JLR plánuje vyrobit více než čtvrtinu elektřiny v UK pomocí obnovitelných zdrojů

Společnost Jaguar Land Rover oznámila nové projekty v oblasti off-grid energetiky, které jsou schopny vyrobit dostatek obnovitelné energie pro napájení 44 500 domácností ročně.

Společnost Jaguar Land Rover (JLR) oznámila, že bude vyrábět více než čtvrtinu své elektrické energie ve Velké Británii z nových projektů obnovitelné energie provozovaných přímo na místě a v blízkém okolí. Jedná se tak o úsporné opatření, které zároveň sníží závislost na rozvodné síti.  

Tyto plány jsou součástí globální strategie JLR pro obnovitelné zdroje, jejímž cílem je do roku 2030 zvýšit podíl vlastní výroby energie na 36,4 % celosvětové spotřeby.

Nové projekty společnosti JLR v oblasti off-grid energetiky mají za cíl vyrábět ve špičce téměř 120 MW obnovitelné energie, což by stačilo k napájení téměř 44 500 domácností nebo k nabití 2,7 milionu baterií I-PACE ročně.

Plány počítají s instalací různých typů solárních zařízení navržených tak, aby maximálně využily specifické vlastnosti každého z globálních závodů společnosti JLR. Tyto závody zahrnují také provoz v Halewoodu, centrum pro výrobu elektrických pohonů (EPMC) ve Wolverhamptonu a centrály v Gaydonu.

Kombinace střešních a pozemních solárních panelů, spolu se solárními přístřešky pro vozidla, umožní zvýšit výrobu solární energie o 16 %, což napomůže k napájení provozů a nabíjení elektromobilů. Všechny lokality však zůstanou připojeny k elektrické síti z důvodu zajištění spolehlivosti dodávek elektřiny.

Práce na realizaci těchto projektů již probíhají a první tři mají být dokončeny do konce roku 2026. V sídle společnosti v Gaydonu již bylo vydáno povolení k výstavbě pozemního solárního pole o výkonu 18,2 MW. V kombinaci se střešními solárními panely, který se již na místě nachází, bude vyrobená elektřina zajišťovat přibližně 40 % energetické spotřeby podniku.

Vlastní solární kapacita výrobního centra Electric Propulsion ve Wolverhamptonu se díky rozšíření stávajících střešních panelů zvýší až o 145 % a bude vyrábět 18,9 MW, což je dostatek energie na pokrytí 37 % celkové spotřeby závodu.

V JLR jsme odhodláni přejít na čistou nulovou spotřebu energie v náročné situaci kolísavých cen energie a usilovně pracujeme na zlepšení energetické účinnosti napříč našimi globálními provozy. Tyto nové projekty diverzifikují naše energetické portfolio, aby snížily naši závislost na elektřině ze sítě a pomohly snížit výdaje za energii. Kroky, které podnikáme dále podporují náš cíl dosáhnout do roku 2039 čistých nulových emisí,” řekl Francois Dossa, JLR Strategy & Sustainability Executive Director.

Společnost JLR již zavedla energeticky úsporné projekty napříč celým podnikem, přičemž v roce 2023 snížila své emise o 26 % ve srovnání s rokem 2020. V loňském roce bylo úspěšně realizováno celkem 53 projektů energetické optimalizace s úsporou emisí CO2 ve výši 10 900 tun.

JLR také s podporou strategického partnera zavádí pilotní globální systém inteligentního měření spotřeby energie ve svých výrobních závodech. Zároveň pokračuje v nákupu 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů pro všechny hlavní provozy ve Velké Británii.

zdroj: tisková zpráva

One Comment on “JLR plánuje vyrobit více než čtvrtinu elektřiny v UK pomocí obnovitelných zdrojů”

  1. Jaguár jako výrobce automobilů zřejmě skončil. Podle šuškandy už nejdou objednat spalovací auta a nad objednávkami elektromobilu iPace, kterých se stejně prodává pár kusů, se vznáší podle dealerů také otazník a vozy nemají datum zaplánované výroby. Majitelům také přišla informace, že za dvanáct dní Jaguár vypíná InControl portál.

Napsat komentář