Neuvěřitelné: jízdní kolo, které čistí vzduch ve městech

Bangkok, hlavní město Thajska, má dnes podobně jako řada jiných asijských metropolí obrovský problém se znečištěním ovzduší. Pomůže koncept elektrokola, které slouží zároveň jako čistička vzduchu?

Air-purifier Bike. Jízdní kolo, které čistí vzduch ve městech. Sci-fi dnes, zítra už možná realita.
foto: Lightfog

Koncept APB nebo „Air-purifier bike“ navrhlo bangkokské designové studio Lightfog. Jeho zaměstnancům se už nejspíš zajídá prodírat se každý den znečištěnou metropolí plnou smogu a prachu. A tak vymysleli elektrické kolo, které zároveň slouží jako filtr vzduchu.

Funguje to celé docela jednoduše. Vpředu na řidítkách je umístěn velký filtr, který při jízdě vtahuje znečištěný vzduch a smog. Pomocí prachového filtru jej očistí o pevné prachové částice a odstraní také oxid uhličitý. Čistý vzduch pak kolo vypouští zpět do okolí. Dokonce i když kolo zaparkujete např. ve stojanu, může díky baterii čistit vzduch dál.

vlastní

2 Comments on “Neuvěřitelné: jízdní kolo, které čistí vzduch ve městech”

  1. To je krásná ukázka
    To je krásná ukázka Cimrmanova vedlejšího myšlení.

    Ve městě je smog způsobený většinou auty. Takže místo aby se tyto filtry namontovali do aut, takže by auta projíždějící městem musela kolem sebe čistit vzduch a majitelé aut by na sebe vzali náklady s tím spojené (nové filtry, čištění, výměna aktivních látek pro zachycení CO2) přesuneme řešení a veškeré náklady s ním spojené na uvědomělé cyklisty, kteří v daném městě jezdí.
    Jára Cimrman by měl radost

Napsat komentář