Nizozemští studenti postavili bláznivě rychlé elektrické auto

auto DUT12

Z 0 na 100 km/h během 2,15 vteřiny? To už je pořádné přetížení. A přesně takhle si hrají studenti z nizozemské Technické univerzity v Delftu. Jejich malé elektrické závodní auto DUT12 sice jezdí max. rychlostí 130 km/h, ale pořádně vás přitom zamáčkne do sedačky.

Studentský elektrický závoďák DUT12
foto: © Merijn van Holsteijn

Studenti Technické univerzity v Delftu na vývoji svých elektrických aut pracují dlouhé roky. Není divu, že se jim aktuálně podařil skutčný majstrštyk. Jejich DUT12 je co do zrychlení jedním z nejostřejších strojů na kolech, jaké lze dnes na planetě potkat.

Jeho 0 až 100 km/h během 2,15 vteřiny je dokonce lepší, než v tomto ohledu nejrychlejší běžně vyráběný vůz Ariel Atom V8 se 2,3 vteřinami. Miniaturní závodní elektromobil pohánějí čtyři elektromotory o max. výkonu 25 kW v každém kole.

Celkový výkon malého závodního vozu je tedy 135 koní při hmotnosti 145 kg! Navíc pro dosažení maximálního zrychlení použili studenti svého nejlehčího řidiče, jistou Marly Kuijpers.

Jeden komentář u “Nizozemští studenti postavili bláznivě rychlé elektrické auto”

 1. Tu je rozsirena verzia z
  Tu je rozsirena verzia z natacania ako DUT12 dosahuje sverovy rekord.

  youtube.com/watch?v=-eO_X0FNoqs

  V 0:22, mozete vidiet zvlastny plamenometu podobny aparat. To je plynovy ohrievac. Pokryli sme trat cukrovou vodou na zvacsenie prilnavosti. Na ohriatie tohto cukroveho riesenia sme pouzivali tuto vec. Mozete ho tiez vidiet na pozadi aj o 0:20.

  V case 0:20, si mozete tiez vsimnut, ze na zemi je kopec roznych plachiet. Polozili sme ich tam preto, lebo za kazdym trochu prsalo, zamokrylo tak drahu a znizilo nasu prilnavost. Tiez sme vyzametali asfalt o 0:20 aby sme sa zbavili vsetkej volnej sutiny, opat, uhadli ste, aby sme zvysili prilnavy vykon.

  O 1:11, urcite zaznamenate, ze je tam plast okolo kolies auta. To je preto, ze sme predohriali pneumatiky vo vlastnorucne vyrobenej rure (vyrobenej z olejoveho barelu). Na ich udrzanie v teple do poslednych kotrol sme na poslednu chvilu pridali este improvisovanu izolaciu.

  Pocas akceleracie DUT12 vytvara velmi charakteristicky zvuk, velmi sa podobajuci tulenovi. Preto nas tim pokrstil tento jav menom „tulen“. Mozete ho pocut o case 2:35 a vtedy ako auto startuje svoj pohyb.

Napsat komentář