Kia využije staré baterie elektromobilů v úložištích

Baterie dříve sloužící v elektromobilech Kia budou rozebrány na úroveň modulů a znovu sestaveny do podoby rozšiřitelných akumulátorových systémů pro ukládání energie.

Společnost Kia Europe potvrdila plán opětovného využívání vysloužilých akumulátorů z elektromobilů v systémech typu ‚Second Life‘ (Druhý život) pro ukládání energie. Iniciativa je součástí celosvětového zaměření společnosti na trvalou udržitelnost. Za tímto účelem uzavřel poskytovatel mobility partnerskou spolupráci s firemním start-upem encore spadajícím pod Deutsche Bahn (DB Bahnbau Gruppe), který v rámci Evropy zajišťuje odběr trakčních akumulátorů z elektromobilů Kia s cílem vyrábět a distribuovat systémy pro ukládání energie z repasovaných akumulátorů.

Trakční akumulátory z elektromobilů se rozebírají až na úroveň jednotlivých modulů, procházejí diagnostickým testováním a vyhovující moduly se následně v závislosti na zbývající kapacitě buďto využívají k výrobě nových akumulátorových systémů pro ukládání energie, nebo se recyklují.

Vysloužilé baterie z elektromobilů slouží nyní v bateriovém úložišti.

Kia Europe se ve snaze podpořit celoevropskou iniciativu stala prvním poskytovatelem řešení udržitelné mobility, který s encore | DB uzavřela partnerskou spolupráci. Uvedené společnosti právě v berlínském kampusu EUREF odhalily prototypové akumulátorové zařízení pro ukládání energie, složené výlučně z repasovaných akumulátorových modulů vozidel Kia e-Soul.

Kia jako průkopník elektrické mobility a leader na poli řešení trvale udržitelné mobility zveřejnila plán vyvíjet vozidla pro speciální účely (PBV), autonomní technologie a řadu progresivních koncepcí s potenciálem určovat budoucí trendy. Všechny své modely Kia vyvíjí se zohledněním celého životního cyklu, a to včetně zpracování na konci životnosti vozu a opětovného využití zdrojů.

Kia tak hledá alternativní řešení k recyklaci použitých akumulátorů z elektromobilů ve prospěch projektů opětovného využití (Second Life – druhý život), které prodlužují životnost akumulátorů v nových aplikacích. encore | DB již v rámci Evropy zajišťuje službu odběru vysloužilých akumulátorů k výrobě ‚Second Life‘ systémů pro ukládání energie do akumulátorů, kdy využívá komplexní infrastrukturu v rámci celé skupiny Deutsche Bahn. Celoevropskou přepravu akumulátorů a nových systémů pro ukládání energie zajišťuje především dceřiná logistická společnost DB Schenker a DB Cargo.

Komentuje Jason Jeong, prezident společnosti Kia Europe: „Kia s ohledem na úspěšnou elektrifikaci svých modelů rovněž odpovědně přistupuje k akumulátorům po skončení životnosti vozidel. Průkopnická partnerská spolupráce Kia a encore | DB je důkazem toho, že akumulátory považujeme za cenný zdroj pro udržitelnou cirkulární ekonomiku.“

Zahájení prvního prototypového projektu

Berlínský kampus EUREF jako symbol energetické revoluce v Německu

Společnosti Kia Europe a encore | DB v berlínském kampusu EUREF letos v srpnu společně odhalily první akumulátorový systém pro ukládání energie, který tvoří součást chytré energetické sítě Micro Smart Grid, postavené na inteligentním propojení různých zdrojů energie, odběratelů a úložných systémů. Micro Smart Grid založila a provozuje společnost inno2grid GmbH, společný podnik skupin DB E.C.O. a Schneider Electric. Cílem je omezit závislost na elektrické síti prostřednictvím předvídatelných toků energie a zvýšení podílu využívání obnovitelné energie v rámci kampusu.

