LEGO už umí vyrábět kostky z recyklovaného plastu – starých PET lahví

Společnost LEGO Group dnes představuje první prototyp kostky LEGO z recyklovaného plastu.

Z jediné litrové PET láhve může vzniknout až deset kostek LEGO. Prototypy jsou zatím bezbarvé, resp. bílo-šedé. Barvu by měly získat zhruba do roka.
foto: LEGO Group

Nový prototyp, který využívá PET plast z vyřazených lahví, je první kostkou vyrobenou z recyklovaného materiálu, která splňuje přísné požadavky společnosti na kvalitu a bezpečnost.

Na hledání udržitelných řešení pro výrobky LEGO pracuje tým více než 150 lidí. Během posledních tří let testovali specialisté a inženýři z oboru materiálových věd více než 250 variant materiálů z PET a stovky dalších plastových alternativ.

Výsledkem je prototyp, který splňuje několik jejich požadavků na kvalitu, bezpečnost a hraní včetně speciální síly, která způsobuje, že kostky LEGO při sobě velmi dobře drží, a zároveň se dají zase rozpojit.

Tim Brooks, viceprezident společnosti LEGO Group pro environmentální odpovědnost, uvádí: „Z tohoto průlomu máme obrovskou radost. Největší výzvou na naší cestě k udržitelnosti je vývoj a inovace nových materiálů, které jsou stejně odolné, pevné a kvalitní jako naše stávající kostky – a hodí se k prvkům LEGO vyrobeným za posledních 60 let. Tento prototyp představuje pokrok, kterého jsme dosáhli.“

Než se kostky vyrobené z recyklovaného materiálu objeví v krabicích se stavebnicemi LEGO, bude to ještě nějakou dobu trvat. Tým bude pokračovat v testování a vývoji složení PET a poté posoudí, zda přejít do fáze pilotní výroby. Očekává se, že tato další fáze testování potrvá nejméně rok.

Recyklovaný materiál použitý v prototypu pochází od dodavatelů ze Spojených států a má certifikaci amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), která ověřuje obsah a kvalitu recyklovaného materiálu. Průměrně jedna litrová plastová PET láhev poskytuje dostatek suroviny pro deset kostek LEGO 2 × 4.

Unikátní složení materiálu zvyšuje odolnost PET, aby byl dostatečně pevný pro kostky LEGO. Inovativní proces využívá na míru šitou technologii míchání, která kombinuje recyklovaný PET se zpevňujícími přísadami.

Prototyp recyklované kostky je nejnovějším vývojem v oblasti udržitelnosti společnosti LEGO. V roce 2020 společnost oznámila, že ze svých krabic odstraňuje jednorázový plast, a v roce 2018 začala vyrábět prvky z biopolyethylenu (bioPE), který se získává z cukrové třtiny pocházející z udržitelných zdrojů.

Mnoho stavebnic LEGO obsahuje prvky vyrobené z bioPE, které jsou ideální pro výrobu menších, měkčích dílků, jako jsou stromy, větve, listy a doplňky pro minifigurky. BioPE není v současné době vhodný pro výrobu tvrdších a pevnějších prvků, jako jsou ikonické kostky LEGO.

tisková zpráva

Napsat komentář