Každý čtvrtý vlastník domu zvažuje fotovoltaiku, problémem jsou finance

Téměř polovina majitelů rodinných domů má problém platit za energie. Rostoucí výdaje proto vykrývají omezenou spotřebou. Nedaří se jim ale ušetřit tolik, kolik by si představovali.

Řada domácností proto vsadila na fotovoltaiku. Každá čtvrtá dokonce seriózně zvažuje její pořízení (27 %). Vyplývá to z průzkumu agentury Behavio pro Columbus Energy. Majitelé si ale často nevědí rady, jak elektrárnu zafinancovat, a obávají se složité byrokracie. S obojím pomůže dodavatel.  

Češi mají o fotovoltaiku obrovský zájem. Celá čtvrtina vlastníků domů během uplynulého roku začala vážně zvažovat její pořízení. Majitele však podle průzkumu Behavio trápí její vyšší pořizovací cena (59 %), délka návratnosti investice (37 %) i složitá byrokracie (28 %).

Investice do fotovoltaiky se přitom podle odborníků rychle vrátí. „Při současných vysokých cenách energií a využití dotace se návratnost pohybuje od 5 do 6 let.  Životnost zařízení je přitom pětinásobně vyšší. A není to jen o aktuálních cenách energií. Domácnosti přestanou být odkázány pouze na odběr elektřiny ze sítě. Přebytky mohou prodávat. Fotovoltaika jim zajistí větší energetickou soběstačnost i lepší zhodnocení nemovitosti,“ vysvětluje Petr Vaverka, člen dozorčí rady Columbus Energy. 

Dotace může pokrýt až 50 % nákladů

Finanční podporu nabízí i stát. Ta je poskytována na pořízení a instalaci nového fotovoltaického systému propojeného s vnitřními rozvody a distribuční soustavou. Ve výjimečných případech lze čerpat dotaci i na síť v tzv. ostrovním systému, bez připojení do distribuční sítě.

Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ), který je určen pro vlastníky rodinných domů, pokryje až 50 % nákladů, a to do výše 205 000 Kč. V Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji je dotace o 20 tisíc korun vyšší. Konkrétní částky závisí vždy na velikosti instalace a jednotlivých prvcích. Výše dotace NZÚ je pak následující:

  • Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem – 40 000 Kč
  • Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem – 60 000 Kč
  • Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
  • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
  • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč

Více než čtvrtinu zájemců odrazuje složitost a nepřehlednost v dotačních programech. S veškerou administrativou zájemcům pomůže dodavatel. „Pro naše zákazníky připravíme všechny potřebné podklady, zejména pak projektovou dokumentaci. Jediné, co od nich potřebujeme, je zřízení elektronické identity občana. Žádost o dotaci je možné podat před zahájením, v průběhu i po dokončení prací a bývá schválena v průměru do jednoho týdne od podání. Po ukončení realizace pak s klientem podepíšeme zprávu o instalaci a uvedení nového zdroje energie do provozu, která slouží k doložení realizace,“ vysvětluje Petr Vaverka. Dotace se vyplácí zpětně po ukončení realizace, nejčastěji do 1 měsíce. 

Financování ekologických řešení

Jelikož se dotace vyplácejí zpětně, většinou do měsíce od ukončení realizace, je nutné, aby zájemci disponovali dostatečnými finančními prostředky. Alternativou může být financování, které zvládne zajistit i dodavatel. Columbus Energy spolupracuje s digitální bankou Inbank podporující ekologické projekty za velmi příznivých podmínek. „Zákazníkům Columbus Energy jsme schopni nabídnout v rámci programu Inbank na eko nejrychlejší úvěr za velmi výhodných podmínek. Mohou si na svůj zelený projekt jednoduše půjčit až 750 000 Kč. První předčasné splacení je zdarma a lze na něj využít načerpanou státní dotaci. Nemusí tak nikam chodit a se vším jim pomůže Columbus Energy,” vysvětluje Michaela Špringerová, obchodní ředitelka Inbank.

zdroj: tisková zpráva

37 Comments on “Každý čtvrtý vlastník domu zvažuje fotovoltaiku, problémem jsou finance”

                1. Mate stridace PowMr nebo EaSun? Asi vam to bezi jako ostrov s moznosti pricucavat ze site a bez riika pretoku. V jakem rezimu to mate? SOL, SbU nebo SUb? Mate doma TN-C nebo TN-C-S? A mate propojene modre Nulaky ze site a v ostrove? Problem by mohl byt se siti TN-C a spojene modre Nulaky. To me zajima nejvic.

