Jste připraveni na změny v povinném ručení?

Stát připravil nová pravidla ohledně povinného ručení. Některá sice začnou platit nejdříve v březnu 2024, ale přípravy se vyplatí nepodcenit už nyní.

I když mají řidiči elektromobilů a hybridů výhodu ve slevách či v úplném osvobození platby za dálniční známku, povinnému ručení se ani majitelé těchto vozů nevyhnou. Dotknou se jich tak novinky, které se týkají například zelených karet, pojistných limitů, a rozšiřuje se také okruh dopravních prostředků, na které bude potřeba povinné ručení uzavírat. 

Co všechno se změní?

Místo zelených karet, které sloužily k prokázání, že na dané vozidlo je uzavřeno povinné ručení, bude v Česku fungovat online evidence pojištění. 

Povinnost sjednat povinné ručení na vozidlo bude mít nově provozovatel vozidla, dle stávajících pravidel to byl majitel vozu. Většinou to bývá jedna a ta samá osoba, ale najdou se i případy, kdy se můžou lišit. Provozovatel vozidla musí zajistit povinné ručení, i když někomu auto krátkodobě půjčuje.

Nově se pro účely zákona definuje vozidlo. Podle nových pravidel bude nutné uzavřít povinné ručení na vozidla, která mají maximální konstrukční rychlost vyšší než 25 km/h nebo ji mají vyšší než 14 km/h a zároveň mají provozní hmotnost přes 25 kg. Do této kategorie spadají například zahradní traktory, motokáry, golfové vozíky nebo elektrokoloběžky. 

Při kontrole smlouvy můžete zjistit, zda nepřeplácíte na povinném ručení

Jednou z největších změn je zvýšení minimálních limitů, na které musí být povinné ručení uzavřeno. Stát ho odůvodňuje růstem cen. Dosud platí limit 35 milionů korun na pojistné plnění při újmě na zdraví, smrti nebo majetkové škodě. Nově se zvýší na 50 milionů korun. 

Pokud má navíc někdo uzavřenou smlouvu se starým limitem, bude ji potřeba aktualizovat. Obecně se navíc doporučuje mít sjednaný limit na ještě vyšší částku, a to na 75 nebo 100 milionů korun. Nejvyšší možný limit činí 250 milionů korun.

To může být vhodnou chvílí na zamyšlení, zda člověk neplatí na povinném ručení víc, než je nutné. Nabídky pojištění si můžete najít například ve srovnávači na Usetreno.cz, kde stačí zadat VIN nebo SPZ a jednoduše si najít to nejlepší pojištění. Podívat se zde můžete i na srovnání havarijního pojištění.

Ušetřit na povinném ručení se dá i díky bonusu. Cenu ovlivňuje nejen objem a výkon motoru nebo typ vozidla, ale také věk řidiče a jeho řidičská minulost. Pokud jezdí člověk bez nehod, pojišťovna mu může na pojistném poskytnout slevu.

zdroj: placená inzerce

One Comment on “Jste připraveni na změny v povinném ručení?

Napsat komentář