Ford bude od roku 2023 vyrábět v Rumunsku novou dodávku; o rok později i elektrický model

V souvislosti s novým lehkým užitkovým vozem, který se v rumunské Craiově začne vyrábět od roku 2023, investuje Ford do tamního závodu 300 milionů USD

Na rok 2024 je naplánován debut plně elektrického modelu, který posune značku na cestě k bezemisní budoucnosti v Evropě.

V souvislosti s novým lehkým užitkovým vozem, který se v rumunské Craiově začne vyrábět od roku 2023, investuje Ford do tamního závodu 300 milionů USD
foto: Ford

Od roku 2024 budou všechny užitkové modely Ford nabízené v Evropě schopné bezemisní jízdy, což znamená plně elektrický či plug-in hybridní pohon; očekává se, že do roku 2030 dosáhnou tyto dva druhy pohonu dvoutřetinového podílu na prodejích užitkových aut.

Ford dnes potvrdil, že v souvislosti s novým lehkým užitkovým vozem, který se v rumunské Craiově začne vyrábět od roku 2023, investuje do tamního závodu $300 mil. (v přepočtu přibližně 6,5 mld. Kč). O rok později bude představena elektrická verze, která se stane prvním velkosériovým elektromobilem Ford vyráběným v Rumunsku.

„Závod Fordu v Craiově prokázal, že je schopen dosahovat konkurenceschopnosti a flexibility světové úrovně. Náš plán vyrábět v Rumunsku tento nový lehký užitkový vůz je odrazem našeho trvajícího pozitivního partnerství s místními dodavateli i komunitou a úspěchem celého týmu Ford Craiova,“ řekl prezident Ford of Europe Stuart Rowley.

„Po uvedení elektrické verze v roce 2024 se Craiova stane naším třetím závodem v Evropě, který vyrábí vůz s plně elektrickým pohonem. Navazuje tak na letošní investice do Centra elektrifikovaných vozů v německém Kolíně nad Rýnem a tureckého závodu Ford Otosan a vysílá další jasný signál, že stupňujeme své úsilí přinést evropským zákazníkům v segmentu užitkových vozů bezemisní budoucnost.“

V únoru se Ford zavázal, že od roku 2024 budou všechny jeho užitkové modely nabízené v Evropě schopné bezemisní jízdy, což v praxi znamená plně elektrický či plug-in hybridní pohon. Očekává se, že do roku 2030 dosáhnou tyto dva druhy pohonu dvoutřetinového podílu na prodejích užitkových automobilů.

Nový lehký užitkový vůz nabídne také nejmodernější konvenční zážehové i vznětové motory. Technicky vyspělé vznětové jednotky bude dodávat motorárna Fordu v britském Dagenhamu, převodovky pak továrna Ford Halewood, která se rovněž nachází ve Velké Británii.

Od převzetí továrny v Craiově v roce 2008 se celkové investice Fordu do jeho výrobních aktivit v Rumunsku – včetně dnešního oznámení – blíží dvěma miliardám dolarů (v přepočtu přibližně 44 mld. Kč).

V posledních letech prošly craiovské výrobní provozy výraznou modernizací. Bylo zde instalováno více než 600 robotů, které dále zvýšily efektivitu a kvalitu v karosárně, lisovně, lakovně i v montáži vnitřního vybavení a podvozků. V prvotřídních montážních provozech pracuje přibližně 6000 lidí.

Éra elektrifikace začala v Craiově už v říjnu 2019, kdy zde byla spuštěna výroba SUV Puma s mild-hybridním pohonem. Dnešní oznámení představuje další milník, protože Ford se tak stal první automobilkou, která ohlásila výrobu elektromobilu v Rumunsku. Vedle Pumy se v Craiově vyrábí rovněž malé SUV Ford EcoSport a oceňovaný motor 1.0 EcoBoost.

„Nová plánovaná investice do budoucnosti Craiovy svědčí o naději Fordu, že rumunská vláda zajistí klíčová zlepšení k podpoře konkurenceschopné výroby v regionu, zejména tolik potřebné zdokonalení dopravní infrastruktury,“ řekl Rowley. Datum zahájení výroby nového vozu a další podrobnosti budou zveřejněny později.

tisková zpráva

Jeden komentář u “Ford bude od roku 2023 vyrábět v Rumunsku novou dodávku; o rok později i elektrický model”

Napsat komentář