Evropská unie musí přidat s budováním nabíječek

S výstavbou dobíjecích stanic pro elektromobily budou muset státy EU sedminásobně přidat. Uvádí to studie Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA), kterou vypracovala konzultační firma McKinsey.

Podle ní by měly státy Unie vybudovat na svých územích 6,8 milionu dobíjecích stanic do roku 2030, pokud chtějí do tohoto data dosáhnout snížení emisí CO2 o 55 %. Podle studie by to znamenalo stavbu 14 tisíc nových dobíječek týdně oproti dvěma tisícům, které se ve státech Unie budují nyní. Přestože za poslední čtyři roky narostl počet prodaných elektromobilů a plug-in hybridů desetinásobně, počet nabíjecích stanic vzrostl jen dva a půl krát. 

EU navrhuje do osmi let vybudovat 3,4 milionu dobíječek, studie automobilek dvojnásobek 

Pro snížení emisí CO2 o 55 % do roku 2030 plánuje EU vybudovat v členských státech 3,4 milionu dobíjecích stanic. Studie ACEA ale uvádí, že k naplnění tohoto cíle bude třeba dvojnásobný počet dobíječek pro elektromobily. „Evropská dobíjecí infrastruktura je stále poddimenzovaná a je rozložena nerovnoměrně ve prospěch západní Evropy. Plných 70 % z celkového počtu 224 tisíc dobíječek je ve třech zemích – Německu, Francii a Nizozemsku. Česko se svými 1 200 dobíječkami tvoří jen 0,5 % z celkového počtu,“ konstatuje expert na elektromobilitu Tomáš Kadeřábek ze společnosti Arval, která poskytuje operativní leasing na elektrická auta.   

Expert: Hustota dobíjecí sítě ovlivňuje zájem o elektromobily ve střední a východní Evropě 

Počet dobíjecích stanic je jedním z hlavních faktorů zájmu o elektromobily pro firmy i jednotlivce, jak uvádí průzkum Arval Mobility Observatory. „Pro čtvrtinu českých firem je hustší síť dobíjecích stanic důležitým argumentem pro zavedení elektromobilů a plug-in hybridů do firemních flotil. Firmy se v Česku podílejí na 76 % registrací nových vozů. V příštích třech letech plánuje využívat vozy s těmito alternativními pohony až pětina českých společností. Ty stále častěji volí kvůli vysoké pořizovací ceně financování elektromobilů operativním leasingem,“ objasňuje Tomáš Kadeřábek, expert na elektromobilitu z Arvalu. 

Dotace pro dobíječky zajišťuje jen Nová zelená úsporám

V Česku se měly o rozvoj sítě dobíjecích stanic a nákupu elektromobilů postarat dotace EU. Jejich konečná podoba měla být podle české vlády připravená do konce února letošního roku. V polovině letošního března ale dostal návrh stopku od Evropské komise, výhrady měla hlavně k rozsahu podpory pro podnikatelský sektor. Určitou podporu budování dobíjecích stanic představuje program Nová zelená úsporám, ve kterém je aktuálně dotace pro fyzické osoby na pořízení dobíjecí stanice k rodinnému či bytovému domu.

SOUVISEJÍCÍ: E.ON spouští mezinárodní roaming nabíjecích stanic

Přístup Čechů k elektromobilitě se snaží měnit také leasingové společnosti. Arval například umožňuje při čekání na dodání objednaného vozu krátkodobý pronájem libovolného auta ve stejné třídě, včetně elektromobilu, za stejnou měsíční splátku jako je objednané auto. Elektrické vozy do svých vozových parků zavádí Policie ČR i městští policisté ve velkých městech, například v Ostravě nebo Olomouci. Masivní flotilu elektroaut využívá Moneta Money Bank i Rohlík. Pro tyto a další firmy a instituce bude hustší síť dobíjecích stanic nezbytná. 

