Gordon Murray, legenda F1, představil úsporné auto do města

Gordon Murray je renomovaným designérem vozů , navrhnul mimo jiné také vůz McLaren F1. Na univerzitě v Oxfordu aktuálně představil nové auto T.25, které se má stát britskou ikonou pro 21. století.   

Murray jej navrhoval úplně opačným způsobem, než všechna svoje předchozí auta. U těch mu šlo jedině o výkon a tolik nehleděl na náklady, ať už výrobní a už vůbec ne provozní. V případě městského auta T.25 tomu bylo přesně naopak.

Rozměry T.25 jsou zhruba poloviční proti běžnému automobilu. Nezabírá tolik místa na parkovištích, zjednodušuje tok dopravy. Lze do něj namontovat prakticky jakýkoliv typ pohonu – motor na , elektromotor nebo z něj dokonce udělat auto na vodík.

V čem ale T.25 naprosto vyniká je zbrusu nový výrobní proces, který výrazně snižuje nároky na spotřebu energie i materiálů proti klasickým autům. Modulární komponenty vyrobené většinou z recyklovaných materiálů je navíc možné snadno vyměnit při poškození.

Celé auto se může samozřejmě pochlubit také velmi nízkou hmotností. Už díky tomu se výrazně sníží spotřeba, ale například také opotřebení pneumatik, které proto nebude nutné měnit tak často. Bezpečnost provozu přitom je ještě vyšší než u běžných aut díky využití supermoderních materiálů používaných ve Formuli 1, s nimiž má Murray bohaté zkušenosti.

Městské auto T.25 bude možné pořídit v šesti různých prostorových konfiguracích tak, aby si mohl vybrat opravdu každý. Vejde se do něj jedna až tři osoby a objem kufru je od 160 l do 720 l. Společnost Gordon Murray Design navíc nyní pracuje na čistě elektrickém modelu T.27 City Car. To bude poháněno 25kW elektromotorem a díky hmotnosti 680 kg včetně dosáhne dojezdu od 130 do 160 km.

tisková zpráva

Čtyři komentáře u “Gordon Murray, legenda F1, představil úsporné auto do města”

    1. mne sa toto auto nezdá, že
     mne sa toto auto nezdá, že by sa mohlo stať ikonou aj kebyže nikdy na neho neprší ani nesneží 🙂 ale stojím si za tým, že pre ľudí, ktorých je určené tak im nikdy do neho ani nenaprší ani nenasneží.
     ja si ani neviem predstaviť ako by som do toho vôbec nastúpil.
     otvárať do hora je dobré riešenie, ale tak aby sa dalo do toho aj nastúpiť a zároveň otvorené dvere by bránili dažďu.

Napsat komentář