Koaliční smlouva slibuje rozvoj obnovitelných zdrojů energie

Vznikající vláda může posunout Česko vpřed v rámci modernizace energetiky. V minulém desetiletí bývalé vlády zaspaly a nedokázaly připravit potřebné impulsy pro rozvoj nízkouhlíkových řešení, tedy zejména levných typů obnovitelných zdrojů nebo rychlejší tempo renovací budov. Body v energetice, které budoucí strany ve vládě Petra Fialy zahrnuly do koaliční smlouvy, ukazují, že Česko začne brát vážně současnou proměnu energetiky. 

Klíčové je přihlášení se k potřebě restartovat rozvoj solární energetiky například závazkem vybudování 100 tisíc solárních střech nebo připravit nový energetický zákon, který umožní domácnostem sdílet zelenou energii. Příslibem pro stabilní přesun české energetiky od uhlí jsou také jasné závazky vznikající vlády v podpoře obnovitelných zdrojů a zvyšování energetické účinnosti v rámci programů Modernizačního fondu a Nové zelené úsporám,“ komentuje body koaliční smlouvy Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. 

Vláda by měla také podle koaliční smlouvy chápat Evropskou zelenou dohodu jako příležitost. To se podle Svazu moderní energetiky může v konkrétních obrysech promítnout do úsilí Česka získat pro naši republiku gigatovárnu na výrobu baterií. Podobný projekt by dal impuls k vytvoření 30 tisíc nových pracovních příležitostí v rámci celého dodavatelského řetězce. Podobné projekty by pomohly zajistit plynulou transformaci českého automobilového průmyslu na etapu čisté mobility.

Svaz moderní energetiky sdružuje nejvýznamnější oborové asociace moderní energetiky i klíčová výzkumná univerzitní centra. Díky průřezovému zastoupení expertů umí Svaz nabídnout ucelený pohled na možnosti rozvíjejícího se oboru nové nízkouhlíkové energetiky. Svaz má za cíl proaktivně vstupovat do české i evropské debaty o možnostech proměny energetiky. Zároveň přináší klíčové impulsy, které zajistí přední pozici ČR v oblasti vývoje a výroby progresivních technologií.

Právě k příležitostem, které se v oblasti přechodu na nízkouhlíkovou energetiku otevírají, chce v Česku vést širokou diskuzi zaměřenou na prosazení opatření, které podpoří samovýrobu elektřiny, rozvoj akumulace energie, posílí možnosti společné výroby elektřiny a tepla, implementaci chytrých sítí, elektromobility nebo nových prvků v rámci energetického trhu přicházejících s digitalizací. Více informací na www.modernienergetika.cz.

zdroj: tisková zpráva

34 komentářů u “Koaliční smlouva slibuje rozvoj obnovitelných zdrojů energie”

 1. Francie dnes oficiálně oznámí omezení programů OZE a zahájení programu výstavby nových jaderných zdrojů. Na základě studie vypracované Sorbonnou, DGSE, ministerstvem hospodářství a ministrem pro ekologické otázky, zmiňující riziko rozvratu energetické bezpečnosti, dojde dnes k dříve prezidentem Macronem definitivnímu odklonu od směřování energetické politiky spočívající hlavně v podpoře OZE a návratu k jádru.
  Jaderné elektrárny nejen že nebudou uzavírány, ale bude ohlášena výstavba šesti zdrojů okamžitě, dalších dvanácti v následujících letech.
  Německo se tak ocitá evropskými velmocemi, na jeho cestě do energetické závislosti, zcela opuštěno.

  1. A kdy to ma byt? Jak dlouho se stavi nova JE od rozhodnuti? Odhaduji 10-20 let. V dubnu 2022 jsou u Frantiku volby, tak planu bude mnohem vic. Nakonec se nic nepostavi.
   Zato v Glasgow se zavazaly Mercedes, Ford, General Motors. Volkswagen, Toyota, BMW k ukonceni spalovaku v roce 2035. Kupte si cerne saty a tmave bryle at neni videt jak brecite.

  2. 42:::Jako obvykle máte problém s delším textem, takže to zkuste znova:::„Abychom zajistili energetickou nezávislost Francie, zabezpečili dodávky elektřiny a dosáhli klimatických cílů, zejména uhlíkové neutrality v roce 2050, poprvé po desetiletích v naší zemi znovu zahájíme výstavbu jaderných reaktorů a budeme pokračovat v rozvoji obnovitelné energie,“ uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron v televizním projevu.

        1. Koudelka> Pěkné, ale je to jen jedna strana účetní tabulky. Tohle jsou jen výdaje. Teď by to chtělo doplnit stranu příjmů, a pak lze dělat nějaké závěry.
         Tedy pěkně podle sektorů, kolik a kde se skleníkových plynů zachytává a ukládá.

         Příklad – v grafu se počítá s emisemi krávy. Fajn. Jenže ta kráva vyrábí emise trávením pícniny. A ta pícnina vyrostla pohlcním CO2.

  3. To nebude take jednoduche. U jadra mame velky technologicky dlh. Rozumne by ale bolo zacat stavat JE seriovo a tym vyrazne znizit ich cenu. Taktiez investovat do uzavreteho palivoveho cyklu a bezpecnosti. Idealny mix je 70:30 az 80:20 pre pomer JE:OZE a OZE budovat hlavne na existujucej infrastrukture (sukromne domy a budovy).

    1. Prečo stále tvrdíte a beriete to ako hotovú vec, že pre veterné elektrárne je potrebné rúbať stromy alebo likvidovať lúky? Veterná elektráreň potrebuje minimálne miesto a môže sa umiestniť kdekoľvek, aj do mora (čo sa asi najčastejšie využíva), nie je potrebné nič rúbať ani likvidovať.

Napsat komentář