Investice do dobíječek jsou na úrovni 16 % ceny za budování 5G sítí 

Prostředky na výstavbu dobíječek představují jen zlomek nákladů na srovnatelné investice do infrastruktury. Zpráva McKinsey odhaduje, že by navrhované tempo stavby dobíjecích stanic představovalo investici 8 miliard EUR ročně, což je pro srovnání jen 16 % ročního objemu financí na budování 5G sítí a vysokorychlostního internetu.

zdroj: tisková zpráva

60 Comments on “Evropská unie musí přidat s budováním nabíječek”

    1. Ale abych byl úplně spravedlivý, a pokud by to třeba někoho zajímalo, tak v rámci naší studie zamřené na cancel culture v prostředí českého internetu došlo k zablokování našich účtů pouze ve čtyřech případech, což je vzhledem k celkem zařazeným 56 serverům docela dobrý výsledek. Pro mě překvapivě. Ovšem je pravda, že ta zablokování jsou pak perly. Například tento…

      Cituji „závadný“ příspěvek:
      „Souhlasím, že jednotný úřední jazyk je důležitý pro ochranu národní identity.
      Ovšem nemůžete popřít, že se po puči v roce 2014 tímto zákazem jednalo o narušení status quo.
      Proto by mě právě zajímalo, jak běžný Ukrajinec zpětné hodnotí kroky vlády, které za ukrajinskou stranu vedly k válce. Ruská strana je víceméně jasná, tam názory veřejně deklarují, ale o ukrajinském veřejném mínění je ticho po pěšině…“

      Důvody závadnosti příspěvku:
      „Schvalování trestného činu, popírání či ospravedlňování genocidy – Příspěvky, které veřejně podporují ruský útok na Ukrajinu, mohou být trestným činem. „Pokud by někdo veřejně vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu nebo v této souvislosti vychvaloval představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti za trestný čin schvalování trestného činu podle § 365 trestního zákoníku, případně za trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy podle § 405 trestního zákoníku,“ uvádí Nejvyšší státní zastupitelství.“

      Cítíte také ten smrad padesátých let?

      1. Pro Runnču… Hele tohle je zajímavé…. Ani pro ty zlodějovrahy není jednoduché změnit některé zásadní zákony ( a jejich vnímání veřejností)… Proto se snaží měnit celý slovník…. Mám doma mladou smrčinu – možná ji pořežu a na kmínky naroubuju třešně a slívy… to pude 🙄😠

  1. Gazprom a další ruské společnosti zveřejnili rekordní zisky a ohlásili neuvěřitelné dividendy (Gazprom 52.53 rublu na akcii, minulý rok to bylo 12 rublů).

    Rusko se doslova topí v penězích a Putinův smích je slyšet až do Bruselu, který analytici obviňují z naprostého fiaska sankcí (hxxps://faei.cz/rosnefti-a-gazpromu-citelne-zvysuje-ziskovost-fiasko-eu-s-uvalovanim-embarga/).

    Za 1,5 trilionu rublů si prý postaví deset plynovodů do Číny, Putin dostane náhradou novou jachtu ze zlata a všichni Rusové dostanou zlaté zubní protézy, aby se nám mohli smát v plném lesku.

    Teď jsem se opravdu začal bát, protože jejich zisky jsou tak obrovské, že to na podzim můžou klidně i na dva roky zavřít a pořád budou těžce v plusu.

    Prostě „vyhráváme“ 🙄

      1. Díky za odkaz. To je bohužel součástí Rusko-Čínské strategie na likvidaci dolaru.
        Když minulý rok Rusko začalo likvidovat dolar z Fondu bohatství, začal jsem něco tušit. Ale že až takhle, že se plánují od dolarů odstřihnout, to je pro mě hodně velké překvapení.

        Jsem zvědavý, jak dopadne to blokování splácení ruských dolarových dluhů, protože to je podle mě také trefa západu do vlastní nohy. Neberte si úvěry a nepůjčujte v dolarech, protože vám splácení bude USA při nějaké politické situaci blokovat. Velká chyba.