                1. Ty 3 měniče jsou spolu propojeny nějakou linkou aby se domluvily na posunu když nemají referenci ze sítě? Já to mám v jedné bedně a mohu zvolit posun 120 když mám motory a nebo 0 když nemám. S nulovým posunem mohu potom ty fáze spojit a mohu brát trojnásobný výkon z každé. Samozřejmě jenom když je odpojená síť jinak by to vyrazilo topičovi lopatu z ruky.

                2. Jsou propojene obycejnym ethernetovym kabelem. Jeden menic je master a ridi ty ostatni jak frekvenci, tak fazovym uhlem. Je mozne je prepinat take na 1f jako ten vas menic. Nejvic lze propojit 9 menicu. Nemusi to byt ani symetricke. Treba L1 4 menice, L2 2 menice L3 jeden menic. A libovolne jiny mix. Co je blbe, ze kazdy menic musi mit vlastni solarni pole, nelze sdilet. Ale baterka je pro vsechny jen jedna.

                3. Je to jasné. Přemýšlím jak sdílet solární pole. Myslím, že by to šlo kdyby všechny měniče měly společný MPPT.

                4. EASun. Jako ostrov. Bezi mi to v rezimu SBU. Sit mam pripojenou jenom jako zalohu na jeden stridac, pred tydnem jsem ho shodil, protoze uz sviti dost a nepada mi to do bypasu, ten mam nastaveny na 47V (cca 30% baterky). Jedu ven na jednu fazi. Pres zimu jsem mel vsechny panely do jednoho stringu. Uz jsem to rozhodil do dvou a zapnul druhy stridac. Treti ceka a zatim nemam potrebu. Je trvale vypnuty.

                  Nulaky jsou separatni. Musi to mit uplne vlastni okruh i chranice.

                5. @Karotka. U TN-C separatni N nemuze nikdy mit, protoze je spojeny se zemi a zem maji oba okruhy stejnou. Takze by u TN-C byly oba Nulaky take propojene. Mate TN-C nebo TN-C-S?

                1. Moje panely jsou na konstrukci u zeme. Zadna strecha. Tak nevim co hasici delaji. Ale existuji profi systemy na odpojeni tak, aby napeti bylo pod urcitou hodnotou. Nebo natahate par lanek ke kabelazi pod panely a v pripade pozaru temi lanky pretrhate kabelaz.
                  Prebytky resim vlastnim resenim. Ale existuji profi zarizeni ktere to zvladaji. Je to Green Bono, nebo Wattrouter. Spada i pod dotacni program. Mnoho menicu ma zabudovanou funkci zero export a take omezeni vykonu. Ja pouzivam pri velkem slunecnim svitu omezeni vykonu na vykon tepelneho cerpadla nebo na jinou hodnotu kterou bezpecne spotrebuji a do site nic nejde. Zero export je nastaveny na civilizovane zeme kde se bere soucet vsech fazi. V Cezku by to musel byt asymetricky stridac, nebo 3 jednotlive stridace s 3f propojenim. V Cezku jako vzdy jen problemy. Existuji i Wallboxy na dobijeni EV jen z prebytku. Moznosti je mnoho a je nutne vybrat ten spravny system ktery bude odpovidat vasemu profilu.

                2. Dotační sady s Wattrouterem mi stále nedávají ekonomický smysl.
                  Obyčejný měnič na ohřev bojleru dodává do jednoho okruhu a když ten vypne, začne dodávat do druhého záložního…
                  1fáz hybrid. měnič (POWLAND stejné jako PowMr) umí kde co, vyčte spoustu hodnot, ale záložní okruh pouze pro přebytky nespíná.

                3. @Jimis. Nevedel jsem ze se ptate ve spojeni s PowMr. Tam to bude trochu komplikovanejsi. SBU znamena ze baterka ma prioritu pred siti, tak budete muset zvysovat vykon do bojleru do te doby dokud nezacne baterka zasobovat menic. To bude presne ten bod kdy panely davaji maximum. Bude to podobny algoritmus jako u Mppt. Budete s vykonem oscilovat v rozmezi kdy proud potece z baterky do menice a obracene. Idealni bod je kdyz zadny proud nepotece. Diky 48V DC v baterce je mereni mnohem jednodussi. Samozrejme kdyz bude baterka nabita, tak do baterky zadny proud nepotece. Dulezity je proud z baterky do menice. Na obsluhu bude potreba Arduino nebo esp32 atd. Existuji SSR ktere jsou rizene napetim 0-10V. Na webu koupite za babku modul PWM->0-10V. Esp32 ma nekolik PWM vystupu a tim muzete elegantne ridit vykon v bojleru.
                  Edit. Ty SSR s 0-10V vstupem se blbe hledaji, ale na aliexpress je maji. Chce to ale hledat. Nesmi to byt obycejny SSR zapni/vypni.

