GM a Nikola spojují síly, akcie Tesla se propadají. Náhoda?

Společnost Nikola Motors oznámila, že uzavřela úzké partnerství s americkou automobilkou GM. Ta pro ni má mimo jiné vyrábět vodíkový elektromobil Badger.

Trevor Milton, zakladatel Nikola Motors, několikrát řekl, že už dlouhá léta vyvíjejí nové technologie v oblasti baterií a vodíkových článků. Z aktuálně uzavřeného partnerství s GM ale plyne, že ve skutečnosti nemají vůbec nic – snad kromě několika designově pohledných prototypů – a hodnota firmy se tak reálně limitně blíží nule.
foto: Nikola Motors

Americký start-up Nikola Motors, který nedávno úspěšně vstoupil na burzu, pokračuje ve svém podivném tažení. V červnu začal vybírat zálohu $5000 na připravovaný vodíkový vůz/bateriový elektromobil (k dispozici budou údajně obě varianty), pick-up truck jménem Badger.

Ten údajně nabídne dojezd až 1000 km, zrychlení 0-100 km/h pod 3 vteřiny a spoustu dalších vychytávek. Ukazuje se ale, že Nikola nikdy neměla v plánu auto sama vyrábět.

Hlavním vývojovým a výrobním partnerem se totiž aktuálně stala automobilka General Motors (GM). Obě společnosti uzavřely široké partnerství, které se týká nejen Badgeru, ale také plánovaných modelů Nikola Tre, Nikola One, Nikola Two, and NZT.

Vzhledem k tomu, že Tesla v uplynulých deseti letech jasně ukázala, jak složité a časově i finančně extrémně náročné je dovést do výroby nový vůz poháněný čistě na elektřinu, natožpak pět zcela nových modelů využívajících vodíkový pohon, vyhlíží celá snaha Nikola i aktuální partnerství s GM maximálně podezřele.

GM se pravděpodobně bude muset připravit na významné účetní odpisy, protože údajně v rámci uzavřeného partnerství obdrží v Nikola Motors podíl ve výši $2 mld. GM se přitom zavazuje navrhnout, zvalidovat, homologovat a postavit Nikola Badger ve variantě vodíkové i bateriové.

Badger má jít do výroby v roce 2022. General Motors se navíc stane exkluzivním dodavatelem palivových článků pro připravované kamiony Nikola.

Jestli vám to připadá celé navýsost uhozené, nejste sami. De-facto z toho vyplývá, že Nikola ve skutečnosti nemá k dispozici vůbec nic, ani to, o čem tvrdí, že už léta vyvíjí (vodíkové palivové články).

Zcela nelogická je pak i její tržní valuace, a tedy i očekávání GM, že partnerství něco získá. Dokonce i v tiskové zprávě se doslova píše, že „Nikola bude zodpovědná za prodej a marketing Badgeru a ponechá si značku Nikola Badger“.

Takže abychom zodpověděli otázku z nadpisu: ano, je to náhoda. Partnerství GM a prázdné schránky jménem Nikola bezesporu má s propadem akcií jen málo společného. Cena akcií Tesla v posledním roce vystoupala do závratných výšin, poháněná převážně jen burzovními spekulacemi na další růst.

44 komentářů u “GM a Nikola spojují síly, akcie Tesla se propadají. Náhoda?”

 1. Nikola přiznala že jejich promo video, kde ukazuje jedoucí
  Nikola přiznala že jejich promo video, kde ukazuje jedoucí soupravu tahače nejel tahač na vodíkovej a nejspíš ani žádnej jinej pohon, ale jen jí prostě pustili z kopce. Takže fejk. To jsou kašpaři.

  Nikola (NKLA) admits to faking video of driving prototype in weak response to allegations
  https://electrek.co/2020/09/14/nikola-nkla-admits-faking-video-driving-prototype-weak-response

  Nikola stock craters after chairman fails to rebut fraud allegations
  https://arstechnica.com/cars/2020/09/nikola-stock-falls-25-as-the-company-faces-new-fraud-allegations/

  Zde si uvědomíte jakou důležitost má fyzické předvedení funkčních prototypů Tesly a testovací jízdy se zákazníky v přesvědčování že mají víc než jen naleštěnou skořápku nebo hezký kresbičky a animace.