          1. Tak to velmi dlho. Cinanci si uz asi 20 rokov velmi strazia svoju menu a nedovoluju jej stupat. Cinanci maju apokalipticku jadrovu zbran ktora sa vola dolarove rezervy. Sice sa pokusaju skupovat Afriku ale tych dolarov maju tak vela ze nemaju sance ich minut. Keby ich uvolnili, tak US dolar sa moze stat dalsou menou podobnou zimbabwskemu dolaru. Ak sa Cina, India a Rusko spoja, tak sme v pr.eli. ZSSR bude oproti takemu molochu nic.

            Btw. ja len neviem ci si to niekto vsimol ale SAE, od ktoreho chceme ropu a plyn pre EU a prakticky zostava jedinym zdrojom, celkom blizko susedi s Iranom a Turecko nejak pokukuje po Grecku. O Taiwane asi pisat nemusim vsak? :/

        1. Jistě, dva biliony korun od začátku invaze, ovšem počítáno „západními standardy“. Kolik to reálně Rusko stojí ví jen Rusko.

          A věta „Rusko také musí zaplatit za tisíce zbraní a řízené střely, které byly během války vypáleny, což podle Spoontse činí asi 1,5 milionu dolarů za kus.“ patří do nějakého zábavného pořadu.

      1. Fakta nemají strany.
        A právě fakta o tuposti EU je potřeba znát, protože to můžeme změnit. Rusko ne.

        Pokud máte problém vidět a přiznat si pravdu, pomáhate právě našemu ruskému konkurentovi.
        Ten kdo hlásá jak je všechno ok a jak vítězíme, je ten pravý vlastizrádce.

        Aktuální embargo-neembargo je kolosální fiasko Evropské Unie. Další v nekonečné řadě průserů.

    1. To jsem rád, že tě můžu uklidnit. Ono totiž „1,5 trilion rubles“ není „1,5 trilionu rublů“, ale 1,5 bilionů rublů. 🙂

      Takže nějakých „upocených“ 24 mld. USD podle papírového kurzu a možná nějakých 15 mld. USD kdyby vážně těch 1,5 bilionu rublů chtěli proměnit za dolary. Třeba pro takový Apple jsou to pomalu drobné a možná i Tesla bude mít letos podobný zisk jako Gazprom.

      Zvýšená dividenda je logická. Gazprom ovládá stát, Puťka potřebuje prachy a nemá smysl investovat, když prodeje padají (letos už o 26 % do EU) a taky většina těžebních technologií je pod sankcemi.

      1. No samozřejmě.
        Ovšem to je také „pouze“ plyn. Ropa a plyn dohromady navýšily příjmy Ruska za jediný měsíc o 600 miliard rublů, tedy Ruský státní rozpočet už v dubnu inkasoval polovinu příjmů, co měl naplánováno za celý rok a zisky se v podstatě ztrojnásobily.

        Forcast rozdílu činí aktuálně 5 bilionu rublů do konce roku, což je cca +7% ruského HDP.

        Západní ekonomové ještě před dvěma měsíci věštili ruský pokles ekonomiky o 12-17%. Dnes už opatrně přiznávají, že to bude ASI maximálně 5%, ale že je teprve červen… A ti méně ideově orientovaní připouštějí opatrně i možnost, že ruská ekonomika navzdory válce a sankcím poroste.

        Země která utrácí obrovské prostředky na válku a je pod „nejtvrdšími sankcemi celého světa“ (podle rétoriky Západu) ekonomicky poroste?? Lze vůbec lépe definovat prohru v ekonomické válce?

        1. Očividně to zase tak samozřejmé není, když i takový „expert“ jako ty se sekl o 3 řády a vůbec mu to nebylo divné a už by z těch peněz stavěl 10 plynovodů a odléval zlaté zuby celému národu.

          Vůbec nevím odkud taháš ty čísla a jestli jsou pravdivá, ale pokud za duben inkasovali polovinu toho, co měli naplánováno za celý rok i při poklesu produkce, tak by asi měli vyhodit plánovače. 😀

          Kteří ekonomové předpovídají Rusku růst? Mluv konkrétně ať ti to můžu vysvětlit (omlátit o hlavu).

