena od 209 900 Kč

Společnost Toyota Motor Czech zveřejnila koncem minulého týdne v nizozemském Rotterdamu detaily k zahájení prodeje nové generace vozu Toyota Aygo na trhu v České republice. Start prodeje byl oznámen na 1. července.

Nová Toyota Aygo na první pohled zaujme jedinečným designem
foto: Toyota

h3>TISKOVÁ ZPRÁVA

Nová generace tohoto městského kompaktního modelu přináší do segmentu A mimo jiné unikátní design, vysokou míru personalizace, zcela nové technologie, nízké náklady na provoz a tradiční kvalitu značky Toyota.  

V ČR bude nová Toyota Aygo nabízena ve třech základních výbavách. Základní zaváděcí cena tohoto modelu je 209.900,-Kč (ceny i dále včetně DPH) a to ve třídveřové verzi  a výbavě označené „x“.

Atraktivní nabídkou z pohledu ceny a výbavy je verze Aygo x-play, která je nabízena za zaváděcí cenu 239.900,-Kč (5dv.). Z této střední výbavy poté vychází dva akční modely;  x-cite za zaváděcí cenu 249.900,-Kč (5dv.) a dále x-clusiv, který je nabízen za zaváděcí cenu 279.900,-Kč (5dv.). Vrcholem nabídky je u nového modelu Aygo výbava x-wave. V této verzi je vůz nabízen za zaváděcí cenu 289.900,-Kč (5dv.).

Současně lze využít také nabídky několika paketů k určitým stupňům výbavy pro vyšší úroveň personalizace vozu.

Staví na pevných základech

Při uvádění Toyoty AYGO první generace v roce 2005 byla očekávání velmi vysoká. Jednalo se o vůbec první model značky Toyota v segmentu kompaktních vozů do města. Kromě toho byl tento model výsledkem nového joint-venture s koncernem PSA, kdy byly nové vozy vyvíjeny speciálně pro Evropu a vyráběny v novém závodu TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile) v Kolíně v České republice.

Hlavním posláním modelu AYGO bylo přilákat mladé zákazníky žijící ve městech a vdechnout značce Toyota více emocí a hravosti.

AYGO si dokázalo udržet svěží charakter po celý svůj životní cyklus. Napomohly k tomu nové barvy laku představované každým rokem, pravidelné limitované edice na lokálních trzích a významnější facelifty provedené v letech 2008 a 2012.

AYGO první generace dosáhlo velkých úspěchů a zcela naplnilo původní očekávání. Svědčí o tom více než 760 000 prodaných vozů, získání nových zákazníků a výsledky hodnocení loajality ke značce, které výrazně přesáhly průměr pro vozy segmentu A (mini).

Nové AYGO – jedinečný vstup Toyoty do třídy minivozů

• Unikátní design odkazující na dnešní japonskou kulturu mládí
• Přizpůsobitelný a skutečně jedinečný
• Nová multimediální soustava x-touch

Za vznikem nové Toyoty AYGO stojí zasazení prezidenta Akia Toyody vyrábět stále lepší vozy, které je ještě větší radost řídit. Nové AYGO staví na silných stránkách dosavadního modelu, tedy atraktivním designu, potěšení z jízdy a pravidelných modernizacích s novým, hravějším rozměrem. Designová tematika stojící za novou Toyotou AYGO, přezdívaná ‘J-Playful’, odkazuje na dnešní japonskou kulturu mládí, přiklánějící se k přímočarým tvarům a formám.

auto nová Toyota Aygo

foto: Toyota

Všechna rozhodnutí v otázkách stylistického ztvárnění i konstrukce nové Toyoty AYGO zohledňovala faktor zábavy, ať již jde o ikonické ztvárnění předních partií ve tvaru písmene „X“ nebo širokou škálu možností zákaznických úprav.

„Mojí hlavní motivací bylo stvořit vůz, do kterého by se lidé zamilovali,“ říká David Terai, hlavní konstruktér nové Toyoty AYGO. „Atraktivita minivozů tradičně pramení z jejich praktičnosti, kompaktních rozměrů a také cenovky. Ale nestává se často, že by tyto vozy byly předmětem touhy. Často zde chybí prvky, kvůli kterým byste takový automobil skutečně chtěli mít, které vás během rozhodování o koupi nutí vracet se znovu a znovu k prodejním prospektům. Design je brán jako druhořadá záležitost a není zde ani příliš mnoho výbavy, ze které by bylo možné vybírat.“

„Zdá se, že existuje jakási mlčky předpokládaná shoda mezi projektanty, designéry a konstruktéry v tom, že majitelé malých vozů beztak za volantem netráví příliš mnoho času, a proto jim určité kompromisy vlastně ani nevadí. Já jednoduše nemohu věřit, že by tomu tak bylo. Jsem přesvědčen o tom, že tito majitelé – stejně jako všichni ostatní – chtějí vůz, na který by mohli být pyšní, a tak jsem si dal za úkol takový automobil stvořit.“

Tento přístup vysvětluje, proč nové AYGO staví na základech první generace, která do jisté míry popírala konvence a základní stereotypy platné pro třídu minivozů. I přes své kompaktní rozměry se vyznačuje markantním vzhledem s dramatickými a propracovanými křivkami, kterým však nechybí ani určitá hravost. Je to design, který rozděluje na příznivce a odpůrce; nemusí se líbit každému. A David Terai říká, že právě toto měl v úmyslu.

auto nová Toyota Aygo

foto: Toyota

„Pokud je vaším cílem, aby zákazník zaujal k designu citový postoj, musíte přijmout za dané, že každý člověk má trochu jiný vkus,“ říká. „A na vysoce konkurenčním trhu je lepší nabídnout design, do kterého se polovina lidí naprosto zamiluje, namísto takového, proti kterému nikdo nic nenamítá. A právě proto chce nové AYGO vyčnívat z davu.“

A daří se mu to. Interiér i vnějšek vozu je pojat způsobem, jenž dovoluje realizovat širokou škálu různých variant a provedení. Takže nová Toyota AYGO je nejen zábavná za volantem, ale potěší i možnostmi dalších stylistických úprav podle vašeho přání. A osobnost takto vzniklého vozu rozhodně dokáže uspokojit váš specifický vkus.

V exteriéru je přibližně 10 částí, které lze snadno nahradit díly jiné barvy či provedení, aby si zákazníci mohli vytvořit své AYGO přesně podle vlastního vkusu. Díky chytré konstrukci a pečlivě promyšlené strategii montáže jsou tyto zákaznické úpravy cenově dostupné a naprosto přímočaré, a tak dodací lhůty i ceny zůstávají v mezích obvyklých pro třídu minivozů.

Život na palubě tohoto modelu je nyní ještě příjemnější, a to díky prostornější kabině a celé paletě pokrokových prvků výbavy navržených v harmonii se životním stylem mladších zákazníků, které nová Toyota AYGO nejspíše osloví.

Nejnápadnějším příkladem je zde multimediální soustava x-touch. Plnobarevný sedmipalcový dotykový displej slouží k ovládání nejrůznějších palubních systémů, zatímco funkce MirrorLink pro připojení chytrého telefonu (se „zrcadlením“ jeho funkcí) umožňuje bezproblémové zapojení vozu do hektického on-line života, který většina z nás dnes vede.

Pod kapotou nové Toyoty AYGO je vylepšená verze oceňovaného zážehového tříválce Toyota 1,0 l VVT-i. Tato pozoruhodná jednotka, která se stále řadí mezi nejlehčí motory ve své třídě, prodělala četné úpravy s cílem ještě zlepšit její vlastnosti a napomoci k rekordně nízké spotřebě paliva a emisí CO2 v dané třídě.

Na novou Toyotu AYGO se již mohou těšit první zákazníci – hlavní konstruktér Terai je spokojený: „Chtěl jsem se vyhnout tradičním kompromisům ve třídě minivozů a vytvořit něco, na co bych mohl být skutečně hrdý. Když se na tento vůz nyní podívám, musím se usmívat a ihned si jej zamiluji, takže mám pocit, že jsem uspěl.“

Toyota věří, že důvod k úsměvu budou mít i zákazníci, a že nové AYGO dokáže přinést spoustu radosti všem řidičům i jejich spolucestujícím.

DESIGN A MOŽNOSTI PŘIZPŮSOBENÍ NA MÍRU

• Designová tematika ‘J-Playful’ odkazující na dnešní japonskou kulturu mládí
• Možnosti přizpůsobení na míru jako nedílná součást designu nové Toyoty AYGO
• V dané třídě maximálně kompaktní, ale s co největším interiérem i zavazadelníkem
• Cenově dostupné úpravy na míru, umožňující zákazníkům stvořit si své vlastní AYGO, a to i po několika letech od koupě vozu

Designová tematika J-Playful

Nová Toyota AYGO byla navržena tak, aby byla svůdná. Designová tematika přezdívaná ‘J-Playful’ se odkazuje na současnou japonskou kulturu mládí, která upřednostňuje silné a přímočaré tvary a formy.

„Hrdost na vlastnictví nějakého objektu pramení v první řadě z designu,“ říká hlavní designér Nobuo Nakamura. „Pokaždé, když se podíváte na svůj nový vůz zaparkovaný před domem, chcete se utvrdit v tom, že jste zvolili správně. A proto jsme nepřistoupili k žádným ústupkům v otázkách stylistického ztvárnění.“

Důležitým požadavkem zájemců o nové AYGO, rekrutujících se povětšinou z obyvatel měst, jsou kompaktní vnější rozměry. Celková délka se zvětšila o pouhých 25 mm na 3 455 mm, a tak si nové AYGO zachovalo kompaktní parametry stojící na špičce třídy.

auto nová Toyota Aygo

foto: Toyota

Přestože se prostor pro hlavy předních cestujících zvětšil o 7 mm, výška vozidla poklesla o 5 mm v zájmu lepší aerodynamiky. K ještě lepší jízdní stabilitě přispívá širší rozchod kol (o 8 mm) na přední i zadní nápravě.

Ačkoli je vůz kompaktní a v určitém smyslu hravý, z jeho exteriéru je patrná i robustnost. Není tomu tak náhodou, jak vysvětluje Nakamura: „Navrhnout kompaktní vůz podobný tomuto není jednoduché. Chcete, aby si jej lidé zamilovali, ale současně musí zvenčí působit důvěryhodně. Měl by proto vypadat masivně a pevně, měl by kompletně zabírat svůj prostor a na silnici nesmí splynout s davem.“

Tato masivnost pramení z nápadné tvarové jednotnosti, která do designu vnáší celkový objem. Aby vůz získal i hravý charakter, vznikla koncepce rozpínajícího se měkkého objektu v pevné konstrukci. Vyráží ven z pevné skořápky, tvoří tak zlomové křivky a formuje nápadnou grafiku ve tvaru ‘X’ v čelních partiích Toyoty AYGO. Šíří se směrem ven po celém povrchu karoserie a zahrnuje všechny klíčové komponenty vozu, včetně horní i spodní masky chladiče, světlometů, mlhových světel a dokonce i zrcátek a bočních skel.

