Jaderné elektrárny: plánuje se 473 GW nových reaktorů

Zatímco aktuálně existují podle World Nuclear Association na celé planetě plány nebo úvahy o výstavbu jaderných elektráren o výkonu více než 473 GW, loni to by 451 GW.

Ve fázi plánů je téměř stovka jaderných bloků, více než třetina z toho připadá na Evropu. Stavbu více než 330 bloků investoři zvažují. Nové jaderné kapacity se plánují nebo zvažují např. ve Finsku, Francii, Nizozemsku, Velké Británii, Litvě, Rumunsku, Bulharsku, Slovensku, Slovinsku nebo Maďarsku.

Jádro společně s obnovitelnými zdroji řadí mezi významné prostředky pro boj s klimatickými změnami například Evropská komise nebo Mezinárodní energetická agentura. Také Česká republika počítá s výstavbou nových bloků, plánuje je v Dukovanech i Temelíně a současně chce rozvíjet malé modulární reaktory.

zdroj: tisková zpráva

25 komentářů u “Jaderné elektrárny: plánuje se 473 GW nových reaktorů”

  1. Jak si vyložit toto sdělení?
   – Moje omezenost nemá meze?
   – Skupujte rychle lesy, instalujte kotelny, na koho nezbude, ten zmrzne?
   – Ti kteří to skoupit nestihli, navštivte na zimu ty dřevěné šťastlivce ?
   – Navrhuju tady redukovat populaci na 1/3 tak aby takhle luxusně mohli topit všichni?
   – Navrhuju zbořit veškerou starou zástavbu a vystavět znovu v pasivním standardu, pak bude stačit i to dřevo?
   – Dřevěnou kotelnu do každého paneláku?
   – Všichni dřevo palte, na budoucnosti nesejde, po nás potopa, k čemu lesy, louka je hezčí?
   – Dřevěné kotelny jsou nejlepší všichni si to dejte, o dřevo se rovným dílem podělíme, každá teplota >0 je dobrá?

   1. 1. zakázat obchodovat mimo ČR elektřinu, kterou nelze exportovat.
    2. podpořit stavbu nové jaderné elektrárny jako náhrady za dosluhující Dukovany. Za podporu a garance státu smluvně zakázat budoucí export výroby z tohoto zdroje.
    3. zakázat export palivového dřeva a dřevních pelet.
    4. podpořit lokální instalace FVE na budovy (samozřejmě přísně regulovat instalace hrozící oslňováním). Zakázat FVE mimo budovy.
    5. podpořit přechod lokálních topenišť na dřevo a dřevní pelety/dřevní odpad. Zakázat spalování uhlí.

    Za dlouhodobé řešení považuji lokální výrobu (kombinace kotle na obnovitelné zdroje s FVE) s kombinaci s centrální výrobou (pouze jádro).

    Jsem zásadně proti spalování uhlí, bateriovým úložištím, FVE i větrným elektrárnám hyzdícím životní prostředí.

    1. Ten bod 1 je nejak zmatene napsany. A jak byste reguloval prebytky? Zrejme palenim v gigantickych topnych spiralach a panu bohu do oken.
     Zrejme chcete navrat velke planovaci komise jako pred 89.
     Netvrdil ste vzdy, ze EU a Brussel jsou novy bolsevici? Vy tomu chcete nasadit korunu co svet jeste nevidel.

     1. 85% elektrické energie vyrobené v ČR nelze technicky vyvézt. Přesto je skupováno na burze a následně prodáváno zpět do ČR.
      Exploitace východních kolonií Německem dosáhla takových rozměrů, že se jejich obyvatelstvo vrací zpět do středověku. Brzo nebude vzduch k dýchání, protože chudáci pálí vše co hoří. Lidé nemají na jídlo. Lékařská péče je prakticky nedostupná, na výkony se čaká roky.

      75% Poláků je přesvědčeno, že v Německu je u moci zpět fašismus a pokouší se dosáhnout cílů válečné expanze ekonomickou cestou.
      Kolik Čechů si myslí to samé?