          Ruská ekonomika už je ve volném pádu, ale ještě nedopadla, a proto to zatím tolik nebolí. Stačí se podívat na pokles investic, pokles hypoték, pokles spotřeby, odliv kvalifikovaných lidí, počet zavřených obchodů nebo rovnou továren. Snad ani jedna automobilka teď v Rusku nejede pokud mám správné informace a některé stojí už víc jak dva měsíce.

          Samozřejmě může centrální banka uměle držet rubl silný a pak po přepočtu na USD to bude opticky vypadat, jakože Rusku roste nominálně HDP. Na to tu pak ale máme ukazatel reálného HDP ideálně k PPP.

          1. Pokud ty sankce budou probíhat takhle, tak se toho moc nezmění:::::
            2. června 2022 10:41
            I navzdory sankcím ruská ropa stále proudí do USA, uvádí deník Wall Street Journal. ::::Pokud se podívám na světové ceny ropy, tak je to podobné, jako vliv“ vládní slevy“ na našich benzinkách.

            1. To je zase krásný clickbait médií. Zaprvé to není ropa co se ÚDAJNĚ dováží, ale ropné produkty. To už jsem tu řešil s runnerem. 9 týdnů a 0 dovoz ropy do USA stále drží.

              hxxps://www.eia.gov/dnav/pet/hist/LeafHandler.ashx?n=PET&s=W_EPC0_IM0_NUS-NRS_MBBLD&f=W

              Za druhé, celá ta informace je na úrovni JPP (jedna paní povídala).
              Za třetí celkový dovoz ropných produktů a ropy je z Indie na úrovni asi 0,3 %. I kdyby to všechno bylo z Ruské ropy, tak to můžeme považovat za nevýznamné.

              1. Mohu jeden kacířský dotaz?
                Kam pluje těch aktuálně 20% ruské Urals ropy, u kterých není deklarovaná zamě určení?
                Já jen že v médiích panovala teorie, že se jen bezcílně potuluje po mořích, no ale funguje to takto už několikátý měsíc a evidentně se nikde tankery nehromadí, že…

                1. Klidně i dva. 😀
                  Hele to by mě přesně taky zajímalo. Obecně to mají namířeno do Asie.
                  Je nutné si uvědomit, jak to teď funguje. Třeba na dodávání 1 mil barelů denně do Nizozemska z Primorsku nebo z Černého moře na Sicílii stačily třeba 3-4 pendlující tankery. Pokud ale chceš tu samou dodávku dělat třeba s Indií, tak potřebuješ tak 12-16 tankerů.

                  Předpokládám tedy, že Rusko prostě naplní tanker a pošle směr Asie s tím, že cíl se domluví po cestě. V podstatě tak využije tanker jako „skladovací“ kapacitu a nemusí příliš omezit těžbu. Krátkodobě to dost pomůže. Uvidíme jaká budou data za květen a jak bude naplňováno EU embargo.

                  Ono totiž nenakupování Ruské ropy bylo firmami a státy EU doposud dobrovolné a i tak museli Rusové snížit těžbu o 1 mil barelů denně.

                2. Venco, tak znova. Ten milion barelů denně je meziročně nebo meziměsíčně?
                  Protože Rusko snižuje s ohledem na pokles sezónní poptávky těžbu o více než milion barelů denně v dubnu každý rok.

                  A co se týká tvých předpokladů, kterými se snažíš vysvětlit neobcházení sankcí, tak mi prosím ještě vysvětli, proč EU požaduje jednání členských států k trestům za obcházení sankcí.

                3. @runner
                  Milion barelů je pokles těžby od začátku války. Toho sis nevšiml?

                  „Protože Rusko snižuje s ohledem na pokles sezónní poptávky těžbu o více než milion barelů denně v dubnu každý rok.“

                  Co to zase meleš? Jasně ona začíná stavební a v létě motoristická sezóna a Rusové každý duben sníží těžbu? 😀
                  Navíc v době nejdražší ropy za posledních 10 let a s ohledem na to, že těží víc jak 1 mil barelů pod kvótou dohodnutou s OPEC?

