Létající skateboard jako z Návratu do budoucnosti

Vzpomenete si jak se Michal J. Fox alias Marty McFly proháněl ve filmu Návrat do budoucnosti na antigravitačním skateboardu? Antigravitace je ještě hudbou vzdálené budoucnosti, ale americká firma Haltek Industries věří, že dokáže postavit podobný skateboard za využití dostupných technologií. Potřebuje k tomu drobnost – 1 milión dolarů.

Hoverboard – vznášedlo ve tvaru skateboradu
foto: Haltek Industries

Haltek Industries chce získat peníze od veřejnosti skrze investiční stránku Indiegogo. Pokud firma získá potřebné peníze, zahájí výzkum klíčových technologií nutných pro konstrukci skateboardového vznášedla Hoverboard. Při ideální konstelaci hvězd se první prototyp vznášedla Hoverboard vznése již na konci roku 2015.

Firma již ví, jak můžete svůj „antigravitační“ skateboard ovládat – samozřejmě pomoci chytrého telefonu! „Letecké“ informace, odemknutí skateboard nebo dálkové ovládání lze získat nebo provádět skrze speciální aplikaci ve vašem telefonu.

elektrokolo

Hoverboard lze ovládat mobilem
foto: Haltek Industries

Pokud máte chuť, můžete projekt podpořit i vy. Za 10 000 dolarů získáte předkupní právo na první létající skateboardy. Za 1000 dolarů se můžete těšit na zmenšenou verzi skateboardu Hoverboard, za 50 dolarů získate volební právo rozhodovat o designu Hoverboardu a za 10 dolarů můžete sledovat vývoj projektu na stránce Indiegogo.

Avšak pozor, není třeba se blahosklonně usmívat. Technologické demonstrátory osobních vznášedel již fungují a létají! Jsou však velmi velké a používají výkonné a rozměrné spalovací motory.

Příkladem nechť je vznášedlo-motorka od firmy Aerofex. Stroj dokáže létat rychlostí až 50 km/h při maximálním dostupu 4,5 metry.

Vznášedlo „Hoverbike“ od firkmy Aerofox
video: YouTube

Vznášedlo ve tvaru skateboardu není z fyzikálního a technického hlediska neřešitelná konstrukce. Podle nás jsou k tomu však zapotřebí dvě klíčové technologie – supravodivost a extrémně výkonné zdroje elektrické energie.

Supravodivost je nutná ke konstrukci velmi malých, lehkých a přitom výkonných elektromotorů. Naopak výkonné baterie samozřejmě potřebujeme k zásobování elektrických motorů elektrickou energii. Oříškem bude také letový software, který skateboard udrží v požadované pozici vůči „pilotovi“.

Ač se může jevit celý projekt jako technologicky nereálný, musíme dát za pravdu první větě projektu Hoverboard na webu Indiegogo: „Zřejmě nemožné…ale určitě to stojí za vyzkoušení.“

2 Comments on “Létající skateboard jako z Návratu do budoucnosti”

Napsat komentář