Největší česká solární střecha vznikne na logistickém areálu u Kojetína

Skupina Solar Global zahájila výstavbu největší střešní solární elektrárny v Česku. Fotovoltaické moduly pokryjí střechu logistického areálu u Kojetína. Čistá solární elektřina tak pomůže snížit rostoucí výdaje za energii a přispěje ke snížení emisí.

Fotovoltaická elektrárna bude mít výkon 3 951,4 kilowattů a ročně vyrobí více než 4000 MWh. Instalace se bude skládat z 8 590 monokrystalických panelů, každý o výkonu 460 wattů (Wp). Jde o zařízení s dlouhou dobou životnosti a vysokou účinností výroby elektřiny pomocí slunečního záření. Solar Global předpokládá, že stavba bude hotová do 30. června letošního roku.

S ohledem na současný růst cen elektrické energie a zemního plynu jsou instalace solárních panelů jedním z nejrychleji dosažitelných kroků, který pomůže firmám snížit výdaje za energie. „Pokud si firma pořídí solární elektrárnu, jde o dobrou investici do své budoucnosti. Solární panely mají životnost více než 40 let. Po splacení jejich ceny vyrábí Slunce de facto zadarmo, pouze s minimálními náklady na průběžný servis elektrárny. Výhodou sluneční energie je také fakt, že je nezávislá na dodávkách z Ruska,” uvádí k výhodám solární elektrárny pro firmy Vítězslav Skopal, předseda představenstva skupiny Solar Global. 

Roční produkce nové solární elektrárny na logistickém areálu u Kojetína bude odpovídat takovému množství elektřiny, jaké spotřebuje zhruba 1 400 českých domácností s průměrnou roční spotřebou.

„Roční produkce solární elektrárny bude více než 4 tisíce megawatthodin čisté elektřiny. Díky tomu elektrárna ušetří téměř 4 tisíce tun oxidu uhličitého, které by se dostaly do atmosféry, pokud by stejné možností energie musely vyrobit uhelné zdroje. Na logistickém areálu navíc vzniká čistá energie přímo v místě, kde se spotřebuje na provoz budovy a věříme, že časem třeba také na dobíjení elektromobilů,” dodává k přínosům solární elektrárny pro životní prostředí Vítězslav Skopal.

Zajímavosti:

  • Největší česká střešní solární elektrárnou byla dosud VT – SUN s výkonem 2,98 megawattů (MW) z roku 2010, která je umístěna na střechách chomutovských válcoven trub. Loni oznámila stavbu velké solární elektrárny společnost Škoda Auto. Má jít o instalaci s výkonem 2,3 MWp, ale elektrárna nebyla dosud dokončena
  • Jedny z největších střešních solárních střech v Evropě jsou: 
    • 48 040 solárních panelů s celkovým výkonem 18 MW jsou umístěny na střeše centra Heylen Warehouses v nizozemském Venlo 
    • na střeše továrny Audi v Maďarsku je instalováno 12 MW

zdroj: tisková zpráva

9 komentářů u “Největší česká solární střecha vznikne na logistickém areálu u Kojetína”

    1. No hlavne vyrobi tolko kolko jej bude svietit slnko. Cim vacsia elektrare,n tym viac nevyraba ked jej nesvieti slnko (staci jeden mracik). OK, nech si to maju, ked si za to zaplatia ale nie bezni obcania. Ja osobne som viac za diverzifikaciu ale stale je tu problem uloziska a stability. Lepsie by teda bolo rozdelit vacsiu elektraren na vacsie mnozstvo mensich aj ked neviem ci sa da toto povazovat za vacsiu elektraren. Najvacsi problem je vsak cena, pokial chceme aku taku stabilitu tohto druhu zdroja.

Napsat komentář