Místo plynových kotlů tepelná čerpadla a více peněz na ochranu přírody, požadují ekologické organizace

Ekologické organizace sdružené v Zeleném kruhu a Klimatické koalici poslaly Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) své připomínky k Národnímu plánu obnovy.

Ekologické organizace navrhují v Národním plánu obnovy řadu změn, které mají přispět k odklonu od spalování fosilních paliv směrem k udržitelné ekonomice a ochraně přírody.
foto: adege, licence Pixabay

Přestože Národní plán obnovy prošel od své první verze velkými změnami a mnoho z nich hodnotí ekologické organizace pozitivně, dokument stále vyžaduje zásadní úpravy. Ekologické organizace považují za největší problém nekvalitní opatření na ochranu přírody a krajiny a nízké ambice v boji s klimatickou krizí.

Některá opatření, která MPO prezentuje jako zelená, navíc nenaplňují svůj potenciál. Zásadním požadavkem je vyjmutí ‚digitální transformace podniků‘ a finanční podpora Českomoravské rozvojové a záruční banky. Tyto dva velké dotační tituly “papírově” pomáhají národnímu plánu obnovy dosáhnout na požadované minimum zelených investic. Ve skutečnosti ale jejich přímý vliv na ochranu klimatu není prokazatelný.

Odebrání těchto titulů umožní investovat téměř 6 miliard do jiných opatření, která budou mít přímý, systémový a dlouhodobý efekt na přechod k udržitelné ekonomice. Ekologické organizace například navrhují do plánu vrátit (během přípravy vyřazenou) položku na obnovu brownfieldů i s původní alokací a významně navýšit prostředky na energetickou renovaci budov.

“Přestože to zpočátku vypadalo, že Národní plán obnovy bude další promarněnou šancí na změnu, nyní se zdá, že je na správné cestě. Po námi navrhovaných úpravách bude z pohledu životního prostředí pro Českou republiku pozitivním přínosem. Za nejproblematičtější považujeme podporu plynových kotlů, nevhodná opatření na ochranu ekosystémů a nedostatečné množství financí na renovace budov. Co bychom naopak vyzdvihli, je podpora železniční sítě, fotovoltaiky a oběhového hospodářství,” říká Šimon Batík z Centra pro dopravu a energetiku.

Větší podporu by si zasloužila tepelná čerpadla, a to na úkor plánovaných plynových kotlů (fosilní zemní plyn patří k významným skleníkovým plynům). Investice do protipovodňových opatření by měly směřovat výhradně na revitalizaci říčních koryt, mokřadů a na výstavbu suchých poldrů.

Naopak by neměly putovat na odbahňování rybníků, které významně poškozuje biodiverzitu a jehož význam pro zadržování vody v krajině je zanedbatelný. Hrazení bystřin v lesích a asfaltování lesních cest se také nedají považovat za zelená opatření.

tisková zpráva

7 Comments on “Místo plynových kotlů tepelná čerpadla a více peněz na ochranu přírody, požadují ekologické organizace”

    1. Me se TČ vyplatilo u dvou RD a sel bych do toho i dnes.
      Me se TČ vyplatilo u dvou RD a sel bych do toho i dnes. Akorat bych si ho zase poridil bez dotaci a bez nakupu od instalacni firmy. Koupil jsem v DE a nainstaloval z poloviny sam a z poloviny od topenare a vykop delala firma. Uz jen nakup PE trubek pro zemni kolektor je dobre udelat sam. Instalacni firma si da prirazku 100%. Nejdrazsi je stavba na klic. To date firme pristup k vasemu uctu v bance…

    1. zlatý voči, až zas bude poctivě zveřejnovat výsledky,
      zlatý voči, až zas bude poctivě zveřejnovat výsledky, dá se pak zdotovaný tezlatrejtrs na dluh státu něco věřit…

      https://ir.teslamotors.com/events-and-presentations

      ps: tezlatrejtrs za bitkojšit ikdyby se posrfkině… ale když ji(tuzaprodvku;) někdo konečně nakope doprr tak i zpívá ;)))

      https://teslaczech.com/tesla-vraci-platby-majitelum-za-emmc/

    2. To my tady čekáme, že se někteří mamlasy buď naučí
      To my tady čekáme, že se někteří mamlasy buď naučí česky nebo se na psaní polo česky, polo skopčácky vyserinkají….Jináč – technicky slabá může někoho pozitivním způsobem překapit jen tehdy, když myslí žebříčkovou nervovou soustavou jako žížala :-).

Napsat komentář