Izrael postaví nejvyšší solárně-koncentrační elektrárnu na světě

Izrael by rád do roku 2020 dosáhl desetiprocentního podílu OZE v národním energetickém mixu. Od slov k činům tu nikdy nevede dlouhá cesta.

Věž solárně-koncentrační elektrárny by s výškou 250 metrů byla nejvyšší na světě.
foto: BrightSource Energy

Izrael si tak odvážné tvrzení může dovolit, protože již zahájil souběžnou výstavbu tří „bloků“ solární farmy Ashalim. Dílo, které by mělo být hotovo v lednu 2018, zatím aspiruje na světové prvenství. V zásadě by se tu totiž měla nacházet vůbec nejvyšší věž solárně-koncentrační elektrárny.

Je přinejmenším paradoxní, že stát, který se tak široce na světové úrovni prosadil na poli inovací v oblasti solární energetiky, se k jejímu využití dosud stavěl tak váhavě. Teprve nyní se totiž Izrael pouští do realizace kombinovaného solárního projektu, který výrazně posune kupředu snahu o zapracování OZE do jejich národního energetického mixu.

Projekt Ashalim je rozložen do čtyř fází, přičemž první tři už jsou nyní realizovány v oddělených lokalitách Negevské pouště. Ta vzhledem ke svým přírodním podmínkám disponuje ideálními předpoklady pro rozvoj tohoto modelu energetiky. Izrael ale nesází jen na jednu kartu.

První fáze či „blok výstavby“ zahrnuje 50 000 odrazných ploch zrcadel, zacílených na 250 metrů vysokou solární věž. Technologii pro stavbu dodává společnost Bright Source Energy.

Tedy ta samá, která se podílela na elektrárně Ivanpah v kalifornské poušti. Tam je sice instalováno 170 000 odrazných ploch, ale věž je vysoká jen 140 metrů.

Druhá část Ashalim počítá se solárně-termální technologií, která by umožnila efektivně ukládat energii pro „noční provoz“. Třetím blokem výstavby je pak konvenční solární farma, vybavená fotovoltaickými panely.

Čtvrtá fáze a blok výstavby zatím na své zahájení čeká, a zatím není jasné, jakého charakteru realizace bude. Podstatné je, že kombinace různých solárních technologií umožní konstantní přístup k obnovitelnému zdroji energie.

Celé zařízení bude po dokončení schopno generovat 310 MW energie. Tedy zhruba tolik, kolik bude stačit k zásobování 130 000 domácností (tedy zhruba 5 % populace Izraele).

V případě, že se instalace po praktické stránce osvědčí, bude více než pravděpodobně Izrael tuto cestu rozvoje svého energetického potenciálu podporovat. V současnosti je totiž silně závislý na spotřebě fosilních zdrojů paliv, zejména pak zemního plynu.

6 Comments on “Izrael postaví nejvyšší solárně-koncentrační elektrárnu na světě”

  1. Jak uvadi dodavatel technologie Brightsourceenergy na svych
    Jak uvadi dodavatel technologie Brightsourceenergy na svych strankach, vyteznost
    http://www.brightsourceenergy.com/stuff/contentmgr/files/0/37b327c5b634b6047a3c20b9bd76b7fc/attachment/201206_using_public_lands___rebalancing_coal_and_renewables.pdf

    strana dvacet devet

    Calculations: 24,000 MW * 8760 (hours in a year) * .25 (capacity factor) = 52,560,000 mwh = 52,560 GWh

    ve srovani s fotovoltaikou (predpokladam cca 1,5MWh/rocne na instalovanou 1kWpeak v dane oblasti)je to o cca 30% lepsi vysledek, navic s nocnim presahem akumulace.
    A to stoji za to.

    Clanek je o to zajimavejsi, ze uvadi i potrebu zaberu pudy a spotreby vody, coz ej parametr, ktery v zemich instalace je nemene dulezity jako ucinnost technologie.

    1. Nakonec o všem rozhoduje cena. A tam CSP s FV prohrály. FV
      Nakonec o všem rozhoduje cena. A tam CSP s FV prohrály. FV je jednodušší na instalaci a nemá parní cyklus, turbíny, chladící okruhy a podobné věci, které jsou drahé na pořízení, je technicky náročné je provozovat a kazí se.
      Proto už se dnes CSP dělá výhradně se zásobníkem na teplo, aby zásobovaly síť sluneční energií v době kdy FV napřímo už nemůže. Pro systém mají svou hodnotu díky pokrývání večerních špiček a ranního náběhu výkonu.

      1. To jiste mate pravdu. Technologie CSP nema temer zadne
        To jiste mate pravdu. Technologie CSP nema temer zadne konkurecni prostredi, takze cena bude vysoka. Na zminenem projektu Ashalim v Izraeli je take uvazovano v naslednych fazich i s fotovoltaikou. Presneji
        solar thermal energy CSP 121 MW instalation
        photovoltaic energy PV 10MWpeak
        natural gas
        Dle https://en.wikipedia.org/wiki/Ashalim_Power_Station

        Dle
        http://www.timesofisrael.com/in-israeli-desert-worlds-highest-solar-tower-looks-to-future/
        je cena 500 million euros za CSP 121 MW instalovaneho vykonu, tedy cca 4,130 million euros/1MW.

        Odhaduji cenu fotovoltaiky cca 1,200million euros/1MWpeak
        Dle mnohem vetsiho projektu ve Francii (360 million/300 MWpeak), ale pod vlivem izraelske obchodni povesti
        https://www.pv-magazine.com/2015/12/02/frances-300-mw-cestas-solar-plant-inaugurated_100022247/

        Pri prepoctu ciste ucinosti PV/CSP=0,7/1 je cena instalace
        1,7/4,1 million euros/1MW.
        Cena se ma snizovat naslednymi fazemi (druha a treti) projektu, ale je na investicni kalkulaci jestli se akumulace v tomto rozsahu skutecne vyplati s ohlkedem na cca dvaapulnasobnou instalacni cenu.

  2. Žádný energetický zdroj asi nebude z vojenského hlediska
    Žádný energetický zdroj asi nebude z vojenského hlediska v bezpečí. Tento druh výroby energie v bezpečnostní oblasti, kde prší z Pásma Gazy profesionální i podomácku vyráběné rakety s pravidelností ranní přeháňky, mi však přijde velmi zranitelný…

Napsat komentář