MiraQua – Elektromobil pro města 21. století

MiraQua je malý elektrický automobil určený do přelidněných velkoměst. Stroj navrhl čínský konstruktér Chaoyi Li. Právě Čína čelí překotně rozvíjejícím se velkoměstům a z toho plynoucím problémům s dopravou, kvalitou života a životního prostředí.

Elektromobil MiraQua vyniká jednoduchostí, malými rozměry a chytrou konstrukcí.
foto: Chaoyi Li

Doprava ve městě má svá specifika. Cestuje se většinou na krátké vzdálenosti, spíše v řádu kilometrů než desítek kilometrů. Typickým příkladem je doprava z příměstských částí do center měst za prací nebo nákupy.

„Životní prostor“ auta je ve městě velmi malý a pohyb velmi omezený. Jsou zde i další problémy. Obrovská koncentrace aut vytváří problémy s dopravní bezpečností, hlukové znečištění, dopravní zácpy nebo smog – vše významně zhoršující kvalitu života lidí ve městech.

Současná auta se spalovací motorem se do města příliš nehodí. Jsou zbytečně velká, komplikovaná, výkonná, navržená pro dlouhé cestování. Navíc zabírají zbytečně moc místa.

Po celém světě proto vzniká řada projektů čistě městských aut. Jedním z nich je i projekt čínského elektrického auta MiraQua. V čem je MiraQua unikátní?

Základem vozítka je jednoduchý podvozek se zabudovanou baterií v podlaze a elektromotory umístěnými v kolech. Řízení vozidla je čistě elektronické, bez mechanických částí. Podvozek je velmi jednoduchý, neboť MiraQua není určen pro rychlou jízdu nebo obtížný terén.

MiraQua
video: YouTube

Charakteristickým znakem jsou jednostranné čelní výklopné dveře. Ty umožňuji parkování aut v těsné blízkosti, pouze s centimetrovými rozestupy. Nastupování a vystupování se děje čelními dveřmi.

Auto měří na délku pouze 3604 mm a na šířku 1697 mm. Vnitřní variabilní prostor umožňuje transport až čtyř osob. Zajímavý je volný a rovný prostor kolem řidiče. Zde je možné odstranit jednoduchou sedačku a převážet jízdní kolo, nebo například další elektrický dopravní prostředek.

Pro městské vozítko 21. století je, troufneme si říct, již pomalu standardem elektrický pohon. Výkon pohonné jednotky ani dojezd není specifikován. Avšak maximální rychlost 90 km/h a dojezd 100 km, tedy žádné futuristické hodnoty, jsou pro tento typ vozidla naprosto dostačující.

MiraQua zřejmě na evropském hřišti nemá příliš naději zaujmout konzervativní zákazníky. Ale v Číně a jihovýchodní Asii, kde jsou na podobné mini-vozy zvyklí, je šance na úspěch.

2 Comments on “MiraQua – Elektromobil pro města 21. století”

  1. Ehm, tento článeček mi
    Ehm, tento článeček mi připadá poněkud neaktuální.
    30. března 2011 vyšlo tohle:
    http://www.alternative-energy-news.info/miraqua-electric-car/
    Bylo mi divné proč to má volant na „nesprávné“ straně když Čína jezdí po stejné straně jako my a ve výše zmíněném článku se píše, že toto vozítko bylo původně kdysi navrženo pro Austrálii.
    Podle hledání na webu to vypadá, že to nikdy neopustilo stádium návrhů, tak netuším, proč tento článek.

Napsat komentář