„Úspora energie je pro nás naléhavější než kdy jindy,“ říká Berthold Huber, člen představenstva Deutsche Bahn pro infrastrukturu. „Naše nové ‚Second Life‘ akumulátorové systémy pro ukládání energie nabízejí řešení, které je zároveň udržitelné. A to z něj činí atraktivní volbu pro jakékoli odvětví.“

Jednou z prvních aplikací jednotky na kampusu EUREF je dobíjení elektromobilů, přičemž prvním vozidlem, které se připojilo, byla Kia e-Niro.

Postup

encore| DB k výrobě akumulátorový systémů pro ukládání energie odebírá, demontuje a analyzuje akumulátory z elektromobilů, které následně buďto repasuje, nebo recykluje. Pro akumulátorový systém ukládání energie v kampusu EUREF byly prostřednictvím prodejců Kia shromážděny vysloužilé trakční akumulátory z vozů Kia e-Soul, které putovaly do společnosti DellCon (partner encore | DB pro demontáže) prostřednictvím široké logistické sítě Deutsche Bahn, která je zárukou udržitelné a bezpečné dopravy. Akumulátory byly rozebrány až na úroveň modulů a následně podrobeny nejmodernějšímu diagnostickému testování k vyhodnocení technického stavu.

Vysloužilé baterie z elektromobilů slouží nyní v bateriovém úložišti.
Vysloužilé baterie z elektromobilů slouží nyní v bateriovém úložišti.

Jednotku v kampusu EUREF tvoří celkem 24 akumulátorových modulů uspořádaných ve třech rámech; každý modul sestává ze 14 zdvojených článků. Nový systém konverze energie s integrovaným systémem řízení akumulátorů (BMS), který vyvinula společnost STABL Energy, a to na základě pasivního nebo aktivního vyrovnávání napětí podle potřeby. Prototypová jednotka bude zajišťovat 72 kWh využitelné kapacity na podporu ‚časového posunu‘ – tedy k ukládání energie z fotovoltaiky k pozdějšímu využití – a pro další aplikace v rámci inno2grids zeeMobase (základna mobility s nulovými emisemi) v rámci kampusu EUREF.

zdroj: tisková zpráva, foto: Kia

78 komentářů u “Kia využije staré baterie elektromobilů v úložištích”

 1. „Je to nadhera videt jak ten „nefunkcni, rozkradenej a oligarchickej“ stat Ukrajina zene svinskym krokem „nejlepsi armadu na svete“. Take si to vychutnavate?“

  Je mi to jedno. Jediné, co mě fakticky zajímá z vojenského pohledu, zda územních zisků Ukrajiny bylo dosaženo s nasazením strategických záloh.
  Pokud ne, je to ukrajinský úspěch, byť z pohledu celkové situace v místě fronty nejmenšího významu.
  Pokud ale Ukrajina sáhla na strategické zálohy, tak výsledek jejich nasazení je velmi hubený a může mít ze strategického pohledu katastrofální následky.
  Pak by mi dával o smysl výrok USA o nutnosti jen omezené ofenzivy.

  1. Hele behno, ber to tak, ze kdyz ty predpovidas vitezstvi russaku, tak je prakticky jiste ze vyhraje Ukrajina. To je jako se vsim co tady vykladas. O tom neni treba premyslet. Proste jakakoliv sracka co z tebe vypadne tak udelej negaci, moc nad tim nepremyslej a uvidis, tak to bude. Treba jako ze zbankrotuje Tesla atd.. a kdyz budes drzet hubu, nebudes taky za kasparka.

   1. Aby mělo v podobné diskuzi smysl pokračovat, je nutné si definovat obsah nejednoznačného pojmu „vítězství“.

    Podle mého názoru vítězstvím pro Rusko je, pokud s omezenou intervencí obsadí východ Ukrajiny, obsahující prakticky veškeré významné nerostné zdroje a zajistí si nárazníkové pásmo v podobě separatistických republik. Jestliže je za vítězství považováno naprosté ovládnutí Ukrajiny, pak podobného vítězství pravděpodobně nedosáhne.