      Kdo první zvedne kámen?

      1. „85% elektrické energie vyrobené v ČR nelze technicky vyvézt.“
       Jako vážně ti to nepřijde blbí?

       hxxps://www.ceicdata.com/en/czech-republic/electricity-balance-and-trade/electricity-exports

       Dokonce i na celoroční bázi vyvážíme běžně 20-25 % vyrobené elektřiny. Kapacita do zahraničí je hodně přes 10 GW. Okamžitý export v určitých hodinách běžně dosahuje i 50 % výroby.

        1. Alespoň poučení pro příště, že dlouholetý neúspěšný(ani za ty roky na nejvlivnějších pozicích se mu to nepovedlo) lobista jaderné energetiky pan Míl je demagog a nikoliv vhodný zdroj informací. Jeho představa, že bude někdo dodávat na domácí trh za nižší ceny a do zahraničí za vyšší je na volném trhu úplně mimo.

         O rozdělených trzích se dá mluvit trochu u Polska, VB nebo Španělska rozhodně ne u ČR.

         Jediné s čím se dá souhlasit je jeho názor o nefunkčnosti burzy. Nikoliv však zrušení, ale zabezpečení těch 3 principů, o kterých mluvil.

      2. Když najdu balvan zlata tak je jeho cena stejná s burzou. Každý obchodník se podívá na burzu a takovou cenu mi vyplatí. Jakým zákonem chcete zakázat ČEZu, že se nesmí podívat na burzu? Ani vyvlastnění státem by nepomohlo. Stát by mohl občanům prodávat pod cenou nebo to do té ceny dorovnávat stropováním. Obojí vyjde na stejno.

       1. Zákonem stanovujícím povinnost nejdříve uspokojit lokální trh, jako je tomu v Maďarsku. Se zbytkem pak klidně na burzu.
        Fakta – ČR růst cen eletřiny pro domácnosti tento rok o 62%. Maďarsko pokles cen elektřiny pro domácnosti o 1%.

        Neexistuje racionální důvod, aby země s největším procentním exportem elektřiny měla nejrychleji rostoucí ceny. To prostě neokecáte.

        1. Jenomže Maďarsko má elektřinu většinou od nás. ČEZ jim to pod cenou určitě nedává, tak to Orbán asi doplácí z vlastní kapsy. Teď tady čtu, že Rakousko má elektřinu z Temelína za polovinu. Opět naprostý nesmysl. Ale možná si ji nakoupili před dvěma lety a teď jim to dodávat musíme. Nedá se jednoduše porovnávat cena v jednotlivých státech, záleží kdy bylo nakoupeno.

        2. Hadejte kde se prodava francouzske vino nejdraz. Ano, ve Francii, v zemi puvodu. Mozna byste jim mel poradit ze by meli zakazat export vina.

        3. Ano, to dlouhodobě jde ve státem plánovaném nebo vlastněném hospodářství tedy přesně to, proti čemu tady snad nejvíc bojuješ.

         Ono to totiž povede k jedné jediné věci a sice k razantnímu poklesu soukromých investic, protože kdo by investoval do výroby, když bude muset třeba 4/5 prodat za levno na domácím trhu, ale vstupy bude mít stejně drahé jako všude jinde. To dále povede k tomu, že jediný, kdo bude stavět a provozovat bude stát. Gratuluji soudruhu. 🙂

        4. V Maďarsku existuje druhý místní trh. Cena elektřiny na něm není zatížená spekulacemi a z hlediska výhodnosti pro výrobce je úplně stejný, dokonce možná výhodnější, než burza. Přestože má Maďarská vláda náklady se zastropováním cen pro domácnosti jako u nás, má díky tomuto trumfu obrovskou finanční výhodu a mohla si dovolit zastropovat na cenách z roku 2021.

         My posíláme naše daně Němcům a spekulantům.

         Ano, jsem názoru, že jadernou energetiku a energetiku obecně by měl provozovat stát. To samé vodu, kanalizace a odpadové hospodářství.