„Ve snaze udržet integritu tohoto designu jsme museli přistoupit k několika těžkým rozhodnutím,“ říká Nakamura. „Pokud jsme například chtěli, aby byly světlomety dostatečně úzké na to, aby se vešly do grafiky ve tvaru ‘X’, museli jsme použít projektorovou techniku. To je ve třídě minivozů výjimečné, neboť zde spíše uvidíte levnější a současně větší reflektory. To skvěle dokládá, jak často jsme zamítli kompromisy, jen abychom mohli přijít s lepším vozem.“

Tato efektní grafika ve tvaru ‘X’ je rovněž základem pro zákaznické úpravy exteriéru, které jsou nedílnou součástí designu nové Toyoty AYGO.

Při pohledu z boku je patrné, že se střecha snížila a její přední hrana posunula směrem vpřed. Těžiště kabiny se díky tomu rovněž posunulo kupředu, čímž vůz získal vyváženější a mírně předkloněný postoj.

To ještě akcentuje skloněná okenní čára, která je vzadu zakončena sdruženými světly, rovněž předkloněnými. Samotná střecha má nový profil ve tvaru pagody a je do ní začleněn zadní spoiler zlepšující aerodynamické vlastnosti vozu.

auto nová Toyota Aygo

foto: Toyota

Tvarování bočních oken závisí na karosářském provedení (3 nebo 5 dveří), přičemž u verze s pěticí dveří je grafika oken prodloužena až k zadním sdruženým světlům na podporu celkového vyznění délky příslušející pětidveřovému vozu.

Při pohledu zezadu se opakuje designové ztvárnění předních partií nové Toyoty AYGO. Výklopná záď a spodní část nárazníku zde utvářejí zlomové linie rozdělující masivní povrch vozidla. Sdružená světla jsou zasazena do šestiúhelníkové výklopné zádi, přičemž horní část nárazníku se rozšiřuje až k nápadně vyčnívajícím podběhům kol, čímž tento vůz získává široký a stabilní postoj.

Pohodlí ve všech směrech

Hlavním motivem designu interiéru je lichoběžníková středová konzola, jejíž tvarové provedení se opakuje po celé kabině u nejrůznějších komponent, jako např. výdechů ventilace, obložení dveří a lemování páky voliče převodovky.

Konzola podepírá širokou přístrojovou desku v matné povrchové úpravě zabraňující odleskům, orámované štíhlými A-sloupky, které nebrání dobrému výhledu z vozu. V kapličce přístrojů před řidičem najdeme kruhové ukazatele v souosém uspořádání. Součástí trvale podsvícených ukazatelů je i centrální multifunkční displej s velkým písmem pro co nejlepší čitelnost.

Podobně jako v případě exteriéru lze řadu prvků v kabině uzpůsobit na přání majitele. „Hodně jsme se věnovali otázkám ergonomie,“ říká hlavní konstruktér Terai. „Pamatovali jsme na mladší zákazníky, kteří jsou pro tento segment trhu typičtí, a tak jsme zmenšili sklon volantu z 28 na 26,6 stupňů, snížili jsme též výšku posazu vpředu o 10 mm a doplnili funkci výškového nastavování sedadla řidiče. Najít tu správnou polohu za volantem by tedy mělo být snadné.“

auto nová Toyota Aygo

foto: Toyota

Přestože rozvor náprav zůstal na původních 2 340 mm, délka prostoru pro cestující narostla o 9 mm. K pohodlí na předních sedadlech dále přispívají loketní opěrky, které jsou nyní o 20 mm širší.

V neposlední řadě se zvětšil i zavazadelník, a to o 29 litrů na výsledných 168 l. Současně se zlepšila i jeho praktičnost díky rozšíření nakládacího otvoru o 75 mm mezi prahem výklopné zádi a opěradly zadních sedadel.

Vytvořte si svůj vlastní vůz: promyšlené úpravy na přání

Díky ucelené nabídce jednoduchých a cenově dostupných úprav na přání zákazníka si můžete nové AYGO uzpůsobit vlastnímu vkusu.

„Tento aspekt byl pro mne obzvláště důležitý,“ říká hlavní konstruktér Terai. „V první řadě proto, že zákazníci si již zvykli na široký výběr barev a provedení při prakticky každém nákupu, a je tedy čas, aby se tomu přizpůsobil i automobilový průmysl. A za druhé, klíčem k probuzení touhy po tomto vozidle, což byl můj cíl, je možnost upravit si AYGO podle vlastního přání. Když víte o jedinečnosti vašeho vozu, bude pro vás znamenat o to více.“

Vyměnitelné díly v exteriéru (maska chladiče ve tvaru písmene X, dekorační panely zadního nárazníku, dekory předního nárazníku a litá kola) i interiéru vozu (přístrojový panel, středová konzola, výdechy ventilace, hlavice řadicí páky a okolní lemování) lze poměrně rychle a snadno vyměnit, a to například i po několika letech od zakoupení vozu.

Koncepce

Cílem návrhářů bylo zajistit, aby možnosti voleb byly pro zákazníky co nejpřehlednější a jednoduše strukturované. Proto jsou zákaznické úpravy postaveny na čtyřech pilířích: Rozmanitost, Jednoduchost, Příznivá cena a Dostupnost.

Díky jednoduchému výběru z trojice stupňů výbavy, tří speciálních edicí (které se budou pravidelně obměňovat) a dvou paketů pro exteriér a interiér zákazníci ihned pochopí široké spektrum nabízených možností vlastních úprav, aby si mohli vytvořit vůz podle svých představ.

auto nová Toyota Aygo

foto: Toyota

Výhodou tohoto strukturovaného přístupu pak je, že pro nové AYGO bude možné zajistit krátké dodací lhůty, a to bez ohledu na objednané zákaznické modifikace v exteriéru či interiéru.

Stupně výbavy

Nové AYGO se může pochlubit velkorysou základní výbavou. Všechny vozy standardně nabízejí audio soustavu s tunerem AM/FM a připojením USB/AUX, LED světla pro denní svícení, stabilizační systém VSC a pomocník pro rozjezd do svahu.

Uprostřed nabízených stupňů výbavy pro novou Toyotu AYGO stojí ‘x-play’. Tato verze je výchozí pro všechny zákaznické úpravy a rovněž tvoří základ speciálních edicí ‘x-cite’ a ‘x-clusiv’.

V exteriéru je zde standardem maska chladiče ve tvaru písmene X v klavírním černém laku a 15″ ocelová kola. Na palubě je pak v základu ovládání audio soustavy na volantu obšitém kůží, výškově nastavitelné sedadlo řidiče a uživatelsky nastavitelný omezovač rychlosti. Standardní audio soustavu Toyoty AYGO zde nahrazuje multimediální soustava x-touch s dotykovým displejem, zadní kamerou a možností připojení chytrého telefonu přes funkci MirrorLink.

Vrcholným stupněm výbavy nové Toyoty AYGO je stylová varianta ‘x-wave’ s velkou stahovací plátěnou střechou a 15″ litými koly ve stříbrném tónu. V interiéru zaujmou dekory v barvě karoserie a polokožené čalounění sedadel. Zároveň potěší nabídka automatické klimatizace a také bezklíčové odemykání a startování (Smart Entry and Start).

Nabídku stupňů výbavy doplňuje i základní varianta označovaná ‘x’. Zahrnuje všechny standardní prvky výbavy nové Toyoty AYGO, matně černé provedení masky chladiče a 14″ ocelová kola.

Pakety výbavy

Zákazníci, kteří si přejí nové AYGO uzpůsobit vlastnímu vkusu, mohou volit jeden z paketů pro exteriér nebo interiér.

V rámci jednoho z exteriérových paketů si může zákazník změnit barvu masky chladiče ve tvaru písmene X a dekor zadního nárazníku. Další zahrnuje polepy akcentující spodní partie vozu, a to vpředu, vzadu i po stranách.

Prostřednictvím paketů pro interiér je možno měnit barvu výdechů ventilace a lemování kolem páky voliče převodovky, resp. zvolit jinou povrchovou úpravu přístrojového panelu, středové konzoly a lemu kolem řadicí páky.

Speciální edice

Edice ‘x-cite’ hraje v řadě AYGO roli pravého nezbedy, o čemž napovídá barva karoserie Pop Orange, dekory v klavírním černém laku a 15″ litá kola s dvojitými loukotěmi v leskle černém tónu. Největší extrovert v nabídce zaujme v rámci řady svým sportovním duchem.
Edice ‘x-clusiv’ přináší další úroveň kultivovanosti prostřednictvím černého laku karoserie Midnight Black v kombinaci s nápadnými chromovými dekory.

JÍZDNÍ DYNAMIKA

• Nová interpretace mnohokrát oceněného zážehového agregátu 1,0 l VVT-i od Toyoty
• Manuální převodovka nebo automatizovaná manuální převodovka ‘x-shift’
• Výtečné ekologické parametry díky spotřebě pouhých 4,1 l/100 km a emisím CO2 na úrovni 95 g/km
• Vyšší tuhost karoserie a dokonale vyladěný podvozek i řízení pro lepší jízdní dynamiku
• Vyšší jízdní pohodlí pro každodenní použití v prostředí města

Nové AYGO bylo navrženo tak, aby zákazníkům nabídlo v dané třídě rekordně nízkou spotřebu paliva, ale současně aby jízda v něm byla pohodlnější, tišší a poskytovala větší potěšení za volantem.

Ke snížení spotřeby paliva napomohla celá řada vylepšení motoru, doplnění systému recirkulace výfukových plynů, pokles hmotnosti karoserie a optimalizace aerodynamiky vozu.

AYGO posouvá potěšení z jízdy na zcela novou úroveň. Svůj podíl na tom má vyšší tuhost karoserie, lepší aerodynamika, dokonalé odladění podvozku, řízení i převodovky v zájmu vyšší jízdní stability, pohodlí, agilní ovladatelnosti a odezvy na pokyny od řidiče.

Komplexní opatření na snížení hluku, vibrací a chvění se odrazila v tišším prostředí kabiny. „Od majitelů Toyoty AYGO jsme se dozvěděli, že se jim líbí sportovní tón motoru 1,0 l,“ říká hlavní konstruktér David Terai, „ale někdy mají pocit, že je vůz příliš hlučný. Tudíž jsme se soustředili na utlumení hluku od motoru i ruchů přicházejících od vozovky, ale současně jsme zachovali charakteristický zvuk motoru a dokonce jej ještě mírně vyladili.“

MINIMALIZACE SPOTŘEBY PALIVA

Promyšlená pohonná jednotka s charakterem

Pro třídu minivozů je typický jednoznačný příklon motoristů k benzínovým pohonným jednotkám, pro které se rozhodne plných 90 % zákazníků. Nové AYGO s komplexně přepracovanou verzí oceňovaného tříválce od Toyoty nabízí ideální rovnováhu mezi dynamickou odezvou a spotřebou paliva, kterou zákazníci požadují.