    Vítězství pro Ukrajinu vidím v záchraně exitence samostatné západní Ukrajiny. Jestliže by vítězstvím bylo znovuobsazení prakticky výhraně etnicky ruských enkláv, tak podobného vítězství též nedosáhne.

    Z uvedeného je patrné, že vítězství mohou dosáhnout obě strany současně. Naproti tomu je široce definované absolutní vítězství nerealistické, a to pro obě strany konfliktu.

    Osobně považuji ruské vítězství za strategicky větší, ovšem těžko lze odhadovat dlouhodobou, především ekonomickou, bilanci. Ukrajinské vítězství bude spočívat v upevnění vztahů s EU, nicméně faktický význam Ukrajiny pro EU oproti stavu před konfliktem významně poklesne.

    1. Vitezstvi je definovane tim, zda bude dosazeno cilu, ktere si urcila kazda strana pred valkou. ruzzko si stanovilo jako cil zrusit Ukrajinu jako samostatny stat, nasadit loutkovou vladu, usporadat pofiderni referenda a zaclenenit celou Ukrajinu do rf. Ukrajina mela pred zacatkem valky cil, zit v miru a byt nadale samostatny stat.
     Vypada to na nesplneni ani jednoho ruzzkeho cile a bohuzel to nevypada zatim ani na obnoveni miru na Ukrajine. Civilizovany svet pomaha s vytlacenim agresora a s obnovou miru na Ukrajine.

     1. „ruzzko si stanovilo jako cil zrusit Ukrajinu jako samostatny stat, nasadit loutkovou vladu“

      A jak to víš?
      Já předpokládám, že měli jako každý trochu zkušený stratég maximalistickou variantu, realistickou variantu a minimalistickou variantu.

      To co označuješ za zrušení Ukrajiny je docela možné, ale pravděpodobně jako maximalistická varianta.
      Jako minimalistickou vidím zpřístupnění Krymu po souši a zabrání maxima ukrajinských zdrojů.
      No a realistická varianta bude někde mezi tím, ale těžko spekulovat, kde.

      Pokud by zábor celé Ukrajiny představoval realistickou nebo minimalistickou variantu, muselo by tomu odpovídat i naprosto jiné nasazení sil.

      Naopak z pohledu Ukrajiny je maximalistickou variantou získání separatistických republik a Krymu s ruským obyvatelstvem, jak píšeš s obnovou míru. A to je varianta více než maximalistická, řekl bych fantaskní, někde na úrovni ruského obsazení Polska.

       1. Opět vycházíš z říšské propagandy, která přání vydává za skutečnost a je ti jedno, že obsahuje protimluvy a logické chyby.
        Označuješ Rusko za diktátorský režim a mluvíš o implozi. Přitom je známo, že právě diktátorské režimy jsou pod tlakem zdaleka nejstabilnější a jejich rozpad je naprostou anomálií.

        1. Tim chcete rict, ze ruzzko je stabilni diktatura a proto se nerozpadne, nebo ze neni diktarurou a proto imploduje.

    2. běhno, ty si definuj co chceš, na to sere pes a zvysoka. Vítězství je jednoduše to, co si Ukrajina prostřednictvím svého prezidenta definovala za cil. a to je osvobození celého území včetně Krymu. Rusko si stanovilo demilitarizaci a denacifikaci. jelikož Ukrajina bude po válce mnohem více vyzbrojená a členem NATO, tak Rusko určitě nevyhraje 🙂

     1. ruzzka rise zla se propada a jeji nestabilitu uz vyuzil Azerbajdzan a bojuje s Armenii. ruzzak uz nema prostredky aby ochranil svuj zajem v Armenii. Ted vyckaji ostatni postsovetske zeme jak se v konfliktu zachova ruzzko a pak ruzzackou agonii hezky vyuzijou. ruzzky mir se zacina drolit a brzy z nej zbyde jen pisek. A put-in put-out pujde do Haagu.
      A nasi ruzzky kolaboranti budou take „odmeneni“.

