Kia pomůže čistit oceány od plastů s Ocean Cleanup

Kia podepisuje sedmileté globální partnerství s The Ocean Cleanup, neziskovou organizací usilující o vyčištění oceánů od plastů.

Společnost Kia a nezisková organizace The Ocean Cleanup formálně zahájily spolupráci v boji proti plastům zamořujícím hlavní vodní cesty světa. Toto partnerství má velký význam, protože se jedná o klíčovou iniciativu společnosti Kia, která se chce stát ʻposkytovatelem řešení v oblasti udržitelné mobilityʼ a usiluje o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2045.

V rámci partnerství Kia podpoří The Ocean Cleanup ve snaze vyčistit oceány od plastového odpadu a zajistit materiál pro vybudování zařízení ‘Interceptor Original’, které bude zachycovat plasty v řekách dříve, než doplují do oceánu. Kia poskytne organizaci The Ocean Cleanup finanční podporu, která umožní iniciovat projekty na vyčištění řek a oceánů, a vytvoří nový systém cirkulace zdrojů využívající některé z plastů vyzdvižených z oceánů a jejich zapojení do procesů v rámci výrobního a produktového řetězce společnosti Kia.

Ho Sung Song, prezident a CEO společnosti Kia, a Boyan Slat, zakladatel a CEO organizace The Ocean Cleanup, se k slavnostnímu podpisu sešli 27. dubna v sídle společnosti Kia v Soulu, kde oficiálně stvrdili globální partnerství mezi společností Kia a organizací The Ocean Cleanup. Dohoda odstartuje sedmiletou spolupráci, v jejímž rámci se obě organizace zaměří na inovativní způsoby recyklace pro podporu udržitelnější budoucnosti.

Ho Sung Song, prezident a CEO společnosti Kia, prohlásil: „Klíčem k vizi společnosti Kia pro udržitelnější budoucnost není jen změna výrobků a oblastí služeb, ale také reálná pozitivní změna pro planetu. Kia bude i nadále činit inspirující kroky formou otevřených partnerství s různými protějšky nabízejícími inovativní technologie a myšlenky, jako je například právě The Ocean Cleanup“.

SOUVISEJÍCÍ: Prodeje Kia v Evropě rekordně rostou, půlka je na elektřinu

The Ocean Cleanup je nezisková organizace se sídlem v Nizozemsku, která vyvíjí a testuje technologie zaměřené na vyčištění světových oceánů od plastů jejich zachycením již v korytech řek a také odstraněním odpadů, které se již do oceánů dostaly. Pro čištění oceánů The Ocean Cleanup vyvíjí velkokapacitní systémy umožňující efektivní koncentraci plastů a jejich periodické odstraňování. Aby zamezila dalšímu přísunu plastového odpadu, vyvinula organizace The Ocean Cleanup řešení Interceptor™ určené k zachycení a vyzdvižení plastů z koryt řek ještě před tím, než doplují do oceánů.

Kia bude The Ocean Cleanup podporovat po dobu sedmi let jako její oficiální globální partner formou finanční a věcné podpory aktivit směřujících k vyčištění oceánů a výstavbou různých zařízení pro čištění řek – takzvaných ‘Interceptor Solutions’ – technologických řešení vyvinutých organizací The Ocean Cleanup. Kia dále poskytne čtyři elektromobily, jeden EV6 a tři e-Niro, které budou sloužit potřebám sídla organizace v Nizozemsku. Za to The Ocean Cleanup dodá společnosti Kia množství sebraných plastů, které bude možné recyklovat, a podělí se o výsledky svého výzkumu a relevantní data týkající se eliminace plastových odpadů.