„Chtěli jsme zlepšit dynamiku i spotřebu paliva,“ vysvětluje hlavní konstruktér Terai. „Ve třídě minivozů jsou provozní náklady nanejvýš důležité – zákazníci nechtějí za palivo utratit celé jmění. Avšak současně jsme se nechtěli kvůli snížení spotřeby uchylovat k nákladným technologiím, jelikož by to příliš zvedlo cenu tohoto modelu. Takže naším úkolem bylo najít poměrně jednoduchý, ale současně chytrý způsob, jak stanovených cílů dosáhnout.“

auto nová Toyota Aygo

foto: Toyota

Tímto je vysvětlen rozsáhlý seznam vylepšení litrového tříválce 12 v DOHC VVT-i, zaměřených na účinnost spalování paliva, nižší třecí ztráty a optimalizovanou výfukovou soustavu v zájmu co nejnižších emisí.

V první řadě jsme vylepšili charakteristiku spalování tohoto motoru. Kompresní poměr se zvýšil z 11,0 na 11,5:1. Vylepšili jsme chlazení spalovací komory (použitím nových zapalovacích svíček), přičemž o optimální mix paliva se vzduchem se stará sací kanál s propracovaným mechanizmem víření. Ke zlepšení vstřikování oleje pomáhají nové olejové trysky u pístů; rovněž byl optimalizován program proměnného časování ventilů. Díky provedeným úpravám nyní spalovací jednotka dosahuje maximální tepelné účinnosti 37 %, což je hodnota na vrcholu třídy.

Dále poklesly třecí ztráty díky použití hladce běžícího rozvodového řetězu s automatickým napínáním. Zdvihátka ventilů jsou potažena uhlíkovou směsí s tvrdostí diamantu (DLC). Tímto je zajištěna dokonale hladká kontaktní plocha s nižší mírou tření. Ke snížení vnitřních odporů napomáhá i olejová vana se zdvojenou konstrukcí, umožňující rychlejší zahřátí oleje na provozní teplotu.

Sběrné výfukové potrubí je nyní začleněno do hlavy válců a rovněž prošla optimalizací samotná výfuková soustava se systémem recirkulace výfukových plynů a katalyzátorem o objemu 0,7 l.

Výkon motoru se zvýšil na 51 kW (69 k) při 6000 ot/min. Výrazně narostl točivý moment na 95 Nm při 4300 ot/min, přičemž 85 Nm točivého momentu je k dispozici již od pouhých 2000 ot/min. Nové AYGO zrychluje z 0 na 100 km/h za 14,2 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 160 km/h.

U standardní verze modelu AYGO poklesla spotřeba paliva ze 4,4 na 4,1 l/100 km, což představuje pokles hladiny emisí CO2 o 7 g/km na výsledných 95 g/km.

Přes všechna uvedená vylepšení věnovali konstruktéři nemalou pozornost tomu, aby si motor zachoval svůj svěží naturel. I nadále jej lze velmi snadno vytáčet, a přestože došlo k zesílení akustické izolace, neztrácí se jeho pečlivě odladěný sportovní zvuk při zvýšené zátěži.

Převodovka x-shift

Volitelným prvkem výbavy nové Toyoty AYGO je převodovka x-shift. Tato automatizovaná manuální převodovka prodělala zásadní vylepšení a disponuje režimem plně automatického řazení, ve voze není spojkový pedál a počítač se stará o rychlé a přesné řazení díky synchronizaci motoru, spojky a skříně typu transaxle.

Úprava jednotlivých převodových poměrů přispěla k ještě lepšímu vyvážení mezi potěšením z jízdy a spotřebou paliva.

Při navolení režimu E (Easy – hospodárný provoz), M (Manual – manuální) nebo R (Reverse – zpětný chod) se vůz může pohybovat ‘plížením’ podobně jako u vozů s klasickou samočinnou převodovkou. V režimu E pak systém volí vhodný převod podle polohy plynového pedálu, rychlosti vozidla a jízdních podmínek.

Převodovka x-shift v nové Toyotě AYGO disponuje i funkcí kick-down reagující na prudké sešlápnutí plynového pedálu, která je u automatických převodovek standardem. Kromě toho je možné systém dočasně překlenout pomocí páček řazení pod volantem.

Po přepnutí do režimu M pak může řidič volit převodové stupně ručně buď prostřednictvím samotné řadicí páky, nebo páček řazení pod volantem.

Nové AYGO s převodovkou x-shift vykazuje spotřebu paliva 4,2 l/100 km a produkuje emise CO2 na úrovni pouhých 97 g/km.

Opatření na snížení hmotnosti

Díky širokému použití vysokopevnostní oceli v rámci celé karoserie (včetně oceli o pevnosti 590 MPa a 980 MPa) se zvýšila konstrukční pevnost a zároveň snížila hmotnost.
Výhodou nové Toyoty AYGO jsou i lehčí vnější panely karoserie. Ke snížení hmotnosti o 2,5 kg (u 5 dv. provedení), resp. 2,7 kg (3 dv.), přispěly nové panely kapoty, střechy, předních blatníků a boků vozidla.

