Nejvýkonnější hub E.ON Drive v Česku dobije naráz devět elektromobilů

Síť veřejných dobíjecích stanic E.ON Drive má svůj nový nejvýkonnější hub. Na přelomu roku skončila druhá fáze modernizace ultrarychlého dobíjecího hubu poblíž dálnice D8 u Sulejovic u Lovosic.

Stalo se z něj místo s devíti ultrarychlými body včetně jedné ze dvou nejrychlejší dobíječek elektromobilů v Česku s výkonem 400 kW. S celkovým instalovaným výkonem 1 175 kW se z něj stal nejvýkonnější dobíjecí hub v síti E.ON Drive a v celém spektru služeb se jedná o jednu z mála podobných lokalit v Česku vůbec. Aktuálně E.ON v Sulejovicích ve spolupráci s vozy značky Kia testuje i dynamické řízení výkonu pro optimální využití dobíjení celého hubu.

SOUVISEJÍCÍ: Síť nabíječek E.ON vydala 2 GWh, výrazně vzrostl počet stanic

„Dlouhodobě byl naším nejvýkonnějším dobíjecím hubem Vystrkov u Humpolce. Nicméně už při otevření před dvěma lety jsme říkali, že v Sulejovicích nekončíme a budeme toto místo i nadále rozvíjet, což jsme dělali. Aktuálně za sebou máme finální modernizaci, která spočívá v navýšení počtu stanic i výkonu, stavebních úpravách hubu i okolí. Tato lokalita je pro nás velmi důležitá i z hlediska čerpání zkušeností pro další lokality v Česku, u kterých máme podobné plány,“ vysvětluje Martin Klíma, jednatel společnosti E.ON Drive Infrastructure, která má v rámci skupiny E.ON výstavbu a správu veřejné sítě na starost.

Dobíjecí hub v Sulejovicích E.ON otevřel v únoru 2022 jako první čistě ultrarychlý hub v Česku. Tenkrát disponoval třemi stanicemi. Dvě z nich byly dobíječky Alpitronic s výkonem 150 kW a jedna ABB dobíječka s výkonem 175 kW. Během uplynulého roku na místě přibyla dobíječka 400 kW od společnosti Alpitronic a dobíječka s výkonem 300 kW od stejného výrobce.

Dobíjet naráz tak z původních pěti vozidel už může hned devět elektromobilistů. Hub je navíc projektovaný a tvořený betonovým 3D tiskem, jeho součástí je menší dětské hřiště a odpočinková zóna. Po letošní modernizaci je dobíjení elektroaut u několika parkovacích míst i bezbariérové a celkově došlo k rozšíření parkovacích stání pro vozy tak, aby byl komfort pro řidiče co největší.

„Tím, že v Sulejovicích může dobíjet hned devět elektromobilů vysokými výkony, ve spolupráci se společností Kia aktuálně testujeme i možnosti dynamického řízení výkonu tak, abychom dokázali zajistit pro co největší počet automobilů nejoptimálnější podmínky dobíjení za udržení ekonomiky provozu bez nutnosti rezervace maximální kapacity u distributora. Uskutečnit podobné testování není úplně snadné. Většina vozidel totiž nedosahuje dobíjecích výkonů, které potřebujeme k plnému zatížení trafostanice. Právě vozy Kia jsou díky vyspělé technologii schopné dobíjet těmi aktuálně nejvyššími výkony. S vozy Kia pak budeme testovat podobně i další lokality v Česku během celého roku,“ doplňuje Martin Klíma.

Automobilka Kia společnosti E.ON Drive Infrastructure na dlouhodobé testování zapůjčila vozidlo Kia EV9.

Již téměř dvě desítky vozů, včetně dvou modelů EV6 a nyní nejnovějšího SUV EV9, jsme v rámci naší spolupráce poskytli společnosti E.ON. Právě tyto naše modely jako jedny z mála vozů na českém trhu nabízejí 800 voltovou architekturu, která řidičům umožní využít maximální potenciál vysokorychlostních dobíjecích stanic. Díky této technologii lze naše vozy dobít z 10 na 80 % již přibližně za 20 minut,“ uvedl Arnošt Barna, generální ředitel Kia Czech, a dodal:

„Bez úzkého propojení energetiky a elektromobility by úspěšný rozvoj našich odvětví nebyl do budoucna možný. Jsem proto rád, že se i nám se společností E.ON daří rozšiřovat naši spolupráci. Loni jsme například začali nabízet řešení domácího dobíjení v kombinaci s fotovoltaickými panely. V síti našich dealerů jsme pak ve spolupráci s E.ON instalovali již desítky wallboxů.“

Dobíjecí huby porostou i v dalších lokalitách

V letošním roce se mohou těšit řidiči na výstavbu ultrarychlých dobíjecích stanic především podél hlavních dopravních tepen. Na jaře by měly začít stavební práce v Hradci Králové, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Brně, Praze, Olomouci. Další místa budou následovat v průběhu roku. Ve všech lokalitách budou instalovány stanice o výkonech 300 kW a více s možností platby pomocí platebního terminálu.

zdroj: tisková zpráva

7 Comments on “Nejvýkonnější hub E.ON Drive v Česku dobije naráz devět elektromobilů”

 1. Tak to musí ČEZ elektromobilita pořádně nasrat.
  Během jednoho roku se doví, že nemají nejvíc nabíječek, to má PRE a
  teď se dozvěděli, že nemají ani nejvýkonnější HUB, ten má pro změnu EON.

  Tak snad ČEZ elektromobilita těší, že alespoň pobrali nejvíc dotací na ně.
  🙂

 2. To je pěkné, že dochází výstavbě dalších nabíjecích míst, ale chtělo by to i mimo dálnice.
  Například v Mělníku a jeho okolí I/16 a I/9 není ani jedna alespoň 50kW nabíječka.
  Je to smutné a nevím kdo za to může, zda natvrdlé zastupitelstvo Mělníka nebo infrastruktura.

Napsat komentář