Globální prodeje aut do zásuvky atakovaly v srpnu rekord

Během srpna 2023 přesáhly prodeje elektromobilů a plug-in hybridů počet 1,2 milionu kusů. Za období leden-srpen se jich prodalo už 8,2 milionu.

Podle dat magazínu EV-Volumes činily globální prodeje osobních aut do zásuvky v srpnu 2023 přesně 1 238 484. To je o 40 % víc, než o rok předtím a znamená to 18 % celkového trhu s osobními vozy (před rokem to bylo 15 %). Elektromobily z toho tvořily skoro 800 000 vozů, plug-in hybridy asi 350 000.

Stejně jako v předchozích měsících byl nejprodávanějším autem do zásuvky a elektromobilem Tesla Model Y (115 885). Na třetím místě je Tesla Model 3 (48 815). Všechna ostatní místa žebříčku TOP 10 globálně nejprodávanějších aut do zásuvky zabraly dvě čínské značky – BYD a GAC.

Navíc se za srpen 2023 prodalo také asi 800 000 klasických hybridů. Elektrifikované vozy tak tvořily v srpnu čtvrtinu všech prodejů aut.

Za letošní rok bylo celkem globálně zaregistrováno téměř 8,2 mil. aut do zásuvky, tedy asi 16 % všech prodejů. Elektromobily z toho čítají 5,7 mil. (11% podíl na trhu) a plug-in hybridy 2,5 mil. (5 %).

zdroj: InsideEVs

4 Comments on “Globální prodeje aut do zásuvky atakovaly v srpnu rekord”

  1. Rostoucí ceny ropy a klesající ceny ev a fve jsou zárukou, že exponenciální růst prodejů ev a fve bude pokračovat i v následujících letech. 30 % prodejů v roce 2025 a 50 % v roce 2027 je ambiciózní, ale není to žádná utopie. V takovém případě ovšem dávám ropnemu peaku rok, maximálně dva. Globální výrobní kapacita fv panelů letos dosáhla 1TW. To odpovídá 5% globální produkce elektrické energie. Svět se v tomto desetiletí velmi promění. Závislost na ropě nezmizí, ale bude se snižovat, v příštím desetiletí velmi rychle. Pálení ropy je už dnes ten nejdražší způsob dopravy.

    1. investicne rope davam maximalne 10 let, a paradoxne to urychlil jeden z vyvozcu ropy a plynu …. Rusko, EU videla co to znamena bejt energeticky zavysla, a samozrejme to vydeli i odstatni mimo EU, Cina, USA, Indie, na soucasne situaci sice nekteri z nich vydelali, ale sami vedej ze priste to muzou bejt oni kdo bude mit nedostatek fosilnich energii a tedy ze se jich to muze tykat znatelne finacne dobudoucna taky

      i proto Cina stavi OZE tak, ze sama osobe stavi vetsi kapacity nez celej zbytek sveta, dohani ji Indie a i dalsi krajiny ktere predtim hazeli na OZE spinu

      vysoke ceny energii i dle pruzkumu ukazali, ze spousta lidi o OZE uvazuje nebo ji jiz ma prave z ekonomickeho hlediska, proste zjistili ze mit elektriku rocne treba za pulku se jim proste vyplati, ani extremne zdrazovani se jich pak tolik finacne nedotkne, i to je muj pripad, ucet za elektriku sel s OZE v rocnim souhrnu lehce pod polovinu, a to ceny letely vzhuru ac mam jiz prez 6 let nefixovanej tarif a tedy ceny jsem mel v peaku taky pekne mastne, slo to u me k 10000 za MWh

Napsat komentář