  1. Vypada to, ze sledujeme konec valky. Ze ty hordy primitivnich barbaru z ruska nenohly vyhrat, to bylo jasne. Ale ze to pujde takto rychle, tomu jsem sam neveril. Tohle neni armada, to je proste tlupa primitivu a dost mozna se behem nekolika dnu sesypou na vsech frontach. A proc? Protoze v nich neni nic dobreho, zadna vira v dobro a dnes pochopili, ze uz se jich nikdo nebude bat, uz ani nenahaneji strach. Ted uz budou mit strach jenom oni sami a ten strach je rychle znici. Cele rusko je jenom jedna velka lez a oni to dobre vedi. Slava Ukrajine!

   1. V Petrohrade pozadalo nekolik mistnich zastupitelu aby ruzzka Duma sesadila putina kvuli velezrade. Docela to argumentacne podlozili. Zatim policie zahajila stihani tech statecnych politiku, ale prvni vlastovky uz rikaji, ze lidi maji toho kripla az po krk. V tech smesnych „republikach“ na uzemi Ukrajiny odmitaji nekteri naverbovani bojovat a kritika kremlinu je slyset jak od separatu, tak z ruzzka. Bude to zajimave a zrejme i ohnive. Cim vetsi bojove uspechy Ukrainian Armed Forces UAF, tim rychlejsi spad to bude mit. Slava Ukraini

    1. Nazdar liberální demokrati…Už jste viděli záběry hajlujících dětí, vítající kolonu ukrajinského osvobozujícího vojska??… Jasně klukovina… Ale oni asi vědí, jaký pozdrav jejich hrdinové rádi uvidí, že?!… No nic, pevně přivřeme oči a jede se dál. Nebude to ani poprvé ani po tisíciprvní 🥴☹️

     1. ruzzka verbez uz lapa po vzduchu a to je teprve zacatek konce ruzzkeho imperia. Kdyby USA nepomahali tem skrckum v moskve ve 2.WW, tak by sice trvala o 14 dni dele ale nikdy by nas ruzzko neokupovalo a nikdy by ruzzak nemel takovou velkou hubu. V Jalte jim spojenci meli ukazat prostrednicek a nechat je vyhnit. Nikdy by nevznikli takove krive existence ktere vyprodukoval ruzzky komunismus po celem svete. Se sovetskym svazem prisla bida na zem plati uz pres 100 let.

      1. Dobrá, dobrá…. ale odpovědi ses tak nějak vyhnul 😉
       Upřímně — tuším že zrovna ty nemáš morální problém s ještě nedávno nepředstavitelným paktem mezi městskými liberáli ze Starbucksu a neonacistickými hooligans potetovanými symboly třetí říše… Je fakt, že se sváma magorama člověk nenudí.🙄

       1. Vojaci salutuji, pionyri meli take nejaky pozdrav, nemecky nackove heilovali, sportovni fanousci take zvedaji paze a spousta podobnych gest je po celem svete. Takovy symbol sam o sobe nic neznamena. Az spojeni symbolu s urcitou agresi dava tomuto symbolu nejaky zhoubny vyznam. U nemeckych nacku to je jasne, tam nemusime vic rozebirat, tam se shodneme. Ale jake spojeni videte s pozdravem techto deti? Ja teda zadne pochodujici ukrajinske jednotky nicici cizi zeme nevidel. Co jsem ale videl, je ruzzky symbol „Z“ spojeny s brutalni genocidou na sousedni Ukrajine a ruzzke ambice znicit Evropu jadernym arzenalem. Tam by mela ta vase kritika smerovat.

        1. Proč bych měl kritizovat to co všichni ostatní?? Na to vás je snad dost…I když můžu (jen částečně) souhlasit, dopřej mi svobodu (😉) kritizovat důležité okolnosti, na které se z nějakých důvodů většinově,,zapomíná“. A já se právě ptám PROČ se ,, zapomíná“.
         To snad není nijak nepochopitelné, ani zavrženíhodné…Nebo snad ano ❓❓

        2. To je jako byste upozornoval na situaci, ze v Africe nemaji deti penize na Iphony a mlcel jste k tomu, ze nekteri nemaji ani dostatek jidla. A tvrdil jste, ze to vas nezajima, protoze to resi uz nekdo jiny. Ale uz jsem si davno vsimnul ze mate podivne mysleni.