Uvedená konstrukční opatření v případě samotné karoserie a vnějších panelů dohromady napomohla k celkovému snížení hmotnosti cca. o 12 kg (v porovnání s komponenty vyrobenými z běžné oceli).

Optimalizace proudění vzduchu ke snížení aerodynamického odporu
Konstruktéři přistoupili k celé řadě úprav aerodynamiky vozu v zájmu dalšího snížení spotřeby paliva. Jedná se mj. o optimalizaci proudění vzduchu kolem všech částí karoserie s cílem zredukovat odporové síly.

Konstrukce předních partií, nárazníku, kapoty a čelního skla je řešena tak, aby se vyhladilo obtékání vzduchu v horní i spodní části vozu. Optimalizace tvaru střechy ve tvaru pagody, začlenění zadního spoileru a optimalizace zadních sdružených světel přispívá ke snazšímu odtrhávání proudu vzduchu v oblasti střechy i na bocích vozu, což napomohlo omezit nežádoucí turbulence.

Aerodynamické kryty před zadními koly usměrňují proudění vzduchu pod vozidlem; speciální konstrukce čtyřcestného kanálu zase optimalizuje proudění do motorového prostoru. Ve výsledku se součinitel aerodynamického odporu Cd nové Toyoty AYGO snížil z 0,30 na hodnotu 0,29.

VYŠŠÍ JÍZDNÍ POHODLÍ A VĚTŠÍ POTĚŠENÍ ZA VOLANTEM

Vyšší tuhost karoserie

Klíčem k technickému zdokonalení podvozkových skupin a odladění soustavy řízení nové Toyoty AYGO byla tuhá konstrukce karoserie.

Konstruktéři za tímto účelem podstatně zvýšili počet svarů, a to o 119 na výsledných 544. Nové svary najdeme především v místech, kde mají příznivý dopad na jízdní schopnosti vozu – v oblasti pod čelním oknem a u přístrojového panelu, kolem otvorů předních i zadních dveří, v podbězích kol, kolem otvoru zavazadelníku a ve spodní části karoserie na zádi vozidla.

Dále se zlepšila tuhost vzadu v podvozkových partiích díky zesílení podlahové výztuhy z 1,2 na 2,3 mm.

Uvedená opatření společně přinesla lepší odezvu vozidla, přirozenější reakce od řízení a lepší odezvu při záběru zadních kol, aby nové AYGO dokázalo rychle a přesně reagovat na pokyny od řidiče v zájmu ještě vyšší jízdní agility a potěšení za volantem.

Lepší aerodynamické vlastnosti

Komplexní opatření ke zlepšení aerodynamiky nové Toyoty AYGO (podrobněji viz oddíl „Optimalizace proudění vzduchu“) společně zvyšují přítlak v zájmu lepší stability za jízdy vysokou rychlostí a v přímém směru.

Tyto vlastnosti ještě vylepšují aerodynamická stabilizační žebra, která najdeme v místě upevnění vnějších zpětných zrcátek a krytu zadních sdružených světel.

Dokonalé odladění podvozku, řízení i převodovky

Konstruktéři u nové Toyoty AYGO přepracovali a vyladili celou řadu prvků osvědčeného zavěšení kol se vzpěrami McPherson vpředu a torzní příčkou na zadní nápravě s cílem zlepšit jízdní pohodlí bez negativních dopadů na jízdní agilitu nebo odezvu vozidla.

Na přední nápravě bylo přepracováno spodní rameno, otočný čep řízení a horní úchyty zavěšení; vyladění vinutých pružin a tlumičů se společně odrazilo v hladké a pohodlnější jízdě. Zároveň se zvýšila i tuhost stabilizátorů v zájmu vyšší torzní tuhosti tak, aby kvůli pohodlnější jízdě nijak neutrpěly dynamické vlastnosti nové Toyoty AYGO.

Na zadní nápravě byly rovněž odladěny vinuté pružiny i tlumiče a objevuje se zde torzní příčka nové konstrukce (trubka namísto vysokopevnostního plechu). Soustava zavěšení je o 3,3 kg lehčí a nabízí vyšší jízdní pohodlí, stabilitu i ovladatelnost.

Elektrický posilovač řízení (EPS) po přepracování přináší hladší a přesnější reakce od volantu. Po začlenění většího elektromotoru vykazuje řízení přímější reakce na pokyny od volantu (o 14 %), aby si řidič mohl vyšší agilitu a jízdní odezvu nové Toyoty AYGO lépe vychutnat.

Kloubové ložisko řadicí páky u nové Toyoty AYGO s manuálním řazením nyní používá pryžový opěrný kroužek ke snížení vůle pohyblivých součástí, což se odrazilo v pocitu vyšší pevnosti a přesnosti při volbě převodových stupňů.

A konečně u automatizované manuální převodovky x-shift se nyní zkrátily první dva převodové stupně v zájmu lepší akcelerace, a naopak prodloužil 3., 4. a 5. stupeň z důvodu snížení spotřeby paliva, což ve výsledku přináší harmoničtější poměr mezi radostí z jízdy a hospodárností provozu.

TIŠŠÍ PROSTŘEDÍ NA PALUBĚ A ODLADĚNÍ ZVUKU MOTORU

Odhlučnění kabiny a potlačení vibrací

Konstruktéři uplatnili celou řadu opatření k odhlučnění motoru a potlačení ruchů od vozovky i aerodynamického hluku. Hluk přicházející od motoru byl utlumen díky kvalitnější izolaci v oblasti kapoty a předních blatníků, tlumicím hmotám zvenčí přístrojové desky a novým vnitřním tlumicím hmotám z pěnové pryže.

