Jak v roce 2024 získat dotace na elektromobil?

Podnikáte a přemýšlíte o koupi elektromobilu? Nebo byste rádi pořídili elektromobily do své firmy? Právě teď je na to ten nejlepší čas. V roce 2024 totiž odstartovaly dotace na elektromobily pro firmy.

Od 1. ledna 2024 můžete požádat o dotaci na elektromobil, a to ve výši až 300 000 korun. Tato možnost ovšem neplatí pro každého a má své jasně dané podmínky. Pokud je splníte, můžete si nový elektromobil pořídit velmi výhodně. Proto se společně podívejme na to, jak získat dotaci na elektromobil (nebo na auto na vodíkový pohon) a pro koho je určena.

Záruka elektromobility – I. Výzva

Do konce roku 2023 mohly o dotace na elektromobil žádat jen kraje, obce a různé instituce. V roce 2024 ovšem odstartoval dotační program nazvaný Záruka elektromobility – I. Výzva, který je určený pro majitele firem a podnikatele.

V rámci tohoto dotačního programu můžete získat 200 tisíc Kč na osobní elektroauto, 300 tisíc Kč na nákladní elektromobil nebo 300 tisíc Kč na auto na vodík. Stejně tak si můžete požádat o příspěvek ve výši 50 000 až 150 000 Kč na stavbu dobíjecí stanice.

A elektromobil se v podnikání může hodně vyplatit, protože na něj zaprvé můžete uplatnit zrychlené odpisy a zadruhé na něj budete mít výrazně levnější povinné ručení – nemluvě o dálniční známce zdarma.

Podmínky dotace na elektromobil

Získá tedy dotaci na elektromobil každý, kdo si o ni požádá? Bohužel ne. Tato dotační výzva je totiž nerozlučně spojena s úvěrem na elektromobil. Jinými slovy – nemůžete si ho koupit za své, respektive nejdřív si na elektromobil musíte půjčit a pak teprve můžete půjčku podle podmínek banky splatit. Jak to tedy je?

Abyste získali dotaci na elektromobil pro firmy nebo OSVČ, musíte si na něj nejprve sjednat úvěr u vybrané banky nebo leasingové společnosti. Pak zamíříte do Národní rozvojové banky, kde podáte žádost o dotaci na elektromobil, přičemž Národní rozvojová banka se zároveň zaručí za váš úvěr, a to až do výše 70 procent kupní ceny elektroauta.

Pokud bude dotace na elektromobil schválena, peníze vám následně vyplatí Ministerstvo průmyslu a obchodu, přičemž finance na dotace jsou čerpány z fondů EU. Evropská unie na tuto dotační výzvu vyčlenila 1,95 miliardy korun, z nichž 1,65 miliardy Kč připadá na nákup elektromobilů a aut na vodík a 300 milionů Kč na instalaci dobíjecích stanic.

Dotace na elektromobil pro fyzické osoby

Dotace na elektromobil pro firmy a OSVČ je vítanou novinkou. A pokud nad pořízením elektromobilu pro své podnikání také přemýšlíte, nezapomeňte při jeho koupit i na vhodné povinné ručení a havarijní pojištění, které na cestách ochrání vaše elektroauto i vás samotné. Na obou pojištěních se dá navíc také ušetřit, třeba díky srovnání nabídek jednotlivých pojišťoven pomocí online srovnávače. Myslete ale vždy na to, že nejlevnější nabídka nemusí být tou nejvhodnější.

Pokud ovšem nepodnikáte, nezbyde vám, než si elektromobil pořídit zcela ze svého. Žádná dotace na elektromobil pro fyzické osoby aktuálně v ČR neexistuje. Zažádat nicméně můžete o příspěvek na stavbu dobíjecí stanice, na niž můžete získat 15 000 Kč v rámci programu Nová zelená úsporám.

zdroj: placená inzerce

Napsat komentář