Northvolt zkouší vyvinout dřevěné baterie

Švédský Northvolt je dnes jedním z předních evropských tahounů bateriového průmyslu. Má ale také vlastní výzkum a vývoj. Aktuálně se zaměřuje na dřevěné baterie.

Společnosti Stora Enso a Northvolt uzavřely dohodu o společném vývoji s cílem vytvořit udržitelnou baterii s anodou vyrobenou z tvrdého uhlíku na bázi ligninu vyrobeného ze severského lesního dřeva. Cílem je vyvinout první průmyslově vyráběnou baterii na světě s anodou pocházející výhradně z evropských surovin, což sníží uhlíkovou stopu i náklady.

„Společný vývoj baterie se společností Northvolt představuje krok na naší cestě k obsluze rychle rostoucího trhu s bateriemi pomocí obnovitelných anodových materiálů vyrobených ze stromů. Náš tvrdý uhlík na bázi ligninu, Lignode® by Stora Enso, zajistí strategické evropské dodávky anodových surovin, které budou sloužit potřebám udržitelných baterií pro aplikace od mobility až po stacionární skladování energie,“ říká Johanna Hagelberg, výkonná viceprezidentka pro biomateriály ve společnosti Stora Enso.

Obě společnosti přinášejí do partnerství v oblasti baterií klíčové komponenty, kompetence a odborné znalosti. Společnost Stora Enso poskytne svůj anodový materiál Lignode na bázi ligninu, pocházející z udržitelně obhospodařovaných lesů, zatímco společnost Northvolt bude řídit návrh článků, vývoj výrobního procesu a rozšiřování technologie.

„Díky tomuto partnerství zkoumáme nový zdroj udržitelných surovin a rozšiřujeme evropský hodnotový řetězec baterií a zároveň vyvíjíme levnější chemii baterií. Je to vzrušující ukázka toho, jak jde naše snaha o udržitelný bateriový průmysl ruku v ruce s vytvářením pozitivního dopadu na společnost i náklady,“ říká Emma Nehrenheim, ředitelka pro životní prostředí ve společnosti Northvolt.

SOUVISEJÍCÍ: Svět čelí nové výzvě: recyklace baterií z elektromobilů

Lignin je polymer rostlinného původu, který se nachází v buněčných stěnách suchomilných rostlin. Stromy jsou složeny z 20-30 % ligninu, kde působí jako přirozené a pevné pojivo. Jedná se o jeden z největších obnovitelných zdrojů uhlíku vůbec.

Pilotní závod společnosti Stora Enso na výrobu biologických uhlíkových materiálů se nachází ve výrobním závodě skupiny Sunila ve Finsku, kde se lignin průmyslově vyrábí od roku 2015. Roční kapacita výroby ligninu činí 50 000 tun, čímž se společnost Stora Enso stává největším výrobcem kraftového ligninu na světě. Skupina rovněž vyhodnocuje první průmyslovou výrobu ligninu v závodě Sunila prostřednictvím studie proveditelnosti.

zdroj: tisková zpráva

27 komentářů u “Northvolt zkouší vyvinout dřevěné baterie”

 1. Jen taková informace, lignin je „lepidlo“, které u sebe drží vlákna celulózy a společně tak tvoří ten úžasný kompozitní materiál – dřevo. Při výrobě papíru a celulózy se tyhle látky od sebe chemicky oddělují a lignin se prozatím vždy spaloval a byl tak zdrojem tepla a elektřiny nejen pro fabriku, ale dost často i pro široké okolí.
  Problém je v tom, že výrobci papíru dost zamakali na efektivitě výroby a teď už potřebují podstatně míň tepla a elektřiny než tomu bylo dříve. Já se jim pak nedivím, že zkoušejí lignin, který jim teď přebývá, udat někde jinde jako chemickou surovinu. No, a Stora Enso je druhá největší papírenská společnost v Evropě a hlavní část výroby mají ve Švédsku a ve Finsku.
  Pro produkci uhlíku je lignin fajn látka, protože se dá snadno tepelně rozkládat, je to první složka dřeva, která uvolňuje hořlavé uhlovodíky (vzkaz od tepelných techniků – dřevo nehoří).

  1. Odpad jseš možná ty, ale ve zdravém lese se jedná nejprve o nenahraditelný životní prostor (nika) a později o důležitou dřevní hmotu…
   Vím moc dobře co je hospodářský les, ale je třeba studovat, hledat kompromisy a nechovat se jak tlupa idiotů po kterých zůstává zmar a poušť.🌳🌲🌳 🌲

    1. Mě práce v lese živí blbečku… Souška je u nás mrtvý strom, který ještě stojí – naprosto zásadní pro zdravý ekosystém..Uklizený les vyčištěný od ,, odpadu“ může vyžadovat jen neinformovaný hlupák… Naštěstí vás ubývá a stále větší množství lidí si uvědomuje a chce napravit katastrofální chyby zastaralého přístupu..

     1. prd vieš hlupák namyslený.
      zrejme patríš k tým aktivistom ktorí zavinili tuto katastrofu a ešte sa prsia ako sa na spálanisku objavia nové druhy a lesná zner bude mať hody.

      ak už je to tady. Ekologičtí aktivisté a nejrůznější vědci zaplavili média a tvrdí, jak je požár lesa v Českém Švýcarsku životodárný. Jak je pro rozmanitost přírody potřeba, jak se úžasně změní druhová skladba, že vlastně lesy hořely vždycky a že je to tedy vlastně to nejlepší, co nás mohlo potkat. „Lesní zvěř čeká hostina,“ říká do médií jistý akademik a trochu zapomíná, že mnoho lesní zvěře muselo předtím uhořet.

      Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pozar-v-ceskem-svycarsku-tomas-jirsa-ekologie-vedci.A220727_164340_domaci_dyn?zdroj=zpravodaj_hp

      https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pozar-v-ceskem-svycarsku-tomas-jirsa-ekologie-vedci.A220727_164340_domaci_dyn?zdroj=zpravodaj_hp

      1. S tebou se vůbec nemá cenu bavit o lese a životním prostředí obecně. Tupej ignorante…Vsadil bych si, že jseš fanda rozorání mezí a stmelování lánů, meliorace, narovnávání a regulace vodotečí, přítel monokultur a chemizace, odstřelování a trávení škodné, vypalování škarp,…atd atp. Zkurviliste co se dalo a ještě máte drzost obviňovat ty, co po vás ten bordel musí řešit…👎

       1. si trol.
        ako sa má v lese hospodáriť som videl ešte ke%d si nebol na svete.
        aktivisti presadzovali to, čo sa mi smažíš pripisovať.
        takých ako ty bude hist=oria hodnotiť ako vred na vzťahu k prírode.
        čo taký môže bedieť akon fungovalo hospopdárstvo na stovkách hektárov polí, lúk, lesa (i zverníc) aby fungovalo vyrovnane. mapríklad aj tak, že v zámku sa kúrilo iba v obývanej časti.

        1. Možná jsi starší, ale ani já dáávno nejsem mladík… Nevím co jsi chtěl tímhle komentářem říci– vážně nerozumím…Zkus to napsat svou mateřštinou…Jsi přeci Maďar??😉

       2. skrátene – mám poznatky neskreslené aktivizmom, tam odkiaľ som neboli. pretože aj to spomínané sceľovanie je rovnaký aktivizmus ako ponechávanie lesa/prírody bezzásahovo. a monokultúry nie sú hlúposť, akurát sa majú striedať. atd.
        nie som ma%dar, bolisme popsledná čisto slovenská dedina, s nitrianskym nárečím
        egyszóval – aktivizmus által nem torzított tudásom van, ahol nem voltam. mert már az előbb említett konszolidáció is ugyanolyan aktivizmus, mint az erdő/természet érintetlenül hagyása. és a monokultúrák nem hülyeség, csak állítólag váltakoznak. stb.

        1. Maďarština hezká 👍 ale budeš se muset spokojit s odpovědí v češtině… Pokud se bavíme o lese je monokultura zlo…
         Bezzásahové prostředí je pro biosféru nepostradatelné.V přírodních rezervacích by mělo být samozřejmostí, ale mozaika malých, přísně bezzásahových lokalit, vzdálených relativně nedaleko od sebe, vyváženě rozprostřených po celé Evropě, by byl pro přírodu ten nejlepší dar… Přitáhli jsme ve tlupách z Afriky a postupně si přivlastnili celé území… Následky pro původní obyvatele jsou většinou katastrofální…
         Vážně dokážeme jen exploatovat a nemůžeme nechat třeba 5%území bezzásahové, kde by se mohla flora a drobná fauna zrevitalizovat a stát se zdrojem pro šíření i do hospodářsky využívané většiny ostatního území??
         Skutečně jsi takový hlupák, že nechápeš význam bezzásahových lokalit??

        2. Hledám někoho, kdo umí maďarsky slovem i písmem a je mu blízké IT.

         Pokud umíte, nechcete malý projekt?

        3. bezzásahové – týždeň horí a šíri sa to do obývaných oblastí.
         monokulturny las ako hospodársky asi nejestvuje, tam, odkiaľ pochádzam bol listnatá a zmes. ihlišňäany iba c anglickom parku aby záhradníci malimenej práce s lástím.
         pokiaľ platí pôvodnán teória, všetci sme sem prišli cez áziu, z afriky iba posledná várka spred piatich rokov.
         a ozoťím – skutočne si taký glupák že oceňuječ význam bezzásahových území?
         uý taklé slávne priestory po rusoch bezzásahovosť nevydržia, musia sa tam vracať tankjy, dovážať veľké prežuvavce, kone, … a do všetkého sa musí znova a znova zasahovať.
         v detstve som videl ako sa mení miesto (a) kde sa ponechalo pôvodne okrasné rastlinstvo. uprostred vysoké stromy, na okraji kríky. žiadny podrast ako pred pár dňäami mestský ekológ minister budaj na sociálnej sieti básnil.

        4. Pro 123…Zamněňuješ následky za příčinu. To jsou symptomy chronické zabedněné hlouposti… Je mi líto, ale dnes ještě neznáme adekvátní léčbu…
         Dr. Voštěp…

        5. Psat moudrosti na web je osidne. Co to je ten titulut?🤣🤣🤣

        6. Pro Leodendula… Jen hádám podle souvislostí…Nemohl by ,,titulut “ znamenat maďarsky ,, elektromobil“❓😄

        7. @Dr. Vostep. Obavam se ze nam to 321 nikdy neprozradi.

Napsat komentář