Na co myslet při péči o auto, aby vydrželo podzim a zimu

Nepředvídatelné počasí je už přirozenou součástí české zimy. Pokud jste často na cestách, víte, že při přejezdu z jednoho kraje do druhého se může počasí dost lišit.

Stejně tak, jeden den může být slunečný, druhý vás překvapí déšť či sníh. Nepodceňte počasí a připravte své auto na jakékoli podmínky, které můžou přijít.

Dejte auto zkontrolovat odborníkům

Mráz, špína na silnici, výmoly, tohle všechno může ohrozit vaše auto během zimy. Součástí pravidelné údržby by měla být kontrola podvozku, brzd, baterie i systémů odpružení vašeho auta.

Pokud jste byli v servisu a přesto si během zimy všimnete, že motor hůře startuje, baterii nabijte. V případě, že máte starší auto a chystáte se do hor, doporučujeme vám v kufru nosit startovací kabely s vlastním zdrojem.

Zimní výbava, která nesmí chybět

Smetáček na sníh a škrabku na mráz najdeme určitě v každém kufru auta. Pokud je ale na okně silnější vrstva ledu, dejte si pozor, abyste sklo nepoškodili. Raději chvíli počkejte, než se rozmrazí.

Při výběru nemrznoucí směsi do ostřikovačů byste měli dbát na to, aby snesla teploty alespoň do -10 °C. Tuto koupi si nenechávejte na poslední chvíli, protože ji potřebujete do nádržky ostřikovače přidat ještě před prvními mrazy.

Zdroj: pexels.com / Tim Mossholder

Chladicí médium motoru by mělo mít teplotu tuhnutí minimálně -25 °C. Pokud vám přesto chladící směs motoru zamrzne, auto nestartujte. Mohli byste poškodit vodní pumpu a ostatní komponenty chladicího systému. V takovém případě se obraťte na servis.

Vyměňte letní pneumatiky za zimní

Pneumatiky byste měli mít vyměněny, když teplota klesne pod 7 °C. Výměnou pneumatik zabezpečíte vyšší bezpečnost provozu a vyhnete se pokutě. Pokud se přesto na cestách dostanete do nepříjemností, je dobré mít havarijní pojištění, které škodu pokryje.

Když budete mít před zimou auto v servisu, přesvědčte se, že vám zkontrolovali také geometrii. V případě, že je nastavena špatně, pneumatiky se budou rychleji opotřebovávat. To může poškodit komponenty zavěšení, systém odpružení kol a ovlivnit samotnou ovladatelnost auta na kluzkém povrchu.

Karoserie je v zimě náchylnější k poškození

Karoserie dostává v zimě dost zabrat, a to zejména kvůli posypovým materiálům na cestách. Chcete-li poškození předejít, na auto použijte kvalitní vosk.

Po důkladném umytí a vysušení auta, naneste ochrannou vrstvu hrubého vosku na karosérii a dobře ji rozetřete. Následně vyleštěte povrch do sucha. Pokud chcete zabránit usazování nečistot, doporučujeme použít vosk s teflonem.

zdroj: placená inzerce

One Comment on “Na co myslet při péči o auto, aby vydrželo podzim a zimu”

Napsat komentář