        5. Nejvetsi vyvozci elektriny z CR je Sev.en a EPH, tedy Tykac a Kretinsky. CEZ vyvazi udajne jen 5%. Vy, zastance volneho trhu bez dotaci najednou totalne omezujete trh. Vypada to, ze cislo 42 znamena, ze pod vasim nickem diskutuje 42 ruznych pitomcu.

        6. Ani u nás nejdou všechny obchody přes burzu. Denní trh vždy sloužil jen pro vyrovnávání drobných odchylek. Hlavní obchody jsou dlouhodobé kontrakty buď na burze nebo mimo ni. Problém je asi v tom, že obchodníci se dnes bojí nakupovat dopředu protože nikdo neví co bude. Nakupují ze dne na den a to dělá velké výkyvy a cenu to žene nahoru.

    2. Skvělý, takže když by bylo tolik atomové elektriky, tak proč ji jednoduše nenásobit tepelnými čerpadly jako třeba ve Francii?
     https://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/19326-tepelna-cerpadla-v-letech-1981-2018-sazby-za-elektrinu-vyuziti-v-novostavbach-a-mezinarodni-srovnani
     Dlouhodobé řešení obnovitelné kotlíky? Ale co by pálily? Proč podporovat kotlíky na dřevo, které po kůrovcové kalamitě bude nedostatkové?
     https://www.tydenikhrot.cz/clanek/spor-o-vyuzivani-dreva-jako-obnovitelneho-zdroje-biomasa
     Když vidím ty prořídlé lesy, tak je stále zjevnější predikce, že dřevo bude nedostatková strategická surovina:
     https://youtu.be/LwAtChaQx48?t=56

     Za dlouhodobé řešení energetiky většiny domů považuji lokální výrobu pomocí FVE + TČ + záloha nějaký kotlík na dostupná paliva.

     Využívání odpadního tepla z atomových elektráren už mělo být dávno samozřejmé, jenomže to nemusí být tak jednoznačné a jednoduché:
     https://oenergetice.cz/nazory/horkovod-dukovan-skutecne-nejlepsim-resenim
     (nevím proč musí odebírat páru z turbíny a ne jen teplo odpadní, které by sice mělo menší teplotu a proto menší přenášený výkon, ale byla by to nově využitá energie…)

     Snížení výroby elektřiny, pozemky, teploty, tlaky, čerpací ztráty, to jsou takové komplikace, že je jednodušší řešit úspory, tepelná čerpadla a fotovoltaiku, jak se píše v článku.

     Takže jaderné plány jsou dobrý, něco se časem postavit musí, ale v tuto chvíli je lépe něco řešit rychle, snadně, levně a bezpečně, jak říká poslední věta:
     „V každém případě by bylo vhodné, aby vedení města Brna důkladně zvážilo všechny dostupné varianty tak, aby si bylo jisté, že horkovod z Dukovan je skutečně nejlepším možným řešením a že podobného efektu nelze dosáhnout s menším rizikem, v kratším časovém horizontu a za menších nákladů.“

     Pak jsou tu ještě vzdálené plány na další minireaktory, teplátory, ale to už je ještě vzdálenější…

    3. Pro Runnču… Jen k bodu číslo 2. Vím, že lidi tvého ražení rádi říkaj: Ať si to udělaj, ale za svý!!… Tak doufám že se toho budete držet a celej ten budoucí jadernej tunel + obsluhu dluhu si zaplátíte sami (beze mne 😉)pěkně v cenách elektřiny. A pěkně bych prosil po referendu a ze zákona. Díky.

     1. Nie je problem za dvoch podmienok:

      1. Odpojite sa od verejnej siete (OZE nech si urobi vlastnu infrastrukturu)
      2. Prestanete pouzivat cokolvek na co energiu nevyrobila FVE a veterniky, teda akekolvek produkty, materialy a pod. (to sa tyka vsetkych oblasti ako priemysel, doprava, zdravotnictvo, polnohospodarstvo,…)
      3. Budete platit dan za zohyzdenie krajiny

      A toto vsetko okamzite teraz! Potom si mozme podebatovat zelenacik 😉

Napsat komentář