Izraelský tým chce vyslat sondu na Měsíc

Soutěž Google Lunar X-Prize hledá první soukromý tým, jehož vozítko přistane na Měsíci. Bude to izraelský SpaceIL, jehož stroj tam vynese raketa společnosti SpaceX v roce 2017?

Měsíční přistávací modul izraelského týmu SpaceIL
foto: SpaceIL

Zatímco státní a další vesmírné agentury připravují velkou cestu na Mars (možná v hybridu), soukromé firmy i týmy míří na Měsíc.

Že si izraelský tým SpaceIL zvolil k vynesení svého vozítka právě SpaceX, resp. její raketu Falcon 9, není náhoda. Google, který soutěž Lunar X-Prize zašťiťuje, nedávno do SpaceX investoval $1 mld. Izraelci ale nejsou jediní, kdo soutěží. Na Měsíc se chystá například také čtyřkolka Audi nebo vozítko Polaris.

Vítěz soutěže, který do konce roku 2017 úspěšně vyšle na Měsíc vozítko (to tam navíc musí ujet 500 metrů a poslat zpět fotky) získá $20 milionů a navždy se zapíše do historie. Pomyslně proti sobě stojí celkem 16 týmů z celého světa.

Další společností, která má ověřitelně objednáno vynesení vozítka na oběžnou dráhu je kalifornská společnost Moon Express. Vozítko vynese raketa společnosti Rocket Lab.

Dodnes přistály na Měsíci stroje pouze tří organizací: státních vesmírných agentur , Ruska a Číny.

8 Comments on “Izraelský tým chce vyslat sondu na Měsíc”

      1. A k čemu by to bylo?
        A k čemu by to bylo? Akorát na těch konspiračních stránkách přibude odstavec o tom, jak sionisti z Mosadu drží s Američany basu a fotky jsou jen další podvrh.

        Tenhle typ lidí zkrátka i kdybyste je tam přivezl a o ten modul jim omlátil hlavu, tak budou následně psát články o nezvratných důkazech o tom, že je to celé naaranžovaná maketa dovezená tam až nedávno.

        1. Nejde tu jen o Izraelce.
          Nejde tu jen o Izraelce. Těch soutěžících týmu je celá řada a některé to opravdu mají v plánu.
          Nicméně je fakt, že určitou část konspirátorů by nepřesvědčilo asi nic. Akorát by jejich teorie byly ještě trapnější a přitaženější za vlasy, což by je ve finále ještě víc znemožnilo.

  1. Přeji úspěch, vítězi.
    Přeji úspěch, vítězi. Částka jež firma získá se zdá vysoká, ale pokud odečteme náklady na vznik a výrobu funkční sondy, tak se opravdu spíše jedná o prestiž a zviditelnění firmy. Rozhodně Space IL to v konkurenci nebude mít jednoduché, i když schopných vzdělaných a tvůrčích vzdělanců mají dost. Pro ČR je tato výzva příliš nákladná, a ČVUT za sebou nemá takovou firmu jako kdysi u Magionu.

Napsat komentář