        3. pro Leodendula…já jsem neřekl ,, nezajímá“ nýbrž ,, nadbytečné“… To bych snad měl každý komentář začínat oficiální protiruskou litanií?😃
         Jestli je moje myšlení ,, podivné“, pak se neskromně domnívám, že ve společnosti velmi chybí více ,,podivného myšlení“.🕊️💪😁

        4. @Drvostep. Napsal jste par komentaru, kde se pokousite relatizovat valecne zlociny ruzzaku. Pisete jako byste s tema netvorama souhlasil. Nechtejte abych vas citoval.

        5. pro Leodendula… jen ve tvém pomateném vidění světa. Klidně hledej a cituj, bez vytrhávání z kontextu… To by ale nešlo, že 🙂
         To ty používáš ilegální rétoriku nacistického Německa ( podlidé, pronárody, pseudodarwinismus)…Nechtěj abych tě citoval 😃

        1. Jo nadhera to sledovat.
         (Dodavam ze bych nejradsi aby zadna valka nebyla a smrt nepreji opravdu nikomu. Jenze vlastni zeme se bohuzel neda proti nasilnickemu utocnikovi branit pacifistickymi hesly.)

       1. Prozradte me prosim, ve kterem obdobi bylo v CR a v Evrope lepe nez v obdobi ve kterem zijeme ted v ramci EU. EU spojuje skoro celou Evropu. Bez EU by v Evrope bylo pravdepodobne uz nekolik valek, protoze by kazdy stat mel svou utkvelou predstavu o vyjimecnosti. Treba nadavate na skopcaky. Nemusite je mit rad. Ale kdyby bylo Nemecko samo pro sebe, tak by CR zrejme uz ani neexistovala. Kus by si vzali Nemci, kus Rakusaci. A kus soveti.
        Aha, ja zapomel ze je to vase prani.

        1. V Evropě se od středověku střídají období blahobytu a bídy, války a míru. Je pozoruhodné, že zatímco ve chvílích krize a oslabení říše se zemím Koruny české dařilo, v případě prosperity říše to tady bylo naopak. Nyní jsme zažívali třicet let prosperity říše, na jejímž konci máme dva miliony obyvatel v chudobě živící se odpadky, s desítkami exekucí a nejistou vyhlídkou na zimu.
         Mohu tě ujistit, že kyvadlo dějin se zase zhoupne na druhou stranu. To je jistota.

        2. Pokud by se to kyvadlo pohnulo smerem k ruzzku a byli bysme v jeho sparach, pak by dozajista zase prislo obdobi bidy.

        1. ruzzaci vyzvali vsechny kolaboranty aby se stahli do ruzzka. Tak stastnou cestu a uz se nevracejte.

        2. To jako po ztrátě těch 3% okupovaného území? Jako fakt?

        3. Nejvetsi cisty exporter elektriny v Evrope je Svedsko. V 1. polovine 2022 exportovalo 16 TWh. 2. misto obsadilo Nemecko s 15,4 TWh. A ted se ukaz lhari, kolik ze exportovalo Cezko v 1. polovine 2022.
         Lzes jako ruzzak.

        4. Je to nadhera videt jak ten „nefunkcni, rozkradenej a oligarchickej“ stat Ukrajina zene svinskym krokem „nejlepsi armadu na svete“. Take si to vychutnavate?

        5. Teroristicke ruzzko bylo, je a bude porad vyvrhel lidstva. Co dokazali borci na Ukrajine bych oznacil jako Big Beat. Je to jedno velke Big mlaceni Beat ruzzke armady. Kolaborantum toho stepniho naroda splasknulo ruzzke univerzum. Slava Ukraini🇺🇦🇺🇦🇺🇦

        6. Nelzete. Rusko Ukrajinu sproste napadlo. A to uz v roce 2014. A nebyl to jen Krym. I nepokoje na vychode vyprovokovalo Rusko. Sam Girkin je FSBak.

