Na co si dát pozor při koupi náhradní převodovky z druhé ruky?

Nákup použitých dílů z vysloužilých aut může být pro řadu motoristů ekonomicky příznivé řešení, navíc je i ekologické. Je však klíčové, aby převodovka z druhé ruky dobře sloužila. Proto je třeba dbát na kvalitu a důvěryhodnost prodejce, abyste se vyhnuli potenciálním problémům.

Vybírejte velmi pečlivě

Při nákupu čehokoliv z druhé ruky je důležité najít spolehlivého prodejce. Internetové nabídky s nejnižší cenou mohou být velmi lákavé, jenže mnohdy se můžete spálit. Proto se vždy obracejte na ověřeného prodejce či bazary. Pomoci mohou zkušenosti a recenze ostatních zákazníků, kteří již nakoupili.

Garance a možnost vrácení

Ukazatelem kvality a spolehlivosti prodejce může být určitá forma garance. Je důležité, abyste měli možnost vrátit zakoupené autodíly, pokud vám nevyhovují. Někdy se může stát, že je převodovka ve skvělém stavu, přesto však nebude pasovat do konkrétního auta.Proto je lepší upřednostnit nákup u firem zapsaných v obchodním rejstříku, které musejí respektovat zákonné právo spotřebitele na vrácení zboží ve stanovené lhůtě, oproti soukromé inzerci. 

Srovnání cen

Nová převodovka je poměrně drahá záležitost, cena je zpravidla hlavním důvodem, proč se člověk rozhodne sáhnout po dílu z druhé ruky. Nicméně i mezi použitými díly mohou být výrazné cenové rozdíly. Většinou se nevyplácí zvolit ten nejlevnější. I zde si proto dejte pozor na soukromou inzerci. Cena může být nižší, avšak na úkor jiných atributů – soukromí prodejci obvykle neposkytují záruku v podobě výměny nebo vrácení dílu a neexistuje ani garance, že díl skutečně dostanete.

Ovšem dostupné jsou i poměrně nákladné repasované díly, které však vypadají jako nové. Například autodíly Škoda jsou žádané a zároveň dobře dostupné – tato automobilka má u nás dlouhou tradici a máte tak z čeho vybírat. Ovšem u jiných vozidel může být složitější najít to pravé. Vždy však výběru věnujte dostatečnou pozornost, srovnávejte ceny, ale nezapomínejte na kvalitu.

Ověřte si kvalitu a původ dílu

Při výběru převodovky byste se měli zajímat o to, z jakého auta díl pochází a jak dlouho byl v provozu. Také se ptejte, zda je otestována, v dobrém stavu a funkční. Pokud nakupujete osobně, můžete si převodovku sami prohlédnout – detailní pohled vám může napovědět o stavu dílu a pomoci vyhnout se nepříjemným překvapením. Vždy je však dobré mít možnost převodovku v případě potřeby vrátit, ať už z důvodu nekompatibility či nespokojenosti s kvalitou.

Pokud se rozhodnete pro nákup převodovky z druhé ruky, opatrnost a rozvážnost jsou na místě. Hlavním faktorem při rozhodování by neměla být cena. Věnujte pozornost také kvalitě zboží a důvěryhodnosti prodejce. Nejlevnější díly z neověřeného bazaru by se vám později mohly pořádně prodražit. Pokud si však na výběru dáte záležet, použité autodíly představují úsporné řešení, které šetří vaši peněženku i životní prostředí.

zdroj: placená inzerce

3 Comments on “Na co si dát pozor při koupi náhradní převodovky z druhé ruky?

Napsat komentář