  1. kdyby spadla pod sto, tak bude mít Tesla takové problémy,
   kdyby spadla pod sto, tak bude mít Tesla takové problémy, že by dost možná nebylo co nakupovat, protože by řada investorů ztratila nervy a chtěla eliminovat ztrátu, ono ceny akcií Tesly do značné míry dělá to, že běžně obchodovatelná je malá část z celkového počtu, kdyby to bylo jinak, tak myslím, že cena bude jinde

 2. No neviem, podľa ľudí GM dostane zaplatené za každé
  No neviem, podľa ľudí GM dostane zaplatené za každé vozidlo sumu potrebnú na výrobu + niečo navyše ako zisk. Taktiež im majú uhradiť aj všetky kapitálové výdavky. Takže GM by nemalo byť na obchode stratové. Samozrejme otázka je, kde Nikola tie peniaze zoberie.
  Plus dohoda sa má týka aj dielov pre Nikola One a Nikola Two.

  Nikola si vozidlá bude predávať a servisovať sama. Čo je tiež na zamyslenie, lebo Trevor ešte nedávno hovoril, ako nemá zmysel riešiť servis vozidiel sám, ale s nejakou firmou, čo už má prevádzky vybudované [1]. Ale zas on toho nahovoril, sa čudujem, že nie je v politike. 🙂

  Je to všetko fakt zaujímavé. Nikola má mať super riešenia na batérie, na H2 články, no skrátka sú líder vo všetkom a na všetko. Ale Badger bude len GM truck s iným logom.

  [1] https://twitter.com/ajtourville/status/1303380588259401729

  1. Vodik protlacuji hlavne ty vase ruske „elity“. Rusaci
   Vodik protlacuji hlavne ty vase ruske „elity“. Rusaci pripravuji H2 megatunel. Ze zemniho plynu chteji delat H2 a vznikly CO2 chteji pumpovat do zeme. Pak bude ten jejich modry vodik pry ekologicky a budou kasirovat megamiliardy za zachranu planety. A ten CO2 se pak bude nepozorovane vytracet do atmosfery.

     1. jistě, i Hiundai ovládají Rusové :))
      ber zas prášky,

      jistě, i Hiundai ovládají Rusové :))
      ber zas prášky, paranoiku 🙂

      i Německo je ovládáno Rusy, bo na to mají strategii, že, troubo :))))

      se divím, že se najdou ještě takoví blbci, které západní a duševně podřadní psychopati přesvědčí, že jejich plány jsou vlastně plány Ruska :)))

        1. Kdyz vam dosel mozek, tak to tady nemusite hlasit. To vime uz
         Kdyz vam dosel mozek, tak to tady nemusite hlasit. To vime uz vsichni a davno.

        2. no počkej, ale tobě došly argumenty.. ty nezvládáš ani
         no počkej, ale tobě došly argumenty.. ty nezvládáš ani psaný text? :))
         to mi připomíná tupost Němců a dutýh hlav, co jim to žerou: „Navalnyj byl otráven.“

         Rusko: „Opravdu, jak?“
         Německo: „Důkazy jsou tajné“ :)))

         jsi dokonalý fašoun jako tvůj západ, taky jsi pedofil jako téměř 100 % jejich „elit“? 🙂

        3. Ruska logika je ponekud prapodivna.
         Od zacatku rusaci tvrdi,

         Ruska logika je ponekud prapodivna.
         Od zacatku rusaci tvrdi, ze Navalny nebyl otraveny.
         A ted hledaji zenu z jeho doprovodu pred a behem letu a podprahove rikaji, ze ho mohla otravit ona. Jeste v rusku :-/
         Ruska klasika, sirit tolik bludu az tomu honzal a spol uveri.