Boyan Slat, zakladatel a CEO organizace The Ocean Cleanup, doplňuje: „Plasty nejsou v zásadě špatný materiál, musíme je však využívat odpovědně. My ukazujeme, jak lze odpad přeměnit v řešení pomocí aplikací, které pomohou vyčistit oceány a zároveň – společně s naším partnerem Kia – předložit důkaz, že recyklovaný plast je možné udržitelným způsobem využít. Doufám, že inspirujeme i další, kteří budou usilovat o totéž. Tato spolupráce je dalším krokem v naší snaze zajistit, aby odpad, který vylovíme z vody, neskončil opět v přírodě, a přitom využívat jeho hodnoty k další podpoře našich ekologických projektů.“

Toto partnerství je jedním z klíčových strategií v rámci firemní vize společnosti Kia zaměřené na budování udržitelné budoucnosti pro mobilitu. Kia plánuje zvýšit do roku 2030 podíl recyklovaných plastů ve výrobě o 20 procent a očekává další přispění k ochraně klimatu zavedením a aktivací ‘férové recyklace’ pro minimalizaci dopadu likvidace vozidel na životní prostředí.

Kia zahrnula své závazky do kroků směřujících k udržitelnější budoucnosti prezentací nové generace modelu Niro na výstavě Seoul Mobility Show 21, která proběhla 25. listopadu 2021 v korejském Soulu. Nová Kia Niro využívá udržitelné materiály vyrobené z recyklovaných tapet, eukalyptových listů a barev na vodní bázi pro minimalizaci dopadu na životní prostředí a omezení odpadů. Kia plánuje neustále rozšiřovat portfolio svých ekologických materiálů ve svých automobilech, včetně záměru nahradit v budoucnu ve všech svých vozidlech veškeré zvířecí kůže.

zdroj: tisková zpráva

5 komentářů u “Kia pomůže čistit oceány od plastů s Ocean Cleanup”

 1. Off. Zajimavy experiment zkousi v Nemecku. Behem cervna az srpna bude platit flatrate ve verejne doprave po celem DE. Nezahrnuje to sice rychliky a vyssi spoje, ale vse co je v ramci regionalni dopravy. Za 9 Euro/mesicne lze cestovat krizem krazem po celem Nemecku. Do prace, za turistikou, proste vsude. Je to mnohem inteligentnejsi dotace vysokych cen dopravy nez umele zlevnovat benzin. Kdo nema na benzin, muze jezdit hromadnou dopravou a ted bez vymlouvani. Takova akce by mela byt i v CR a benzin zdrazit pro courani autem jeste o 5 kc/l. Howgh.

 2. Každá snaha na vyčištění a hlavně menší zasírání oceánů je pozitivní. Snad 90 % odpadu se do oceánů dostává z řek a proto skvělé že Ocean Cleanup to začal řešit už tam. teď ješte aby lidé, firmy a státy přestaly vyhazovat ten odpad do řek. To je děsná prasárna. :(((

 3. Horka novinka: Admiral Grigorovich-class frigate of the Russian Navy Black Sea Fleet is reportedly on fire near Zmiiny island in Black Sea. Rescue operation ongoing, multiple aircraft, rescue vessels in the area.

  Zda se ze ukrajinci take cisti more: od russackych lodi 🙂 A Putin stale zustava master strategist 🙂 dalsi famozni uspech rasistickych okupantu 🙂

  1. A jeho brácha Admiral Essen taky. :P:D
   Jen ať pěkně hořej ty ksindlovský lodě ať maj v pondělí co slavit. :)))
   https://www.defenceview.in/russian-top-notch-frigate-admiral-essen-hit-by-ukraine-neptune-missile/

   Navíc ksindl Putler šetří kde se dá…
   „Rusko nevyplatí žádné válečné kompenzace rodinám vojáků, kteří zemřeli při potopení křižníku Moskva. Podle oficiálního vyjádření Kremlu se totiž loď neúčastnila vojenské operace a ke dnu šla následkem nehody.“
   https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-vojaci-lod-moskva-potopena-kompenzace-rodina-valka-nehoda.A220506_142326_zahranicni_pmk

Napsat komentář