        7. Uz vim co znamena „Z“ na ruskych zbranich.
         pbs.twimg.com/media/FcHEoZUXgAAtjdO?format=png&name=small

        8. Čísla za první pololetí neznám, jen 2,45 MWh na obyvatele za 2021.

     2. drvostepe, na nejakych proruskych srackach ti ukazali hajlujici ukrajinske deti a ty mas ted strach o svetovy mir? takze budes ten svet taky zachranovat tim ze vsechny ukrajince vystrilis? O cem je ten tvuj prispevek? Ja jsem videl nejenom spoustu hajlujicich rusaku na ruznych videich a vis co? Neznam kontext, tak me to netankuje. Debilu je vsude spousta, treba tady na hybridu. Ale to kde znam kontext, to je vlada russke federace, russka statni media, russka duma a tam si predstav jsou otevrene fasizujici uplne vsichni a jeste se predhaneji o to, kdo z nich se projevi jako co nejvetsi fasoun. Dukazy? Dam ti jich milion z youtube. Ale ty je znas a ale nechces jakoby videt. Selektivni slepota a hluchota. Hlavu ti vykloval mozkomor russake propagandy. No nic, za chvili bude po valce a bude klid i o od takovych zombiku jako jsi ty.

      1. Pro pituru … na většinu tvých trapných podpásovek nemá smysl reagovat, ale těma proruskýma sračkama si pobavil 😃: To video mi ukázala žena, na kterou to vyskočilo z Fejsbůku (to je USA firma?). V komentáři k videu se mluví o francouzské reportáži (ale to si nejsem jistý a hlavně je to úplně fuk)…
       A jestli je to důležité?? … No vám elfům třetí kategorie to možná připadá nepodstatné 😜🕊️

       1. Takze v drvostepove hlave panuje pravidlo, ze za kazdy nepatricny pozdrav skolaku je nutne potrestat cely narod tisicemi mrtvych civilistu, rozborenim mest a obci a uvrhnutim sveta do nevidane krize. To muze vzniknout jen v zrudne hlave.
        Zrejme k tomu doslo pri padu vetve na hlavu. Mel byste to uplatnovat jako nemoc z povolani lesniho delnika. Nebo jen pomocnik lesniho delnika.

        1. No nevím, ale u nás děti vojákům nehajlují. A pokud by hajlovaly, tak to vojáci nepochopí. Je to totiž naprosto mimo mísu.
         A pokud to na Ukrajině mimo není, je legitimní se ptát, proč.

        2. Heilovani je od nemeckeho slova Heil, teda cesky spása. Ze toto gesto zneuzila 3. Rise, neznamena nutne, ze tim padem je tento pozdrav urceny vyhradne pro podporu nacistu. Zvednuta paze je vicemene symbol vitezstvi. Treba kazdy vitezny sportovec zvedne pazi a symbolizuje tim vitezstvi bez nejakeho nacistickeho podtextu. Treba i ten hakovy kriz neni vyhradne symbol 3. rise. V Indii je to prachstary symbol a nikomu neprijde podezrele ho pouzivat, pokud neni vecne spojen s nacizmem. To same ruda hvezda, symbol ruzzke agrese a teroru se v jinych oblastech bezne pouziva. Ruda je sice mene casta, ale hvezda jako takova je neskodny symbol. A tak by se melo nahlizet i na jine symboly. A podezrivat Ukrajince z podpory nemeckych ideologii 3. rise je naprosta hloupost, protoze Ukrajina trpela nacistickym Nemeckem asi vic nez mnoho jinych evropskych narodu. Konstruujete si svuj uzavreny svet prolezly ruzzkou ideologii.