                  Vidíš snad na grafu v historii nějaké pravidelné dubnové poklesy o 10 %?

                  hxxps://ycharts.com/indicators/russia_crude_oil_production

                  Mě přijde že spousta lidí stále žije v představě socialistického nebo autoritativního plánování, kdy vše je vlastněné nebo ovládané státem. Proč tresty za obcházení sankcí? Protože v zemích EU je hromada soukromých subjektů, kteří mají podobné smýšlení jako ty a rádi by využili obcházení sankcí k vlastnímu obohacení.

                4. Ano snižují těžbu, protože na severní polokouli končí energeticky náročná zimní sezóna. Tudíž pokles nebo nepokles lze srovnávat výhradně meziročně.

                  Nevím jak v Čechách, zprávy čtu omezeně, ale tady v Singapuru se bere jako daný fakt, že obchod s ruskou ropou běží, nerušeně dál.

                  A že kromě Evropy, která je vnímána jako agresivní strana, která narušuje obchod (a to je tady jeden z největších hříchů), nějaká Ukrajina nikoho nezajímá.

                5. Teď nevím jestli si ze mě děláš srandu. Podíval jsi se aspoň na ten graf ruské produkce, který ukazuje, že k žádnému sezónnímu snížení těžby v minulosti nedocházelo?

                  Energeticky je nejnáročnější zima, ale největší spotřeba ropných produktů je naopak v motoristické a stavební sezóně tedy od jara do podzimu.

                  Tady máš data z USA rafinerií. Ty propady jsou v únoru a ty špičky jsou srpnu, takže přesně naopak než tu tvrdíš.

                  hxxps://www.eia.gov/dnav/pet/hist/LeafHandler.ashx?n=PET&s=MTTRIUS1&f=M

                  Tady máš produkci ropy, kde k žádným sezonním výkyvům taky nedochází ani v USA ani snad nikde na světě. Těžba ropy nemůže jet „brzda plyn“.

                  hxxps://www.eia.gov/dnav/pet/hist/LeafHandler.ashx?n=PET&s=MCRFPUS1&f=M

                  Nikdo netvrdí, že vývoz Ruské ropy do Asie je narušený ba právě naopak, ale výpadek z Evropy to evidentně nevykrývá. To, že Asiati jsou mnohem více na prachy než Evropané není žádná novinka nebo překvapení stejně jako že lidé v tvé sociální bublině vnímají Evropu jako agresora.

                6. Odkazovaný graf je chybný.

                  V roce 2021 došlo ke snížení produkce mezi Q1 a Q2 o 1,2 milionu barelů.
                  V roce 2019 došlo ke snížení produkce mezi Q1 a Q2 o 0,4 milionu barelů.

                  Pokud v roce 2022 klesla produkce mezi Q1 a Q2 o 1 milion, je to méně, než loni.

                  Zkus to zpochybnit 😉

                7. Achjo 😀 😀

                  Pokles o 1,2 mil barelů mezi Q1 a Q2 nastal v roce 2020 a ne 2021. Možná to chce vyšetření u doktora, protože takhle často se plést už něco musí značit. No a zkus si vzpomenout co se v té době stalo. Napovím ti, že si kvůli tomu potom letěl přes Moskvu aby si dostal včeličku o 3 týdny dříve něž my lůza tady v ČR. 😀

                  Tady máš další zdroj.

                  hxxps://www.statista.com/statistics/1117128/oil-production-in-russia/

                  Podle obou zdrojů v 2019 byl pokles mezi Q1 a Q2 o 0,2 mil. a v 2021 byl nárůst o 0,3 mil.