K potlačení ruchů od vozovky napomohl komplexní asfaltový nátěr podlahy vozidla. Přenosu vibrací od povrchu vozovky pomáhá zabránit i nová konstrukce kol.

K ještě lepšímu potlačení hluku pronikajícího do kabiny posloužily zvukově izolační a pohltivé materiály v profilech rámu karoserie, v podlahovém tunelu a v rámci celého přístrojového panelu.

Aerodynamický hluk je potlačen kvalitním těsněním v horní části dveří, vyhlazením přechodu mezi čelním oknem a předními A-sloupky, resp. mezi okénky a panely předních dveří, a dále úpravou klidové polohy stěračů čelního skla.

Na potlačení vibrací karoserie se příznivě podepsala i optimalizace konstrukce podlahy napomáhající předcházet deformacím karoserie. Přední podlahový panel je nyní tvořen zakřivenými plochami namísto rovných, středový panel byl vyztužen a objevují se zde nové přepážky vespod středního dveřního sloupku.

V neposlední řadě se konstruktérům podařilo potlačit přenos vibrací od motoru díky novému způsobu uložení pomocí hydraulických lůžek a použití reakčních vzpěr zavěšení motoru.

Vyladění zvuku motoru pro vyšší potěšení z jízdy

Hluk a vibrace od motoru byly sice výrazně utlumeny, nicméně o typický zvuk tříválcového motoru nechtěli zájemci o Toyotu AYGO přijít. Konstruktéři proto přepracovali soustavu sání motoru; průměr sacího kanálu je nyní menší, ale současně byl kanál prodloužen, čímž byly odfiltrovány nežádoucí vysoké kmitočty, a motor tak při dynamičtější jízdě produkuje libozvučné sportovnější tóny.

VÝBAVA A BEZPEČNOST

• Nová soustava ‘x-touch’ nabízí nejmodernější palubní multimédia a možnost připojení chytrého telefonu
• Zadní kamera pro sledování situace za vozidlem, premiéra ve třídě minivozů
• Nová vyšší úroveň výbavy pro příjemnější pobyt na palubě vozu
• Široká škála prvků aktivní i pasivní bezpečnosti již ve standardu

ATRAKTIVNÍ NABÍDKA

Nové AYGO je zajímavou alternativou pro všechny zájemce o vůz segmentu A, kteří volají po chytře obestavěném prostoru, stylu, možnostech přizpůsobení a především zábavě. AYGO druhé generace je ještě přesvědčivější nabídkou i proto, že přichází s nejkomplexnějším seznamem prvků standardní a příplatkové výbavy ve své třídě.

Hlavní konstruktér Terai: „Původní AYGO bylo jedním z prvních vozů v segmentu A, jenž dokázal nabídnout vestavěnou navigaci. V duchu této průkopnické tradice pak nové AYGO jako první ve své třídě představuje další prvky výbavy, jako např. zadní parkovací kameru, systém bezklíčového odemykání vozu a spouštění motoru (Smart Entry and Start System) nebo kompletní kožené čalounění.“

Na dlouhém seznamu prvků komfortní a funkční výbavy najdeme takové položky, jako např. standardně dodávané projektorové světlomety, plátěnou střechu, ovládací prvky na volantu, nastavitelný omezovač rychlosti nebo výškově seřiditelné sedadlo řidiče.

Nejdůležitější ze všeho je však nová multimediální soustava x-touch s funkcí MirrorLink pro připojení chytrého telefonu, představující neodolatelný prvek výbavy pro mladé zájemce pohybující se převážně ve městech.

x-touch – celý svět na dosah ruky

Prostřednictvím systému „x-touch“ v nové Toyotě AYGO můžeme nahlédnout mezi cenově dostupné multimediální soustavy příští dekády. Zákazníkům nabízí intuitivní spojení nejmodernějších palubních multimédií s konektivitou pro chytré telefony.

Soustava x-touch používá plnobarevný dotykový displej o úhlopříčce 7″, jenž je plně integrován do přístrojového panelu. Jedná se o první systém v této automobilové třídě, jenž standardně nabízí i zadní parkovací kameru.

Základní menu soustavy Toyota x-touch je jednoduše rozdělené do pěti ikon umožňujících okamžitě rozpoznat příslušnou funkci a zajistit maximálně intuitivní ovládání.

V podnabídce ‘Audio Source’ je sdružen tuner AM/FM, streamování audia prostřednictvím Bluetooth a poslech ze zařízení přes AUX a USB, včetně funkce pro zobrazení grafiky alba.
Prostřednictvím funkce ‘Phone’ může řidič procházet kontakty, volat a přijímat nebo odesílat textové zprávy prostřednictvím palubního displeje.

Novou funkci MirrorLink lze aktivovat přes ikonu ‘Connect’. Po spojení s kompatibilním chytrým telefonem pak MirrorLink na displeji soustavy x-touch „zrcadlí“ obrazovku telefonu, včetně kompatibilních aplikací. Funkce chytrého telefonu lze snadno ovládat přímo přes dotykovou obrazovku.

K multimediální soustavě lze připojit navigační modul x-nav (výbava na přání) prostřednictvím speciální odkládací přihrádky nacházející se v příruční schránce. Navigace aktivovaná přes nabídku ‚Connect‘ soustavy x-touch nabízí intuitivní přístup k rychlým a přesným pokynům pro cestování po celé Evropě.