        3. Runnere výjimečně👍… Nenapsal bych to jinak.
         Za sebe dodám. Pokud je ukrajinská armáda (a logicky i politická scéna) prorostlá neonacismem, nemůžeme se divit ruské menšině, že se chtěla ,,trhnout“ od Kijevské pučistické vlády… Aspoň já rozumím jejich strachu o majetek, svobodu a životy… Nacistické metody jsou dobře zdokumentované… Je to zajímavé — možná se brzy dočkáme okamžiku, kdy neoliberálové začnou popírat holokaust.🙄

        4. vostepe, zatim jsou mesta s velkou ruzzkou komunitou proti ruzzkemu „osvobozovani“. A ti chudaci, kteri byli nucene „osvobozeni“ ruzzkou verbezi se boji pred ruzzaky o zivoty a vitaji ukrajinskou armadu ktera tu ruzzkou verbez vyhnala.

        5. Bambule… Kolikrát ti mám opakovat, že neschvaluju ruskou metodu medvěda v porcelánu…Tobě snad vážně něco tlačí na mozek!!🙄🙄

        6. vostep. Zrejme se neumis presne vyjadrit a pises pokazde neco jineho. Pokud neschvalujes ruzzkou agressi, tak staci napsat, ze ruzzaci musi vypadnout z celeho uzemi Ukrainy, musi zaplatit reparace za zpusobene skody a vydat viniky cele agrese pred mezinarodni tribunal. Pokud tyto skutky nejses schopny vyrknout, jsi jen ubohy ruzzky slouha. A kdyz to vyrknes, tak budeme vsichni vedet ze jsi dobry clovek.

        7. Bambul…To by bylo úplně nejlepší, kdyby se VŠICHNI ti pitomci s
         flintama vrátili domů na gauč. A tím nemyslím jen Rusy u Charkova, ale i Kijeváky u Doněcku…
         Vážně myslíš, že mi záleží na potvrzení mojich člověčích kvalit od psychopatického sociopata Leodenduly??😃😁😆

        8. vostep. Nazdar ruzzky slouho. Kdyz stavis ruzzky agresory a vrahy na stejny stupen jako obrance vlasti, tak vim kdo jsi. ruzzka podrztaska a rohozka.

        9. Bambul… Vypadá to, že už sis nakoupil akcie zbrojovek, jak si nedávno vyhrožoval…Rveš se za svou věc — prodlužování válečného utrpení — jako jestřáb. 👎🖕👊

 2. Off

  A pak že to nejde.
  Využití obnovitelných zdrojů panelácích v Polsku. U sousedů zatím unikum.
  Lidé žijící v tomto činžovním domě ve Szczytnu na severu Polska to dokázali prostřednictvím řady investic za posledních 8 let:. Dvě tepelná čerpadla (nyní poháněná soláry) zajišťují vytápění a samotné solární panely zajišťují veškerou elektřinu. Celková pořizovací cena 675 000 zlotých – v tomto případě získali většinu prostředků z EU (550 000 zlotých) a nájemníkům stačilo doplatit zbytek, dohromady 125 000 zlotých. Jeden zlotý je přibližně 5.20 korun.

  https://www.fakt.pl/pieniadze/szczytno-lokatorzy-tego-bloku-sami-produkuja-sobie-prad/fv417dq

  1. V Nemecku jedno mestecko je kompletne sobestacne. Vsechnu elektrinu a vytapeni jen z vlastnich OZE a prebytky prodavaji jinym zajemcum. Vsechno jde, jen se tem zaskodnikum z fosilni a jaderne mafie musi zacpat huba aby nepoblouznovali intelektualne nedostatecne vybavene jedince, kteri krici ze to nejde.