                  Uznej chybu, už je to fakt trapné. Příště prostě jednoduše sdílej své zdroje. Třeba není chyba u tebe ale v nich. 🙂

              2. Venco-Plho, to, že to jsou ropné produkty, je v tom článku uvedeno (titulek reklamujte u autora) ale nic to nemění na faktu, že se embarga obchází, a to, jestli Indie, a většinový zbytek světa, místo ruské surové ropy bude do USA vyvážet např, granule na plasty, nebo „plastové židle“, je nepodstatné.A kolik se těch „ruskejch židlí“ skutečně vyveze, to těžko někdo zjistí, tedy pochopitelně kromě Vás, s Vaší „křišťálovou koulí.To embargo na ropu pro EU navíc začne až příští rok, pro nás a další až za rok a půl, takže rusové mají při těch vysokých cenách dost času, a jestli do té doby válka skončí, tak nikdo neodhadne, jak to bude dál.

                1. Takže když embargo není 100% a neplatí hned, tak je to k ničemu nebo co tu vůbec řešíme? 😀

                  Samozřejmě, že se embarga obcházejí, ale podstatné přece je v jaké míře. Ohledně dovozu z Indie do USA je to tedy max 0,3 %.

                  Embargo do EU sice bude platit od konce roku, ale to není tak, že na silvestra se otočí kohoutek a najednou těch několik mil barelů poteče odjinud. Bude to postupné a v podstatě už to začalo před několika měsíci.

                  „místo ruské surové ropy bude do USA vyvážet např, granule na plasty, nebo „plastové židle“, je nepodstatné.“

                  Je to sakra podstatné, protože v Rusku nemají kapacity na výrobu granulí nebo plastových výrobků aby to pokryli. Pokud by to i tak nastalo, tak není nic jednoduššího, než přidat do dalšího balíku i to.

                2. Venca:Kde píšu, že to budou vyvážet Rusové, a proč jenom Indie, máte problém s psaným textem?::::::jestli Indie, a většinový zbytek světa, místo ruské surové ropy bude do USA vyvážet např, granule na plasty, nebo „plastové židle“, je nepodstatné::::..Nechci Vám brát iluze, ale realitou světa byly a jsou peníze, viz krásný příklad:František I. Štěpán, v době války zásoboval armádu nepřítele, pruského krále Fridricha II. a to i střelným prachem.

                3. @kkk
                  Ono musíte si jasně definovat svou myšlenku a té se držet a ne skákat jako zajíc, když vám ji někdo rozbije daty. Tím že jste napsal „A kolik se těch „ruskejch židlí“ skutečně vyveze“ ve mě vyvolalo dojem, že mluvíte o Ruském vývozu, ale dobrá.

                  Původně jste psal, že se toho moc nezmění a dával jste odkaz na článek se zavádějícím nadpisem. Na datech jsem vám ukázal, že je to naprosto marginální „díra“ v embargu.

                  Teď tvrdíte, že Ruská ropa se stejně skrze meziprodukty dostane na trh. To se prostě neděje a pokud ano, tak v silně omezené míře, protože i v květnu Rusové těžili o 0,9 mil barelů méně než v únoru a o víc jak milion barelů denně méně než jim dovoluje kvóta z OPEC+.

                  Jen pro představu, to je spotřeba ČR, SK a Polska dohromady. Při prodejní ceně 100 USD je to jen za květen o 2,7 mld USD nebo 1,9 mld při ceně 70 USD méně. Cca třetina Ruského rozpočtu na armádu během míru na měsíc. Stále je to nepodstatné nebo marné? A to je teprve začátek.

                4. Venca:Vy jste nic nerozbil, protože ta Vaše „skutečná data“ jsou pouze hrubé odhady, a pochybuji, že Rusko, Čína, Indie a další zveřejňují všechna data.Co znamenají uvozovky( „ruskejch židlí“), a kontext snad víte?:::Pokud ty sankce budou probíhat takhle, tak se toho moc nezmění:::::a následoval příklad.

          2. Já se nesekl o tři řády, to je problém terminologie, když jsem tady (Singapur) funguji automaticky v british english, sorry.
            Pokud jsi to nepochopil, myslel jsem to nadneseně, nečekám že skutečně budou předělávat dentici ruského národa 😁

            S uvedeným výčtem můžeš mít pravdu. Otázka ale je, jak velký fakticky dopad to bude mít. Ruský hypoteční trh byl malinký, ruští programátoři nikde fronty na práci nestojí a z hlediska obchodů – za pět minut to nahradí čínské značky.
            Když se rozhlednu po obchodech zde, tak evropské nebo americké brandy tady také najdu horko těžko.

