Ford začal vyrábět elektrické dodávky E-Transit

První vozy E-Transit jsou již připraveny na odeslání z výrobního závodu společnosti Ford Otosan v tureckém Kocaeli k evropským zákazníkům.

Ford Pro již z továrny Ford Otosan v tureckém Kocaeli expeduje první vyrobené kusy užitkového elektromobilu E-Transit pro evropské zákazníky. Elektrická dodávka Ford E-Transit se těší značnému zájmu ze strany evropských firem – ještě před zahájením výroby přijal Ford více než 5000 objednávek. Nyní Ford Otosan naplno rozjíždí sériovou výrobu této novinky. Jedná se o první krok transformace továrny v Kocaeli, která se stane hlavním evropským střediskem výroby elektrických užitkových automobilů.

E-Transit je elektrickou verzí nejprodávanější dodávky světa. Na evropský trh přichází ve stejné době jako Ford Pro – nová divize, která bude vedle vynikajících užitkových automobilů s elektrifikovanými i spalovacími pohony nabízet zákazníkům také ucelené softwarové, nabíjecí, servisní a finanční služby, to vše na jedné platformě vytvořené pro elektrickou a digitální éru.

Elektrický E-Transit přichází do Evropy ve stejné době jako Ford Pro, nově vytvořená divize Fordu zaměřená na integrovanou nabídku užitkových automobilů, softwaru a služeb pro firemní zákazníky. foto: Ford

„Výroba E-Transitu v našem závodě v Kocaeli, který odebírá elektřinu výhradně z obnovitelných zdrojů, nás naplňuje hrdostí a stává se dalším milníkem naší stále významnější role v elektrifikační strategii Fordu,“ řekl Güven Özyurt, generální ředitel Ford Otosan. „Jsme přesvědčeni, že elektrifikace legendárního modelu Transit představuje významný krok k tomu, aby se Ford Otosan stal výrobní základnou elektrifikovaných užitkových vozidel Ford.“

Sázka na elektrifikaci užitkových vozů

Aby mohl v budoucnu uspokojovat poptávku po elektrifikovaných modelech, investuje Ford Otosan do navyšování kapacit dvě miliardy eur (v přepočtu přibližně 49 mld. Kč) a nabírá zhruba 3000 nových zaměstnanců.

Plně elektrickou budoucnost značky Ford v Evropě nedávno připomnělo společné oznámení společností Ford, SK On Co., Ltd. a Koç Holding o podpisu nezávazného memoranda o vzájemném porozumění, které se týká nového společného podniku v Turecku. Tři partnerské strany plánují vytvořit zde jeden z největších závodů na výrobu baterií pro elektromobily v širším evropském regionu. Realizace záměru bude záviset na uzavření konkrétních smluv. Výroba by měla být zahájena již v polovině desetiletí a její roční kapacita by se měla pohybovat v rozmezí 30 až 45 gigawatthodin.

Ford, který je nejprodávanější značkou užitkových vozů v Evropě, bude také pokračovat v elektrifikaci legendárních modelů Transit. Od roku 2024 se k E-Transitu přidají čtyři nové elektrické modely řady Transit. Od roku 2035 pak Ford plánuje prodávat v Evropě výhradně vozy s nulovými výfukovými emisemi a dosáhnout uhlíkové neutrality napříč výrobním, logistickým i dodavatelským řetězcem.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář