Musk a Bezos chtějí kolonizovat Sluneční soustavu

Vypadá to jako souboj v přehánění šílených miliardářů. Jeff Bezos, třetí nejbohatší člověk na světě a majitel Amazonu, prohlásil, že chce kolonizovat Sluneční soustavu miliardami lidí. Elon Musk nemohl zůstat pozadu.

Kolonizace sluneční soustavy by po Marsu mohla pokračovat na měsících plynných obrů. Místo Marsu se ale reálně uvažuje také o vznášejících se základnách/městech na Venuši, kde je asi 50 km nad povrchem relativně „příhodné“ podnebí.
foto: NASA

Elon Musk už delší dobu veřejně sní o tom, že vyšle vlastní misi na Mars, postupně tam začne budovat základnu a planetu kolonizovat. Budoucí Marťany by tam měla dopravit raketa Mars Colonial Transporter (MCT), kterou vyvíjí SpaceX. Odstartovat by mohla snad už za dva roky, prozatím bez lidí.

Ve vývoji vesmírných raket je ale aktivní i dvaapadesátiletý Jeff Bezos, s jměním $67 mld. třetí nejbohatší člověk planety a majitel společnosti Amazon. Ten nedávno úspěšně vrátil na zem a znovu vypustil malou vesmírnou raketu New Shepard.

Jeho společnost Blue Origin v současné době pracuje na vývoji rakety New Glenn, která bude mít zhruba poloviční výkon než dosud nejvýkonnější raketa historie, Saturn V. A samotný Bezos sní o kolonizaci Sluneční soustavy.

„Přeju si, aby ve Sluneční soustavě žil bilion lidí. Jen pomyslete, jak by to bylo úžasné. V jednom okamžiku by vedle sebe žilo 1000 Einsteinů. Díky takovému množství lidské inteligence by vznikala obrovská dynamika,“ myslí si Bezos.

Vzápětí ale dodává, že je jasné, že něco takového nemůže vzniknout v okamžiku, kdy je lidstvo připoutáno pouze k planetě Zemi. Tak dynamická civilizace vyžaduje expanzi do Sluneční soustavy.

Elon Musk aktuálně na twitteru naznačil, že jeho raketa MCT bude nakonec vhodná nejen pro cestu na Mars, ale i dál do Sluneční soustavy. V úvahu tak teoreticky připadají především měsíce plynných obrů – Ganymed, Enceladus, Europa, Titan, nebo třeba planetka Ceres.

auto Europa měsíc kolonizace sluneční soustavy

foto: Blue Origin

K tak zásadní expanzi bude samozřejmě potřeba mnoho změn v oblasti zdrojů energie a výroby. Kupříkladu bude nutné vyrábět vesmírné lodě přímo na oběžné dráze. Třeba pomocí technologie SpaceFab/SpiderFab, de-facto 3D tisku s pomocí robotů.

Co se týká energie, uvažuje se o vesmírných solárních elektrárenách a jaderných reaktorech ve vesmíru. Bezos dokonce financuje kanadskou společnost General Fusion, která se snaží přijít s komerčně využitelným fúzním reaktorem.

„Myslím, že by měla pracovat na vesmírném jaderném reaktoru. Pokud byste měli atomový reaktor ve vesmíru, obzvlášť pokud chcete vyrazit kamkoliv dál než na Mars, je to nezbytnost,“ řekl Bezos.

nextbigfuture.com

15 Comments on “Musk a Bezos chtějí kolonizovat Sluneční soustavu”

   1. KRÁÁÁSNÝ PÓŘEBÁK JAKO
    KRÁÁÁSNÝ PÓŘEBÁK JAKO OSLAVA KONCE …a NOVÝHO ZAČÁTKU 🙂

    media.super.cz/images/gallery/0000000012490832/bSuUUyFBMOsd_P22w4Y7lg/57e23e835c56afe451c00200-192980?size=1078

    super.cz/454044-12-let-brangeliny-obrazem-jak-sel-cas-s-nejkrasnejsim-parem-hollywoodu-pitt-sedivel-jolie-hubla.html

   1. Ty, když urveš trubku z
    Ty, když urveš trubku z vokapní roury a vrazíš do ní raketovej motůrek tak máš hned pocit, že doletíš k Alfě Centauri že jo? :D:D

    To není ani koloběžka, to je dětský vodrážedlo, vo fous lepší než vaše trampolína na zahradě 😀

    93 km nad zemí říkáš vesmír? 😀

    Si porovnej velikost toho Bezošova dilda s Falconem 9 😀
    https://1.bp.blogspot.com/-rKjmCMcBRqg/VuUillybiSI/AAAAAAAAAMo/aVqlQKK–1U1qrd0SCUgTqtbGZYv_DxVQ/s1600/F9%2Bvs%2BNS.png

Napsat komentář