            A co se týče rublů a jak ho drží nahoře, tak ruská centrální banka proti němu v květnu intervenovala zásadním snížením úrokové sazby.
            Kdo z nás v EU to má, že…

            1. Ruský hypoteční trh není příliš velký to je pravda. Oni mají totiž sazby dlouhodobě docela vysoké a půjčovat si u nich není úplně výhodné.

              Ruští programátoři právě spadají do kolonky „odliv kvalifikovaných lidí“. Ono zůstávat v zemi, kde si ani nemůžeš pořídit kvalitní vybavení pro svou práci a zábavu navíc když můžeš pracovat kdekoliv na světě je nesmysl.

              „hlediska obchodů – za pět minut to nahradí čínské značky.“

              Ano toho jsme se obávali, ale zřejmě se to neděje.

              hxxps://www.kurzy.cz/zpravy/654573-jak-sankce-ovlivnuji-rusko/

              „Čínský export do Ruska se v dubnu snížil o čtvrtinu a dodávky z Vietnamu, Jižní Koreje, Malajsie a Tchaj-wanu se snížily o více než polovinu.“

              Ano zásadní snížení na dvojnásobnou úroveň než máme v ČR. 😀
              11 % nikdo v EU nemá, to je fakt.

              1. Nikdo do Evropy jít nechce. Naše kontakty, které jsme zkusli přetáhnout, to jednoznačně odmítly, takže onen odliv mozků považuji jednoznačně za stupidní propagandu.
                Mimochodem, pánové mají vyšší platy, než bych jim byl ochoten nabídnout v ČR.

                Co se týká snížení importu, bylo by
                1) korektní uvést, vůči čemu se uvedení snížení porovnává
                2) fajn zmínit, o jaké produkty se jedná
                3) vhodné si uvědomit, že růst exportu a snížení importu není pro ruskou ekonomiku vůbec špatná zpráva

                Výše úrokové sazby je jedna věc, ale
                1) úroková sazba ruské centrální banky je na předválečné hodnotě
                2) důležitý je trend. Zatímco v Rusku už několikátý měsíc úrokové sazby postupně snižují, země EU je postupně zvyšují. Ukažte mi zemi EU intervenující vůči příliš silné vlastní měně.

                1. Já psal o odlivu lidí a ne o tom, že všichni chtějí do ČR nebo Evropy. Tomu se říká technika argumentace slaměný panák. 😀

                  1. Ano mohli to tam napsat. Předpokládám, že to je meziměsíční pokles, ale i kdyby to bylo od začátku války nebo meziročně, tak to vyvrací představu o nahrazení prodejů Čínou.
                  2. Bylo by fajn, ale vlastně nepodstatné. Vzhledem ke struktuře Ruského importu z Číny bych tipoval pokles hlavně v IT technologiích, komponentech auto průmyslu a oblečení.
                  3. No kdyby v Rusku byli schopni většinu věcí vyrábět sami, tak
                  by to nebylo nic hrozného. Pokud ale klesá domácí průmyslová produkce a zároveň import, tak to značí jediné. Dochází prachy.

                  1. Předválečná hodnota byla 9,5 % a ne 11 %.
                  2. Důležité je nekoukat jen na úrokovou sazbu, která sama o sobě toho zase tolik neříká. Sazby se zvedají kvůli potlačení inflace. Pokud zvýším sazbu na 20 %, kurz rublu posílí o 25 %, ale inflace se stále drží na 18 %, tak jsem v solidních sračkách.
                  Pak už jde jen o to co nejdříve snižovat sazby abych úplně nezabil ekonomiku, ale zase ne tak rychle abych nezabil lidi ohromnou inflací. To přesně teď dělají a dělají to správně. Jaký efekt to ale bude mít na ekonomiku na to si musíme počkat.