  2. vsechno by v CR vesmes vyresila dobre uzakonena komunitni energetika, to by investice do OZE z rad obcanu, druztev a SVJ neskutecne posunulo, ostatne my v nasem SVJ tohle resime, ale legislativa v CR je proste paskvil od CEZ ktery tomu hazi draty pod nohy aby to slo co nejsloziteji a co nejdraz a vyplacelo se to o nekolik let dele kvuli nesmyslnym vycenakladum, v nasem pripade investice v radu cc a1,5 milionu kde dotace by byla cca 750 tisic, navratnost vesmes v radu 4-5 let, ale je to neskutecna birokracie a drtiva vetsin anesmyslu co tam je je od CEZ, a v cele te investici to dela cca 200-250 tisic vnivec, vesmes tech cca 250k je hromada mereni, spousta kulatych razitek na vedenich ktere po prechodu na jednotne odberne misto stejne budou mimo „jurisdikci“ CEZ, to proste budou a jsou nase draty, nase rozvody a nase elektronika, a pak je tam nesmyslne DC jisteni B pro kazdou fazi na vstupu, pritom menice maj dvojitou konverzi a jsou galvanicky oddelene AC a DC, ale ne CEZ tam musi mit tyhle nesmyslny pojistky za desitky tisic (stovky A, takze fakt draha zalezitost) + ten jejich jakoze super elektromer ktery jim jakoze ma umoznovat odpojeni dodavek, coz ve skutecnosti nefunguje a oni sami nemaj dispecink ktery bi jim to ridil, nemaj ani servry co by to delali automaticky za ne, ale musi se to tam dodat a zaplatit, proste na palici

   1. Asi by bylo levnejsi prerusit vsechny draty a vybudovat lokalni ostrov. A aby se dala cerpat elektrina ze site, tak poridit elektromotor a generator. Sice by tam byly nejake ztraty, ale v Cezkem bordelstatu by to asi vyslo levneji nez ty jejich nesmysly. I ty ztraty z konverze by se daly vyuzit na vyhrivani nejake susarny.
    Do ruzzka poslali Lenina aby udelal v ruzzku chaos az do dnesniho dne. By me zajimalo, kdo ma na triku chaos od vzniku CSR 1918, ktery funguje dodnes.

    1. Solarni panely stoji 10kc za watt co vyrobi za rok jeden kW. Takze ano, dnes uz je to jenom o legislative a v te jsme priserne zaspali. Je to lobing cezu ktery saha az na hrad. a take o predsudcich, ktere se uhelno-jaderne lobby dari u nas udrzovat. Delaji to chytre- lide OZE neveri a proto neni tlak na poliky aby to resili. Takze nikdo nic neresi. Snad se to zmeni. Draty bych ale urcite nerusil 🙂 budou potreba uplne stejne jako drive, mozna jeste vice. Viz nemecke vedeni jehoz zpozdeni je nejvetsi brzdou rozvoje VTE na mori.

        1. Pro pituru… Vždyť ano… čísla jsou v pořádku. Ale že bych byl klaun, protože ty píšeš jak absolvent pomocné školy?😁
         A jak správně tušíš — je to osobní. 😘

        1. Posledni dobou je vic slunecnych dnu. Pozoruji to uz delsi dobu jak na fve, tak na prirode. Drive jsem planoval sekani travy aby nebyla mokra, protoze se lepila v zahradnim trakturku. Ted planuju sekani na dny, kdy slunicko tolik nepere. A trava se ted da sekat bez problemu se zahlcovanim. Navic uz tolik neroste, je proste sucho a malo mraku. Letos jsem sekal jen parkrat a trava porad nizka. Drive kazdy tyden. Vyroba je zarucene vetsi nez drive a 1,2kWh z 1 W je mozna snad na vetsine uzemi CR. Samozrejme ze fve nesmi byt zastinena.

        2. ok, pravda, za posledních pár let se počasí hodně změnilo… máme mnohem víc sluníčka

  3. Ale tak určitě. FVE + tepelná čerpadla jsou velmi perspektivní kombinace nejen pro rodinné, ale i bytové domy. O tom není sporu.

   Dalo by se však polemizovat s touto větou: „samotné solární panely zajišťují veškerou elektřinu“.

   Když budeme uvažovat celoroční bilanci „vyrobeno – spotřebováno“, tak ano (virtuální úložiště). V prosinci, lednu a únoru však FVE vyrábí zlomek toho, co v létě. Takže nějaký odběr proudu ze sítě je v zimním období evidentně nutný.

   Dále je třeba zmínit, že na toto řešení jsou potřeba peníze. Hodně peněz. Na druhou stranu, tato investice je srovnatelná se zateplením domu.

Napsat komentář