LightSail: vesmírná sluneční plachetnice brzy vyrazí na cestu

Solární plachetnice LightSail vypluje na svou první cestu v roce 2016. Do té doby se její autoři snaží na crowdfungdingovém serveru Kickstarter získat další prostředky na její vývoj a výrobu.

LightSail-1 – solární plachetnice, která má otestovat možnosti pohonu vesmírných sond a lodí s pomocí slunečního větru
foto: Planetary Society

Nezisková společnost Planetary Society se snaží své solární plachetnice dostat do vesmíru už od roku 2005. Po dvou nezdařených pokusech se to ale povedlo teprve v roce 2011 s malým satelitem (cubesat) NanoSail-D2.

Testovací let první sondy LightSail se uskuteční už za šest dní. Plnohodnotná mise se ale uskuteční až v roce 2016, kdy by měla na palubě první vesmírné rakety Falcon Heavy společnosti odstartovat další, pokročilejší solární plachetnice nazvaná LightSail. Opět půjde o formát cubesat, tedy velmi malý satelit o rozměrech několika desítek centimetrů.

Solární plachta je vyrobena z mylaru, velmi tenkého, ale pevného odrazivého materiálu. Objem celé sondy budou pouze tři litry, ale jakmile se plachta rozvine, bude mít plochu 32 m2. Falcon Heavy vynese LightSail-1 do výšky asi 800 km.

V současné době vybírá organizace Planetary Society, která za projektem stojí, peníze na celý projekt na webu Kickstarter. Hlavní cíl je stanoven na velmi skromných $200 000. Ovšem s tím, že autoři počítají s tím, že by mohli vybrat až $1 mil.

Tomuto cíli se s největší pravděpodobností také přiblíží, protož pouhé dva dny po spuštění sbírky už mají na kontě přes $303 000. Pomáhá jim bezesporu i fakt, že šéfem Planetary Society je známý americký popularizátor astronomie Bill Nye a členem správní rady je Neil DeGrasse Tyson, další veřejně známá osobnost.

Planetary Society

Napsat komentář