                2. Venco, pokud neklesá export a klesá import, nemůžou prachy dojít. To je ekonomická jistota.

                  Ruská prognóza celoroční inflace má, a nerad stále opakuji co je především podstatné, klesající trend.
                  Evropská inflace včetně ČR má trend stoupající. Každý další měsíc se dozvídáme, že inflace opět stoupla.

                  EU je v totálním ekonomickém průseru. Že se skrytá záchrana Itálie pod kódovým označením Covidový balíček promítne do inflace jsem upozorňoval. A teď mi ještě vysvětlete, co se bude dít, až se Rusko zastaví na hranicích Luhanské a Donbaské republiky, dál válčit nebude a bude udržovat blokádu Ukrajinských přístavů. Kdo bude sanovat těch -40% Ukrajinského HDP?

                  Natiskneme další Eura, jako pro Itálii? 😀

                3. Tak to úplně nefunguje, ale to je na delší debatu. Podle stejné logiky pokud by import byl větší jak export, tak by bylo „vyčerpání“ peněz jen otázka času? To asi ne co, protože takových zemí je hodně a fungují normálně. Musíš totiž rozlišovat mezi obchodní výměnou a příjmy(výdaji) státního rozpočtu, respektive subjektů daného státu.

                  Prognózu ti brát nebudu. Každý má nějakou a jen čas ukáže.

                  Na tom jestli se dál bude válčit nebo ne se musí shodnout obě strany. Když se Rusové někde zastaví, tak to znamená jen, že přechází do obrany, což se vlastně už děje na jihu a severu. Nemyslím si, že dokáží obsadit celou tu oblast.

                  Kdo to bude sanovat? No západ, respektive USA stejně jako po 2. světové, protože z dlouhodobého hlediska je to výhodné pro obě strany. To už je vyzkoušené.

                4. Za ty prachy si nové bojeschopné lidi ani moderní techniku nekoupí. Stejně zkrachují, továrny se jim rozpadají, protože do nich nikdo neinvestoval už desítky let. Místo toho si oligarchové koupili ty největší jachty.

          1. Pro Vencu… Anglicky nerozumím, tak jsem jen zkouknul náhledy. Trochu mi to připomíná Terezu z Esa na návštěvě u kamarádů squaterů. Nikdo zrovna nebyl doma, tak aspoň nakrmila jejich čokly. Seděla na matraci uvnitř nějaké místnosti, na zdi bylo nasprejováno áčko v kruhu a okna NEMĚLY skla 🥺😁😂…. Přemýšlím jestli si vážně tak naivní, nebo to předstíráš. A mimochodem to není poprvé… Možná jsi dobrý účetní ale…vzpomínáš na to staré sci-fi, kde vyslýchali podezřelé, aby odhalili REPLIKANTY?? … Nevěřím že by si v tom testu uspěl 😉😃

            1. Moc nechápu tvou lehce útočnou reakci. Jen jsem ti s nádechem humoru, ale jinak dobrými úmysly nasdílel Youtuberku, která se snaží ukazovat Rusko takové jaké je ze svého subjektivního pohledu běžného mladého člověka. To samozřejmě neznamená, že Rusko je přesně všude takové jaké ona ukazuje. Co je na tom naivního? 😀

              Neuvědomil jsem si, že dnes někdo nerozumí anglicky, ale pokud myslíš replikanty z Blade Runner (1982), tak to trochu vysvětluje. 😀

              1. Pro Vencu…Chachachá…Svůj lehce útočný komentář považuješ za lehce vtipný a můj lehce vtipný za lehce útočný. Tomu se říká úhel pohledu 😉
                Film jsi trefil 👍
                Co se tejká jazyků, učil jsem se rusky, německy, anglicky a nakonec shodou okolností slušně ovládám jen španělštinu (asi o trochu lépe než slovenštinu, v gramatice a ortografii o dost lépe)…Já snad americky ani umět nechci. Jsem totiž duší esperantista (i když neumím esperantem ani pozdravit 😃)….Představuju si to takhle: 1.jazyk mateřština, 2. jazyk esperanto, 3.jazyk mandarínština 😁

Napsat komentář