Podnabídka ‘Car Information’ sdružuje palubní informace o vozidle, včetně údajů palubního počítače, jako je odhadovaný dojezd na zbývající palivo, okamžitá a průměrná spotřeba paliva, doba jízdy nebo záznamy o dřívějších jízdách.

„Dokonce i v případě soustavy x-touch umožňujeme řidiči přizpůsobit si spouštěcí obrazovku stažením obrázku z flash paměti přes USB,“ říká hlavní konstruktér Terai.

„Určitou dávkou hravosti disponuje i samotný návrh systému. Po vypnutí audio funkce se zobrazí velké digitální hodiny s překlápěcími číslicemi v retro stylu. A ve stavovém řádku v horní části displeje se zobrazí teploměr ‘Manga’ ukazující vnější teplotu. Když okolní teplota poklesne pod 3 °C, displej vypadá, jako by zamrzl. Když naopak teplota stoupne nad 40 °C, displej zčervená a vypadá, jako by vypouštěl páru.“

Zadní parkovací kamera

Zadní parkovací kamera, objevující se ve třídě minivozů vůbec poprvé, pomáhá řidiči při parkování či manévrování v těsných prostorách. Aktivuje se vždy po zařazení zpětného chodu. Zadní kamera snímá situaci za vozem a přenáší obraz na 7″ barevnou obrazovku soustavy x-touch na středové konzole.

Elektricky ovládaná plátěná střecha

Nové AYGO v provedení ‘x-wave’ nabízí velkou plátěnou střechu s elektrickým stahováním a velkorysými rozměry 785 x 730 mm; to je další příklad výbavy určené náročnějším zájemcům o vůz segmentu A.

Ovládací prvky na volantu

Nové AYGO může být vybaveno ovládacími prvky na volantu, jejichž prostřednictvím lze rychle a intuitivně ovládat audio soustavu nebo telefon, což je nejen pohodlnější, ale i bezpečnější tím, že minimálně odvádí pozornost řidiče od dopravní situace.

Systém bezklíčového odemykání vozu a spouštění motoru

Toyota přináší do segmentu A další novinku, kterou je systém bezklíčového odemykání vozu a spouštění motoru (Smart Entry and Start). Řidič tak může pohodlně zamknout i odemknout vozidlo a spustit motor tlačítkem na palubní desce, aniž by vyndal klíč od vozu ze své kapsy.

Výkonné projektorové světlomety

Standardní výbavou všech nových vozů AYGO jsou sdružené halogenové světlomety typu PES (Poly-Ellipsoid System) zajišťující delší a širší osvit v případě potkávacích i dálkových světel, stejně tak jako obrysová světla typu LED, která Toyotě AYGO propůjčují jedinečnou optickou signaturu, rozpoznatelnou již z dálky.

BEZPEČNOST

Nové AYGO je vybaveno komplexní sestavou prvků aktivní i pasivní bezpečnosti. V základní výbavě jsou systémy ABS, EBD (elektronické rozdělování brzdné síly), signalizace nouzového brzdění, VSC (stabilizační systém), dále hlavové airbagy, úchyty dětských autosedaček Isofix, systém sledování tlaku v pneumatikách, nastavitelný omezovač rychlosti a nově i pomocník pro rozjezd do svahu (HAC).

Vysoce tuhá konstrukce karoserie nové Toyoty AYGO byla navržena s ohledem na minimální deformaci kabiny v případě čelní i boční kolize nebo nárazu do vozidla zezadu.

tisková zpráva

Tři komentáře u “Nová Toyota Aygo: spotřeba 4,1 l/100 km, cena od 209 900 Kč”

 1. S Aygem první generace
  S Aygem první generace jezdím 6 roků.Bylo pořízeno jako 2.vůz s určením městský provoz,nákupy a „couračky“po okolí.Tyto úkoly beze zbytku plní bez jediné poruchy a je to první vůz v mém vlastnictví(už 8.)který trvale vykazuje spotřebu menší než je uváděna výrobcem.
  Pokud nové Aygo dokáže naplnit všechny deklarované vlastnosti uvedené v tomto článku,není co řešit a volba příštího městského „spoříka“je jasná!

 2. To je sice vsechno fajn, ale
  To je sice vsechno fajn, ale co se pohonneho systemu tyce… Nic. Hybrid nebude, protoze by to auto brutalne prodrazilo (pochopitelne), CNG to take neumi, kdyz to prekopete na LPG, tak vam to ten moturek odvari (to jsem videl v toyota servisu, kdyz jsem byl na prohlidku – odvarene AYGO, YARIS a PRIUS na LPG (sedla v prdeli)). Toyota asi nema zapotrebi reflektovat smer vyvoje paliv v EU. Mozna je to skoda. To se mi u VW, resp. Skodovky libi vice… Maji take trojcata a ta umi jak benzin, tak CNG, tak jsou i v EV verzi (e-UP!). Uvidime, jak se budou vyvijet prodeje.

 3. Toyota Aygo je šikovným
  Toyota Aygo je šikovným městským autíčkem, podobně jako ostatní kolínata. Přeji všem Českomoravským mladým lidem, aby toto „levné auto“ si mohli pořídit. Rozhodně ale díky ceně se z něho nestane studentský Velorex nebo Fiat 600D, jako tomu bylo za našeho mládí. I nadále ale u studentu budou vítězit ojetiny všeho druhu.

Napsat komentář