Vývoj na trhu s elektřinou a cenové rozhodnutí ERÚ od nového roku významně sníží náklady na provoz tepelných čerpadel.
Majitelé tepelných čerpadel dostali na konci listopadu předčasný vánoční dárek. Energetický regulační úřad zveřejnil cenové rozhodnutí, které příznivě promlouvá do jejich provozních nákladů na vytápění. Snížení poplatků za distribuci a systémové služby v kombinaci se zlevněním silové elektřiny významně zlepšuje ekonomickou perspektivu těchto moderních zdrojů vytápění v nadcházejícím období.
Dle modelových příkladů ERÚ může menší rodinný dům s tepelným čerpadlem ušetřit v příštím roce na vytápění téměř osm tisíc korun, respektive cca 14,2 % nákladů. Majitelé větších domů se však mohou těšit na ještě významnější úsporu. Ve výpočtech Asociace pro využití tepelných čerpadel, které zohledňují nejvýhodnější roční fixace, vychází i nad dvanáct tisíc korun.
„Pokud by ERÚ zohlednil náš návrh, který zasahoval i do poplatku za obnovitelné zdroje, roční úspora by dokonce přesáhla dvacet tisíc korun. Pro stagnující trh tepelných čerpadel jde však i tak o důležitý impulz, který může podstatně rozšířit dostupnost těchto moderních zařízení pro české domácnosti a firmy,“ sdělil Jan Potucký, ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel Jan Potucký.
Poplatek za distribuci v sazbě pro tepelná čerpadla sice ve vysokém tarifu mírně vzroste, ale v převažujícím nízkém o více než 50 % klesne. Systémové služby zlevní o 20 %, naproti tomu platba za jistič půjde o 18 % nahoru.
„Z celkového pohledu jde o narovnání situace oproti loňskému zdražení, které nejvíce poškodilo právě majitele tepelných čerpadel. Největší úsporu však samozřejmě přináší pokles velkoobchodní ceny elektřiny, byť ten se samozřejmě netýká nyní dobíhajících starých tříletých fixací, které odrážejí dnes již nedosažitelnou cenovou hladinu,“ dodal Jan Potucký.
Ekonomickou perspektivu tepelných čerpadel zlepšuje i aktuální vývoj na dvou klíčových velkoobchodních trzích. Zatímco cena silové elektřiny na burze v Lipsku dlouhodobě spíše klesá, cena plynu na burze v Rotterdamu míří v návaznosti na neklidný geopolitický vývoj k nejvyšším hodnotám za poslední rok.
„Pro elektrifikaci průmyslu a rezidenčního vytápění pomocí tepelných čerpadel je nejdůležitější poměr ceny elektřiny a plynu. V roce 2024 vzrostl na zničujících 3,2, Evropská asociace tepelných čerpadel přitom pro optimální rozvoj trhu doporučuje hodnotu 2. Ani vstřícný krok ze strany ERÚ nás bohužel v příštím roce nepřiblíží k této hodnotě, uvidíme však, co způsobí nárůst regulované složky u zemního plynu a další možné zvýšení jeho ceny na velkoobchodním trhu v návaznosti na geopolitickou situaci,“ vysvětluje Jan Potucký.
Česko zažilo „čerpadlovou revoluci“ v krizovém roce 2022, kdy se celkový prodej meziročně zdvojnásobil na 57 524 kusů. V loňském roce se pak prodalo 52 898 tepelných čerpadel. V současnosti zaznamenal domácí trh významný pokles prodejů.
Bez ohledu na to však Česká republika zůstává čerpadlovou velmocí s významným exportním potenciálem. V roce 2022 vyvezla tepelná čerpadla v přepočtu za více než 5 miliard korun, a stala se tak šestým největším exportérem na světě. Český podíl na globální výrobě dosahuje čtyř procent.
Tepelná čerpadla vynikají především nulovými emisemi škodlivin a CO2 v místě provozu, velmi úsporným provozem, komfortem a snadnou údržbou. Jsou však výhodné i z geopolitického hlediska, protože nejméně 60 % kusů prodaných v Evropě se na starém kontinentu i vyrábí a tento podíl nadále stoupá.
V Evropě funguje 250 výrobních závodů, do nichž v letech 2022-2025 směřovaly investice v přepočtu ve výši 180 miliard korun. Sektor zde přímo zaměstnává 168 tisíc lidí.
Zdroj: ERÚ