Nejlepší auto do města

Ideální auto do města má dvě výrazné a velmi specifické vlastnosti – musí být malé a všude se vejít. Ženy si je pořizují, protože jsou praktická a jednoduše se s nimi parkuje, muži se o nich často vyjadřují pohrdavě jako o „pojízdných kabelkách“. Když už ale manželce takovou „kabelku“ kupujete, přesvědčte se alespoň, že vybíráte to nejlepší z nabídky malých městských aut.

foto: archiv

Rozhodli jsme se tedy porovnat 4 představitele městských aut a přitom se zaměřit na 4 parametry, a to na cenu, výkon, spotřebu a bezpečnost vozu. Tyto parametry jsou podle prodejce vozů v AutoESA většinou pro zákazníky nejdůležitější. Mezi porovnávané vozy jsme zařadili několik typických zástupců v dané kategorii – Škodu Citigo, Nissan Micra, Volkswagen Up! a Suzuki Swift.

Nejdříve se podíváme na to, co mají všechny uvažované vozy pod kapotou. Motory se u většiny vozů v této kategorii příliš neliší, městská vozítka VW Up! a Citigo nabízí shodně variantu motorů o objemu 1.0 a výkonu 44–55 kW. Micra se může pochlubit o něco vyššími čísly s motorem 1.2 a výkonem 59 kW. Největší výkon potom nabízí Swift s motorem 1.2–1.6 a výkonem začínajícím na 55 kW, ve výbavě Sport dosahující až 100 kW.

foto: archiv

Co se týká spotřeby, většina vozů kategorie se snaží následovat trend úspornosti, u Škodovky se jedná například o známou řadu Green Line. V této nejúspornější variantě by se měla kombinovaná spotřeba Citigo pohybovat zhruba kolem 4,1 l/100 km, běžná výbava se pohybuje pouze o pár desetinek litru výš. O něco více paliva si vyžádá VW Up!, u kterého budete muset počítat se zhruba 4,5–4,7 l/100 km. Nejvíce potom projedete s Microu nebo Swiftem, kteří si na 100 km vyžádají v průměru 5 l.

Velmi důležitou položkou je také cena. Zde vede na celé čáře Škoda Citigo, kterou můžete v nejjednodušší výbavě pořídit již za necelých 180 000 Kč, v závěsu je také nový Volkswagen Up!, který se jen těsně drží pod hranicí 200 000 Kč. Nissan Micra potom seženete od 240 000 Kč, Suzuki jenom o kousek levněji, v nejlevnější variantě vás vyjde na 235 000 Kč. Pokud nutně nepotřebujete auto přímo z výrobní linky a váš rozpočet je omezený, můžete se porozhlédnout i v autobazarech. Například ojeté vozy Škoda dnes seženete naprosto všude.

Poslední, avšak neméně důležitá, je bezpečnost. Automobilky počítají s tím, že na bezpečnost se dnes klade velký zřetel, takže většina vozů se již umisťuje na žebříčcích crash testů velmi dobře. Všechny námi porovnávané vozy získaly výborné hodnocení 5 hvězdiček, kromě Nissanu Micra, který si z crash testu odnesl hvězdičky pouze 4 a za ostatními v bezpečnosti nepatrně pokulhává.

Rozhodnutí je tedy čistě na vás, v našem článku snad alespoň naleznete inspiraci a několik argumentů, které stojí za to brát v úvahu.

placená inzerce

4 Comments on “Nejlepší auto do města”

  1. Podle mě tím redakce jenom
    Podle mě tím redakce jenom chtěla dát příklad pár vozů pro naše drahé polovičky. Malé, nenáročné, nežravé autíčka za která vám vaše manželky budou vděčné. Vím o čem mluvím. Moje manželka chtěla své auto, protože moje mazda 6 je pro ní příliš velká. A tak mě donutila k tomu, abych s ní šel koupit nové auto. A hádejte co si koupila? Forda Káčko. Jak jinak. 🙂

Napsat komentář