Izraelci přiblížili účinnost solárních článků k 50 %

Výzkumníci z Izraelského technologického institutu Technion dokázali nepříliš náročnou úpravou stávajících solárních článků přiblížit jejich účinnost k hranici 50 %.

Vědci z izraelského výzkumného institutu Technion pracují na zvyšování účinnosti solárních článků
foto: Technion

Momentální provozní vrchol konvenčních solárních článků dnes obvykle nepřesahuje 30 %. Tato hranice je bohužel dosahována vždy jen krátký čas, s ohledem na optimální umístění a orientaci panelů, spojenou navíc s jejich pravidelnou údržbou.

V Technionu se ale podívali na problém z trochu jiné strany. Než začít zvyšovat kvalitu solárních článků, rozhodli se zvýšit kvalitu dopadajícího světla. Může se to zdát zvláštní, ale obrácený přístup zafungoval na výbornou.

„Termodynamický nástroj, který umožní zachytit a zužitkovat energii, jež je momentálně promrhána.“ Těmito slovy popisují inženýři z Haify svůj fenomenální objev. Jeho základem je foto-luminiscenční materiál, který je umístěn na povrch existujících článků.

Tento povrchový film absorbuje dopadající záření, a proměňuje světlo a teplo do formy „ideálního záření“. To pak dopadá na vlastní solární článek, který pracuje se světlem o ideální vlnové délce. V konečném důsledku tak „obyčejný“ solární článek dosahuje až o 70 % větší efektivity, a účinnost celého systému se pak blíží 50 %.

„Solární záření na své cestě k solárnímu článku naráží na námi vyrobený materiál, který je paprsky o nevyužité vlnové délce zahříván,“ popisuje podrobněji zařízení Assaf Manor, vedoucí výzkumu.

„V konečném důsledku tak na solární článek dopadají jen ty žádané optimální části spektra. Prakticky ale v procesu výroby elektřiny využíváme jak světlo, tak i teplo,“ dodává.

Mezi laboratorní praxí a hromadnou výrobou absorpčních filmů zbývá ještě dlouhá cesta. Testování a příprava komercionalizace produktu má pokračovat dalších pět let.

39 Comments on “Izraelci přiblížili účinnost solárních článků k 50 %”

  1. Na běžném BEV je plocha k polepení/nasazení/namontování
    Na běžném BEV je plocha k polepení/nasazení/namontování asi 3m2, píší, že u nás je asi 1kW na m2, takže to máme půlku z 3kW a tak v letním dni by se nabilo až 10×1,5 hezkých 15kWh do baterie bez ohledu zda jedu či ne (v zimě třetina, tedy alespoň na topení). A to je (bude) dobrý.

  2. Dobrá zpráva. Napadlo mě to také, jestli je možné
    Dobrá zpráva. Napadlo mě to také, jestli je možné přeměnit světlo s delší vlnovou délkou na světlo s kratší vlnovou délkou. Možné to zřejmě je. Efekt to má dvojí. Pokud se podaří toto světlo využít přímo v článku, zvýší se osvětlení (nechci to hledat jak je to odborně), ale současně se sníží zřejmě i teplota článku, takže naroste účinnost i pasivně, protože tepelné fotony jsou zužitkovány na světelné.

  3. Bohužel, pánové.
    Skepse je tady na místě…
    Už jenom to,

    Bohužel, pánové.
    Skepse je tady na místě…
    Už jenom to, že potřebují 5 let na to, za co by jim svět utrhal ruce hned, dává vědět, že všechny hlavní problémy mají ještě před sebou..
    Tudíž to není zpráva pro nás, co bychom to moc chtěli,
    nýbrž pro Ty, co je tlačí miliony v kapse a můžou se s nimi na 5 let „a nebo vůbec“ v investicích rozloučit.

                1. Složím zálohu a už ji nikdy neuvidím.
                  Složím zálohu a už ji nikdy neuvidím.

  4. Tak teď to dotáhnout do podoby folie, která se přilepí na
    Tak teď to dotáhnout do podoby folie, která se přilepí na stávající FV paneláž a máme my solárníci vystaráno. I jen pokud by se zdvojnásobila kapacita mé elektrárničky, bavíme se o 7,2 kWp místo 3,6. Takže ve špičkových dnech skoro 50 kWh elektřiny a budu jen řešit, kam s ní, tedy příjemné starosti 🙂

        1. hobit:
          Studentíku, ty fólie nehrozí už kvůli životnosti,

          hobit:
          Studentíku, ty fólie nehrozí už kvůli životnosti, víš?
          A mimochodem – hesla o mým myšlení a jeskyni slýchám na svou adresu často, hlavně od neználků.

          Rezervy pro ekologická opatření např. v dopravě jsou úplně jinde, než tu proklamují sluníčkoví naivkové.
          Jenže o nich nechce skoro nikdo slyšet, hlavně kvůli jejich vlastní lenosti.
          Ty asi nebudeš výjimka…

  5. To není nápad – tohle samozřejmě všichni věděli, že
    To není nápad – tohle samozřejmě všichni věděli, že něco ve smyslu změny vlnové délky by pomohlo, jenom se nevědělo jak to provést. A nic bych si od toho nesliboval – nakonec to bude drahé, účinnost bude desetinová proti těm slibům a těch 5 let vývoje co to potřebuje je taky podezřelý …

  6. Mezi těmi senzačními zprávami o převratných objevech
    Mezi těmi senzačními zprávami o převratných objevech nových baterií s nekonečně dlouhou životností a obrovskou kapacitou je tato zpráva podle mne docela věrohodná.

    Přijde mi, že je to reálný a že by to mohlo fungovat a dostat se do praxe možná i dřív než za 5 let. Nápad je to geniální.

    Přijde mi to jako takový světelný akumulátor a interface v jednom. Teplem a světlem se nabije z jedné strany a na druhou stranu bude vyzařovat světlo o určité vlnové délce ideální pro FVE článek o ideálním úhlu. To je super nápad.

    Tak jen doufám, že to dopadne a někdo vymyslí jak to naroubovat na současné články.

    Rozhodně mi přijde tato zpráva reálnější než vodík, jaderná fůze, nebo auto na vzduch.

    1. Nevedkove dobrodružstvá / Nikolaj Nikolajevič Nosov ; z
      Nevedkove dobrodružstvá / Nikolaj Nikolajevič Nosov ; z rus. orig. prel. Mária Ďuríčková ; ilustr. Vincent Hložník (1967)
      ja som to čítal o desaťročie skôr, píše sa tam o automobile, ktorý menožno prevrátiť a motor je na MALINOVKU.

Napsat komentář