Monarch představuje elektrický robotický traktor za milion

Monarch Tractor je malý, plně elektrický traktor, který může řídit jak lidská ruka, tak počítač.

Monarch Tractor je v k objednání za cenu začínající na $50 000, v přepočtu přes milion korun.
foto: Monarch

Malý elektrotraktor značky Monarch nabízí max. výkon 55 kW. Výrobce neudává přesnou kapacitu baterie, ale slibuje provozní čas 10+ hodin. Baterii je z 220V zásuvky možné nabít údajně už za 4-5 hodin.

Monarch Tractor je narvaný elektronikou, takže kontrola přes mobilní aplikaci je samozřejmostí, stejně jako možnost autonomních operací bez řidiče. Navíc lze provozovat více takových traktorů v chytrých flotilách.

Bez aplikace se dnes už ani traktor neobejde, natož ten elektrický robotický. Monarch je kromě toho vybaven i 360° kamerami.

Bez aplikace se dnes už ani traktor neobejde, natož ten elektrický robotický. Monarch je kromě toho vybaven i 360° kamerami.
foto: Monarch

Rezervace elektrotraktoru Monarch stojí $500 s tím, že první dodávky zákazníkům by měly proběhnout letos na podzim. Monarch má už údajně seznam několika stovek zájemců z řad farmářů.

6 Comments on “Monarch představuje elektrický robotický traktor za milion”

 1. Já si myslím , že to je otázka konkrétního použití.
  Já si myslím , že to je otázka konkrétního použití. Jestli bude farmáři stačit těch 8-10 provozních hodin z nabití pak je to úvaha o ceně FV a návratnosti. Při odhadu v našich podmínkách 200 tis. Kč na instalaci by traktor musel dobít z FV cca 70 tis. hod. Při deseti hodinách na slunci dejme tomu půl roku. je to 1800 ročně. To je hodně málo k životnosti FV i traktoru.
  Jiná věc je jestli někde na velké farmě (velký prostor) v nějakém použití v režimu automat či poloautomat budu umět využít práci „od slunka do slunka“ tj. bude mi vadit to omezení baterií. Pak by se asi FV vyplatila, protože by se to vracelo rychleji v amortizaci celé pořizovací ceny, protože by traktor mohl pracovat třeba o dvě až tři hodiny denně víc díky dobití na poli.
  Ale i to je otázka, protože pak bych raději hledal nějaký způsob výměny baterií na poli tj. vybité za nabité.

    1. Ja to chapu. Kolik se tam vejde panelu 2m2 asi ne. Dejme tomu
     Ja to chapu. Kolik se tam vejde panelu 2m2 asi ne. Dejme tomu 1000Wp. Z normalni zasuvky se nabije za 4-5 hodin. Normalni zasuvka je co? 16A. Cili 14A*5k*230V je 16.1kW. To je nejak malo na traktor co ma pracovat cely den ne? Z panelu 2 dny na plnem sluniku. Tak neco by to asi dalo.

     1. Ten trakturek je dlouhy aspon 3m a 1m na sirku. Takze 3m2, s
      Ten trakturek je dlouhy aspon 3m a 1m na sirku. Takze 3m2, s minimalnim previsem 4m2. Zrejme to neni urcene na orani, ale na osetrovani ruznych rostlin, zde vinna reva. Takova prace potrebuje vykon ca. 2kW-3kW. Ten vas vzorecek pocita co konkretne? Ma to byt 5h? Pak by to bylo 16,1kWh.

Napsat komentář