                1. Tesla baterky se prodavaji na ruznych eBazarech. ebay, ebay-kleinanzeigen.de, bazos.cz, sbazar a nejvic s tim kseftuji Holandane.

  1. Dnes jsem pozoroval z okna jak montovali FVE ve vedlejší ulici. Šikovní kluci běhali po střeše jak veverky a do večera to měli hotové. Krásná práce, mohlo by to mít možná 10 kWp. Jenomže chybička se vloudila, namontovali to na severní stranu! Tak si říkám, že možná večer před západem slunce mu tam bude chvíli svítit a schválně jsem si na to počkal. Prdlajz, přesně v tom směru mu stojí kostel. Tak si říkám, že když je majitel blbý tak by mu to ta firma měla říct. Ale proč by mu to říkali když to tam chce a zaplatí. 😉

    1. Produktivně a ekologicky strávený den. Já dnes zasadil 30 stromů pro rozšíření a obnovení ovocného sadu. Kam se hrabu na potěmkinovy vesničky nazvané FVE.

      A Leodendulo, ne, předem deklaruji, že mě opravdu nezajímá, kolik jsi dnes vyrobil elektřiny. Já dnes mám spotřebu blízkou nule. Co se týče topení, jak začala FVE sezóna, přestalo se skoro topit.

      1. No to mate stesti ze vam za Uralem je uz teplo v zemljance i bez topeni. Ja jeste topim kazdy den. A vicemene vse z fve. A co vas soused ktery mel na zacatku topne sezony v byte pri venkovnich teplotach jako dnes 6°C. Uz se zase vratil do bytu? A jak dopadnul dalsi vas soused ktereho vidite jen pres satelit, vystacilo mu uhli, nebo se vratil k tepelnemu cerpadlu? Nespechejte s odpovedi, rad pockam az vam da sestricka odpoledni vcelicku.

        1. Ty teď fakt topíš každý den? Já zapálím kotel jednou za tři dny. Docela mě to štve, protože jsem si na březen nechal na stopení palety co na tom vozili vybavení domu a jestli teď bude teplo, tak mi to tady bude strašit až do podzimu. Přitom nějaký popel na zahradu by se mi ještě hodil.
          Jak se má soused nevím, pár měsíců jsem ho teď neviděl. Ale zajdu k nim o Velikonocích, tak se ti zeptám 😀 Toho z paneláku ti už asi nezjistím, můj soused to fakt není.

          1. No jasne ze topime kazdy den. Kdyz je energie zadarmo, svet je hned veselejsi. A nedavno jsem predpovidal cenu elektriny na burze pro obdobi brezen-kveten 75EUR/MWh. No uz se to blizi, zitra 82. Samozrejme jen v dobe kdy FVE kazi ksefty fosilni mafii. Jak zapadne slunicko, sup hned 140EUR. Kdyby nebyla zadna FVE tak by zitrejsi cena pres den byla nekde nad 200EUR. FVE nam setri nemale prachy. Udajny solarni tunel se jevi jako dobry strategicky tah. A bude cim dal lip.
            Kdyz mas zasobnik na topnou vodu 1000l tusim, tak je jasne ze topis jen 1x za 3 dny, ale voda ti cirkuluje z predem nahrate vody. Ja si elektrinu vyrabim sam a topim dle potreby.

    2. Pro Visper…. Jestli mu na střechu dnes (nebejt kostela) v podvečer svítilo slunce, asi to nebude úplnej sever, spíš severozápad (ještě nebyla rovnodennost).
      Možná to tak chtěj, v létě odpoledne to bude fungovat dobře. Lidi se vracej domů pozdě, třeba chtěj nabíjet auto…
      Když je to skoro u sousedů, mohl by si zjistit, co je k tomu vedlo??

      1. Vidím, že to znáš, ano je to severozápad. V létě mu tam odpoledne trochu svítit bude. Já jsem taky uvažoval dát pár panelů na tuto stranu abych vykryl letní večery, hlavní stranu mám na jihovýchod. Ale oni mají ten severozápad jako hlavní stranu. Až ho uvidím před domem tak se ho zeptám co ho k tomu vedlo.

Napsat komentář