Jak často mění Češi auta? Překvapivě dost pravidelně

Nákup auta je většinou velkou rodinnou událostí. Po bydlení se zpravidla jedná o druhou nejdražší položku v rodinném rozpočtu.

Bývalo tedy zvykem, že když už někdo koupí auto, v rodině pak vydrží roky. Dnes je situace jiná a čeští zákazníci obměňují svůj vozový park relativně často. Společnost AURES Holdings, provozovatel mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna proto zpracovala analýzu svých prodejů, ze které vyplývá, že Češi ojetiny mění v průměru po 3,5 letech.

Čím je auto starší, tím se doba od koupě do dalšího prodeje zkracuje. Analýza zahrnuje 119 187 aut, která společnost nabízela od roku 2021 do poloviny roku 2023 a kolikrát se v nabídce objevily. Rekordmany jsou dva vozy, které měla společnost AURES Holdings od roku 2010 v nabídce šestkrát.

Retence zákazníků je pro každou společnost velice důležitá. U obchodu s ojetými auty je to však trochu složitější, protože je to zboží, které dokáže být v provozuschopném stavu roky.

Lidé se nám vrací velmi často a někteří od nás historicky koupili i několik desítek vozů. Neznamená to však, že vůz, který koupili, u nás následně i prodají, protože například zůstane v rodině, nebo ho koupí někdo ze známých, ale další vůz jdou koupit opět do Áček nebo Mototechny,“ upozorňuje Petr Vaněček, provozní ředitel skupiny AURES Holdings.

Auta, která našimi společnostmi prošly vícekrát, bývají něčím specifická a mají tak na sekundárním trhu své místo jisté i přes velký počet předchozích majitelů nebo vyšší nájezd kilometrů. Například velkoprostorové a sedmimístné vozy, které vzhledem k situaci na trhu nových vozů mizí a mladší náhrada za ně není dostupná. Dalším specifickým segmentem jsou sportovní vozy a kabriolety, které si zákazník pořídí třeba jen na jednu sezónu a další rok chce zkusit zas něco jiného, co mu bude dělat v létě radost,“ doplňuje Vaněček.

Z analýzy vyplývá, že auto, které se po prvním prodeji do Áček nebo Mototechny vrací, strávilo u majitele průměrně 3,7 roku (1 337 dní). Takových aut bylo v posledních dvou letech necelých patnáct tisíc. Mezi druhým a třetím prodejem už se doba zkracuje. Ze 1 756 vozů, které se od roku 2010 ocitly v autocentrech AURES Holdings potřetí byla průměrná doba strávená u předchozího majitele 2,9 roku (1 069 dní).

Aut, která byla v AURES Holdings čtyřikrát už je pomálu, jen 183, a majitel s nimi jezdil v průměru 2,4 roku (873 dní). „Pětkrát se u nás od roku 2010 objevilo jen 23 aut, které měl majitel v průměru 1,9 roku a dokonce máme i dva šestinásobné rekordmany, které jejich majitel používal 1,6 roku. Jednalo se o Chevrolet Captiva a Mazdu CX-7,“ uzavírá Vaněček.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář