Kia podpoří kruhovou ekonomiku baterií pro elektromobily 

Kia společně s dalšími korejskými partnery podpoří opakovanou využitelnost napříč ekosystémem akumulátorů pro elektromobily.

Kia minulý týden s dalšími korejskými subjekty podepsala memorandum o porozumění (MOU) na podporu kruhové ekonomiky akumulátorů pro elektromobily. Hlavním cílem signatářů memoranda o porozumění je vybudovat udržitelný hodnotový řetězec napříč celým odvětvím akumulátorů pro elektromobily a společnými silami uvést do života pilotní projekt.

Řízení pilotního projektu se ujme Kia, která bude dohlížet na celý postup a zároveň zajistí přísun vysloužilých akumulátorů. Dalšími účastníky této iniciativy budou firmy specializující se na rozebírání akumulátorů nebo těžbu surovin; kromě toho se zapojí některé korejské orgány státní správy.

Uvedené memorandum o porozumění je v zásadě průkopnické v tom, že poprvé v Jižní Koreji otevírá spolupráci veřejného a soukromého sektoru na podporu udržitelného ekosystému akumulátorů pro elektromobily. Jeho cílem je vypracovat systém spolupráce napříč celým odvětvím, od automobilek a firem zajišťujících recyklaci akumulátorů přes výrobce materiálů pro recyklované akumulátory až po orgány místní správy.

Kia by s využitím výsledků tohoto pilotního projektu chtěla vybudovat kruhový ekosystém akumulátorů pro elektromobily a zvýšit jejich zůstatkovou hodnotu. Firma dále plánuje zastávat přední roli v obchodním využívání koncepce BaaS (Battery as a Service – akumulátor jako služba), např. na bázi předplatného služeb poskytování akumulátorů nebo repasování vysloužilých akumulátorů.

Uvedená spolupráce je nezbytnou podmínkou k vyhodnocení ekonomické návratnosti akumulátorů pro elektromobily v době, kdy počet elektromobilů setrvale roste a dochází k hromadění vysloužilých akumulátorů. Iniciativa je nezbytná k ověření správnosti postupu recyklace akumulátorů a optimálnímu zužitkování již vysloužilých akumulátorů.

Výsledkem takto komplexního přístupu budou detailní údaje nashromážděné v jednotlivých fázích hodnotového řetězce akumulátorů pro elektromobily, od těžby surovin přes následnou výrobu akumulátorů a jejich montáž do elektromobilů až po recyklaci vysloužilých akumulátorů na konci jejich životnosti.

Empirické výsledky tohoto pilotního projektu po pečlivém prostudování poslouží k rozvoji nových obchodních příležitostí v tomto specifickém odvětví a v konečném důsledku přispějí k vytvoření příslušného odolného ekosystému.

zdroj: tisková zpráva

2 Comments on “Kia podpoří kruhovou ekonomiku baterií pro elektromobily ”

  1. Toyota predstavila EV platformu, ktera kopiruje Tesla Gigacasting. Podvozek auta bude ze tri dilu litych v kusech. Predek, stred a zadek. Do serie to prijde 2026. Po zruseni cudliku na palubni desce, odstraneni spalovaciho ustroji ted dalsi rana pro opozdilce. Ten svet se stava pro nektere lidi fakt nesnesitelny. To bude zase zarikavani, ze takove auto nikdy. Aspon bude plynulejsi provoz. Hura.

Napsat komentář