Kia: třetina aut vyrobených na Slovensku byla elektrifikovaných

V roce 2022 vyrobila společnost Kia Slovakia ve výrobním závodě v Tepličke na Váhom celkem 311 tisíc automobilů. Počet vyrobených vozidel je o 1,1 % vyšší než v roce 2021.

Nárůst ve výrobě byl v roce 2022 podpořený prodejními úspěchy značky Kia v Evropě jakožto představením nových specifikací stávajících modelů. Více než polovinu (57 %)  vyrobených automobilů v roce 2022 tvořila pátá generace modelu Kia Sportage. Zbývající část tvořily čtyři karosářské verze modelu Ceed (Ceed, Ceed Sportswagon, ProCeed a XCeed).

„Do našeho výrobního portfolia v roce 2022 přibyla hybridní a plug-in hybridní varianta modelu Sportage. Přibližně 30 % u nás vyrobených vozidel bylo elektrifikovaných – hybridy a plug-in hybridy (HEV, PHEV). V letošním roce budeme pokračovat v investicích s cílem zefektivnit výrobu, snížit spotřebu energií a celkově zlepšit naši konkurenceschopnost,“ říká Roman Kraľovanský, Viceprezident divize Výroba společnosti Kia Slovakia.

Mezi zeměmi, pro které Kia Slovakia vyrábí své automobily, nenastala v roce 2022 výraznější změna. Vozidla směřovala do více než 80 zemí světa, nejčastěji pak do Velké Británie, Německa, Španělska, Polska a Francie. V první dvanáctce exportních trhů figurují pouze evropské státy, mezi nimi i Česká republika, kam bylo exportováno 7 338 vozidel Ceed (70 %) a Sportage (30 %).

Ve dvou halách na výrobu motorů společnost Kia Slovakia vyrobila v roce 2022 více než 460 tisíc motorů. V meziročním srovnání jde o více než 3% nárůst. Polovina pohonných jednotek byla použitá v automobilech vyráběných v Tepličke nad Váhom. Do sesterského závodu HMMC v Nošovicích, putovalo 47 % motorů. Převážnou většinu z nich (88 %) tvořily benzínové agregáty.

V roce 2022 Kia na Slovensku investovala více než 50 milionů EUR. Během léta se uskutečnila generační obměna 40 robotů v karosárně. Redukci fyzicky náročné práce a zvýšení přesnosti nanášení tmelu přinesla instalace sedmi nových robotů v lakovně. V rámci zajištění přesnosti karoserií byl ve svařovně nainstalován nový 3D měřící přístroj, který usnadní a zrychlí proces měření.

Koncem roku 2022 se Kia Slovakia dohodla s odborovou organizací ZO OZ KOVO Kia na znění nového dodatku Kolektivní smlouvy. Výrobním zaměstnancům dohoda zajistila nárůst tarifních mezd o 130 EUR v roce 2023, 110 EUR v roce 2024 a 120 EUR v roce 2025. Administrativní zaměstnanci si v každém roce přilepší v průměru o 7 %. Kromě nárůstu tarifních mezd společnost vyplatí všem svým zaměstnancům v roce 2023 mimořádný bonus ve výši 1 300 EUR.

zdroj: tisková zpráva

13 komentářů u “Kia: třetina aut vyrobených na Slovensku byla elektrifikovaných”

     1. pro Dlaždicy… uznávám, možná jsou ty emotikony krapet infantilní, ale nejsou balast – mají svůj význam 😃… Pokud jde o tebe: Upřímně – pochlubil ses bábě se svojí oblíbenou kratochvílí?? Třeba příspěvek o ocáscích a průjmu viděla?? 😁… Divil bych se (🤪😱)

        1. V tom pripade se vy.ser i na mne. Opravdu nepotrebuji Tve dobre minene rady do zivota.

       1. pro Dlaždicy… Kdybych ti chtěl dobře radit: Pokus se co nejrychleji změnit svůj přístup k životu a přijmi měnící se svět a nezastavitelný nástup vlastního stáří… To co předvádíš na diskuzi má znaky patologické obsedantní poruchy. Čím dříve svoji činnost ukončíš, bude následující pocit prázdnoty, trapnosti a ubohosti snesitelnější… Návštěva specialisty a mírná medikace by asi neuškodila…

        Ve skutečnosti ti nechci dobře radit. Úpřímně – baví mě sledovat agresivního hlupáka zapadajícího stále hlouběji do bažiny duševního onemocnění 😉
        A navíc: Občas tvoje výrony pozitivně rozproudí skutečnou diskuzi. I když samozřejmě nejsi takový přínos jako Runner42, ten dělá pro popularizaci elektromobility a OZE na tomto webu opravdu hodně 👍😁

        1. Pokud nerozumíš slovům, že se na mně máš vys.rat, pak Ti to napíšu Oštěpe jinak – spokojím se s radami svého psychiatra. Má tady být tisíc plus jeden smajlík, abys tomu porozuměl, já vím. Chápu, že je pro Tebe můj bezsmajlíkatý projev suchý, ba dokonce Tě irituje, nerozumíš mu. Kvůli Tobě se opravdu nebudu učit psát obrázkovým písmem.
         Pokud bychom to, co kdo zde píše posuzovali podle toho, zda se to týká výlučně jen témat souvisejících s tím, na co je tento web zaměřen, pak spočítal-li by někdo příspěvky či řádky, které Ty jsi zde stačil vyměnit se skopčákem, Markem, Pituru a jinými na téma Rusko, pak mé „výrony“ představuji jen procento toho, co jste zde absolutně mimo mísu vyronili vy.
         Proto – se svými dobře i špatně míněnými doporučeními idi na chuj, abych byl stylový.

Napsat komentář