        4. ahoj troubo, zase jsem měl pravdu….. už se konečně ode
         ahoj troubo, zase jsem měl pravdu….. už se konečně ode mě uč, abys nezůstal hloupý 🙂

         „Nikola Motor labeled “an intricate fraud” by Hindenburg Research“

         a jistě, Nikola i GM jsou řízení Ruskem :)))))

         bože, tak hloupé lidi jinde než na hybridu opravdu nevidím, to není ani možný :)))

        5. Aspoň link na tú správu
         Aspoň link na tú správu nahoď.
         https://hindenburgresearch.com/nikola/

         Taká väčšia polovica vecí bola nejak známa, ale takto na jednom mieste spísané všetko nebolo.
         Tie Trevor-ove vyhlásenia/rozhovory, boli už dávnejšie divné. Všetko si mali robiť a pritom ľudia identifikovali diely od iných firiem. Plus ako sú hyper-mega-turbo disruptor a leader, ale okrem obrázkov veľa nepredviedli 🙁

         Len im pár kozmetických bodov pri tej správe zráža, že sú short-seller, takže to trocha kazí dojem.

        6. lidé s IQ>80 umí použít google, takže to sice
         lidé s IQ>80 umí použít google, takže to sice diskvalifikuje pavlíčka k, levanduli, tomáše, takymartina a asi i cipíska, takže stačí jednoznačná věta, link netřeba 🙂

         zatím žádná konkurence Tesly na obzoru ještě pár let, smutné i když samozřejmě záměrné 🙁

        7. Nejak se ztracim ve vasi genialite. Pokud pouziju mojich
         Nejak se ztracim ve vasi genialite. Pokud pouziju mojich chabych schopnosti, tak nevidim ze by Nikola konstruovala vodikove auto. Podle meho je Nikola podvodnik stejneho kalibru jako panove z ceske HE3DA – baterky co svet neuvidi. Ten hindenburgresearch jsem necetl, tak nevim co tam pisou.
         A ze rusko je zlo, o tom neni pochyb. A jeste vam pripominam, ze genialita a silenstvi je hodne blizke, tak si dejte bacha.

        8. ani lidem nerozumíš, tobě stačí cokoliv nakukat a už to
         ani lidem nerozumíš, tobě stačí cokoliv nakukat a už to opakuješ, viz genialita, troubo 🙂

         asi se nemusím ptát, na základě jakých statistik toto papouškuješ 🙂

        9. Pokud ja jsem trouba, pak vy musite byt genius. Jinak si vase
         Pokud ja jsem trouba, pak vy musite byt genius. Jinak si vase fantazie neumim vysvetlit.

 3. I kdyz Tesla akcie klesly o 21%, nema to zadny vliv na
  I kdyz Tesla akcie klesly o 21%, nema to zadny vliv na hospodareni Tesly. Kurz CZK behem par dni klesnul o skoro 3% je vaznejsi, protoze to ma primy dopad na celou ekonomiku. Srandovni CZK se pohupuje jako polystyren na mori a vitr ji fouka sem a tam. Kdy uz prijmeme Euro? Se soucasnym kormidelnikem to vypada spatne.

   1. je fakt že mistrně podojili trh navrcholu se svými
    je fakt že mistrně podojili trh navrcholu se svými analytyky přes finance (možná věděli víc a dřív 😉 a slušně se napakovali na doníkových bilionech nadluh státu (jistě „všichni“ dobře víte co se ted ve státech děje 😉 Přejme jim to ano byly to „poctivě“ vydělané teslí peníze :))

  1. Ten pokles je způsoben nezařazením Tesly do indexu S&P.
   Ten pokles je způsoben nezařazením Tesly do indexu S&P. Pokud by tam byla Tesla zařazena, tak by akcie šly nahoru, protože by správce indexu musel akcie Tesly nakoupit. Spekulace na zařazení do indexu nevyšla, tak akcie letí dolů.
   Akcie Tesly nemají se současným hospodařením příliš společného, u akcií Tesly je nejdůležitější budoucí očekávání.

   1. Leodendula nerozumí vůbec ničemu, tak jen plácá, je
    Leodendula nerozumí vůbec ničemu, tak jen plácá, je zbytečné s ním vést vážnou diskusi, stejně jako Tomáš, Pavel K (který záhadně zmizel, asi jiný nick, když se vyjadřuje jako on další nick… ani to si nedokáže ohlídat, to musí být fakt trouba 🙂 )

Napsat komentář