Evropa chce, aby z rozvoje OZE těžili hlavně spotřebitelé

Evropská komise dnes představí návrh změn, kterým reaguje na potřebu vyšší ochrany spotřebitelů před výkyvy cen na trhu s elektřinu v důsledku ruské plynové války vůči Evropě.

Cílem navrhovaných změn je umožnit rychlejší nástup obnovitelných zdrojů, které nabízí nejlevnější energii na trhu a současně zajistit bezpečné dodávky energie pro všechny odběratele.

Podle dosud dostupných informací nepůjde o radikální zásahy, ale spíše rozšíření již existujících nástrojů. Svaz moderní energetiky podporuje zejména využití dlouhodobých a rozdílových smluv na nákup elektřiny z obnovitelných zdrojů, které zajistí energii za dostupné ceny a současně dají jistotu investorům do zelené energetiky pro nové projekty.

Únik návrhu reformy trhu uvádí, že Komise podpoří dlouhodobé smlouvy ve formě hlavně dlouhodobé smlouvy o nákupu elektřiny (tzv. PPA – Power Purchase Agreement) a dvoustranné rozdílové kontrakty (tzv. CfD – Contract for Difference). Vlády budou moci poskytnout státní záruky na snížení rizik u takových smluv. 

„Dvoustranné rozdílové smlouvy umožňují výstavbu nových projektů obnovitelných zdrojů za rozumné ceny. Investorům garantují návratnost vložených prostředků a jsou výhodné i pro spotřebitele. Pokud se ceny na trhu pohybují nad vysoutěženou hranicí, jsou příjmem státu, který je může použít pro snížení cen na trhu,“ komentuje výhody systému Martin Sedlák, Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Výhodnost dlouhodobých smluv na nákup elektřiny z obnovitelných zdrojů potvrzují například výsledky aukcí na nové solární a větrné elektrárny v Německu během loňského roku. Německo si v aukcích objednává určitý výkon za předem stanovenou maximální cenu. Investoři pak soutěží o podporu a získají ji ti s nejvýhodnější nabídkou.

V prosincové aukci byl vážený průměr nabídek pro solární elektrárny 0,058 EUR/kWh, tedy v přepočtu 1,38 Kč/kWh. Průměr na solární PPA se v Evropě v posledním čtvrtletí 2022 pohyboval okolo 0,076 EUR/kWh (1,8 Kč/kWh). I přes růst cen nových projektů kvůli narušení dodavatelských řetězců v důsledky války, jsou ceny obnovitelných zdrojů 3-4 krát nižší než je současný český strop cen silové elektřiny. 

„Cena elektřiny z nových solárních a větrných elektráren je nejnižší na trhu. Proto jsou právě investice do obnovitelných zdrojů nejrychlejším nástrojem, který může pozitivně ovlivnit ceny elektřiny ve prospěch spotřebitelů po celé EU včetně Česka. Vyšší podíl zelené energie pomůže vytlačit zemní plyn a tím sníží jeho dopad na ceny elektřiny,“ komentuje výhody návrhu Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. 

„Česká republika může využívat rozdílové smlouvy soutěžené v aukcích pro nové projekty obnovitelných zdrojů již od roku 2021. Bohužel ministerstvo průmyslu se rozhodlo, že tento systém pro solární elektrárny nevyužije a první aukce pro větrnou energetiku skončila nezdarem,“ dodává Martin Sedlák.

Impuls pro akumulaci a flexibilitu

Uniklý dokument se také hlásí k potřebě využití nových prvků, které usnadní lepší integraci obnovitelných zdrojů energie. Jde zejména akumulaci doplněnou o flexibilní řízení spotřeby (tzv. agregaci a flexibilitu). Článek 19d návrhu konkrétně navrhuje, aby členské státy EU mapovaly potřebu flexibility v elektrizační soustavě každé dva roky s výhledem na dalších alespoň pět let. Další části návrhu pak požadují, aby členské státy definovaly své vnitrostátní cíle pro ukládání energie.

Česku se dosud nepodařilo roli akumulace, agregace a flexibility legislativně uchopit. Podle kalkulací společnosti Nano Energies by přitom mohlo využití flexibility snížit potřebu tradičních zdrojů o 0,9 až 1,3 GW výkonu a zajistit lepší integraci obnovitelných zdrojů bez toho, aniž by bylo nutné jejich výkon během léta odstavovat.

zdroj: tisková zpráva

4 Comments on “Evropa chce, aby z rozvoje OZE těžili hlavně spotřebitelé”

      1. Jak seš starej, tak seš blbej….Za prvé – je to Neviditelný pes, zaslepený starý pes seš Ty. Za druhé – zelený a rudý komouš jedno jest, protože ti zelení jsou na povrchu zelení a uvnitř sytě rudí. Proto se jim též říká melouni. Melouny umí zázračným tempem rozhazovat (hlavně když nejsou jejich) ve jménu toho, aby poručili – samozřejmě marně – větru, dešti, jako dříve ti na povrchu i uvnitř rudí komouši. Stačí tak ve zkratce?

        1. Děkuju za vysvětlení. Začínám se v tom trochu ztrácet. Tady čtu pořád výrazy jako „fašistický rudozelený nok“ a nevím co si pod tím představit. Mám takový pocit, že lidi to začínají mít v hlavách zmatlané všechno dohromady. Už tady chybí jenom „nebinární muslimský křesťan“. 😉

Napsat komentář