EU plánuje vsadit na vodík, aby se zbavila závislosti na Rusku

Evropská komise oznámila zcela nový plán, jehož cílem je postupně eliminovat závislost na ruském plynu a fosilních palivech. Jednu z klíčových rolí v tomto plánu by měl sehrát vodík.

Komise na adresu nového programu nazvaného REPowerEU uvedla, že závislost EU na Rusku, zejména v kontextu invaze na Ukrajinu, by mohla urychlit plány na větší prosazování vodíku a urychlené využívání této technologie v co nejširším měřítku. K realizaci by mohlo dojít mnohem dříve než v roce 2030, uvedla Komise.

Klíčovým aspektem těchto plánů je výroba a dovoz většího objemu obnovitelného vodíku při současném ukončování spotřeby fosilních paliv napříč odvětvími. Tento vodíkový akcelerátor se podle Hydrogen Europe musí zaměřit na několik klíčových pilířů na podporu ekonomiky.

Snížit emise a podpořit evropský průmysl

Nahrazování by se mělo týkat zastaralých technologií s cílem snižovat emise a podporovat evropská průmyslová řešení. Hydrogen Europe uvádí, že v EU sídlí šest z deseti největších výrobců elektrolyzérů na světě, a nastal tedy čas, aby se průkopníkům čisté energie dostalo odpovídající podpory. 

Změny se budou týkat aktiv v odvětví zemního plynu a budování vodíkové infrastruktury včetně skladování, terminálů a zařízení potřebných k zajištění dovozu. Hydrogen Europe uvádí, že musí vzniknout srozumitelná a progresivní strategie. Ta musí identifikovat, která plynová vedení je nutno zpřístupnit k přepracování a změně účelu pro přepravu čistého vodíku.

Soukromé firmy to samy nepokryjí

Další oblastí, na kterou je nutné se zaměřit, jsou reinvestice v rámci systému EU pro obchodování s emisemi prostřednictvím Modernizačního a Inovačního fondu, jakož i využívání smluv o rozdílu v emisích uhlíku a státní podpory. Vodíkový akcelerátor si vyžádá enormní prostředky, které soukromý sektor nemůže sám pokrýt. 

„Musíme se zbavit závislosti na ruské ropě, uhlí a plynu. Jednoduše se nemůžeme spoléhat na dodavatele, který nám nepokrytě vyhrožuje. Musíme ihned začít jednat, abychom zmírnili dopady rostoucích cen energií, diverzifikovali dodávky plynu ještě před příští zimou a urychlili přechod na čisté energie,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Čím rychleji přejdeme na obnovitelné zdroje a vodík v kombinaci s vyšší energetickou účinností, tím rychleji budeme skutečně nezávislí a budeme mít vlastní energetický systém pod kontrolou. Tento týden ve Versailles projednám návrhy Komise s evropskými leadery a poté se svým týmem rychle přikročíme k jejich uvedení do praxe,“ dodala von der Leyenová.

zdroj: tisková zpráva

74 Comments on “EU plánuje vsadit na vodík, aby se zbavila závislosti na Rusku”

  1. Tak Leoši, už to máš černé na bílém, buď rubly za plyn, nebo si můžou Němci do zásobníků maximálně naprdět.
    Jistě si teď poslechneme, jak budeme pevní. Jenomže maximálně v mlení hubou, protože velkoodběratelé už začali nakupovat rubl a ten je na předinvazních hodnotách a zcela jistě bude posilovat ještě mnohem výše.

        1. Ano ve výsledku úplně jedno, kdo to smění z tvrdé měny na Rubly. Celá tahle hra s platbou za Rubly je jen poměřování penisů a podpora spekulativních nákupů.

          To co je podstatné, je omezování nákupů komodit z Ruska, protože to jediné znamená skutečně méně příjmů.

  2. Pro všechny, kteří to nepochopili:
    Jedná se o výrobu vodíku pro průmyslové aplikace. Jen na výrobu hnojiv se ho spotřebuje obrovské množství, dále se vodík používá pro výrobu plastů, barev, v petrochemii, … A potenciálně i v metalurgii. Teď se hlavně vyrábí ze zemního plynu. Pokud se v tomhle byznysu přejde na „zelený“ vodík získaný elektrolýzou, přijde zemní plyn v EU o větší obrat než mu tvoří výroba elektřiny.

      1. Tak v tom případě si doporučuju nastudovat jak to funguje.
        Tj. kolik kW el. energie spotřebuju, abych pak ve výsledku vyrobil 1kW na výstupní hřídeli motoru.

        Za vodík považují spásu bohužel lidi, kteří o tom vůbec nic neví (bez urážky). A ti jsou bohužel i na místech, kde se o tom rozhoduje.

        Jestli bude nucená el. mobilita průser. Tak vodík bude průser na n-tou.

              1. Fuell Cell mají účinnost kolem 60%, ale teoretická účinnost je kolem 97%. Nějak to souvisí s Gibbsovou energií, bohužel jsem na týhle látce ve škole nedával pozor, takže nevysvětlím. Celková účinnost po optimalizaci může být tedy hodně vysoká. Účinnost OZE nezapočítávám, protože palivo nic nestojí – cena je 0 Kč, a protože jde o to, co se s energií stane až pak – přímá spotřeba, nebo uložení energie do vodíku.

                1. celková účinnosť je max 20% aj pri niekdajšej zápornej cene elektriny.

                2. Před webnode dávám přece jenom přednost nějakým serióznějším zprávám.
                  V oblasti výzkumu elektrolýzy se toho děje opravdu hodně.
                  Oněch 20% je hodně stará záležitost. To bych považoval v současnosti za fake news.

                  The business case for green hydrogen requires very large amounts of cheap renewable electricity because a fair amount is lost in electrolysis. Electrolyzer efficiencies range from around 60 percent to 80 percent, according to Shell. The efficiency challenge is exacerbated by the fact that many applications may require green hydrogen to power a fuel cell, leading to further losses.

                  https://www.greentechmedia.com/articles/read/green-hydrogen-explained

                  https://newatlas.com/energy/hysata-efficient-hydrogen-electrolysis/

              2. To iba tak vo sne. Ucinnost 80% mate iba pri pouziti zariadeni so vzacnymi prvkami a dalsie zvysovanie ucinnosti uz bude problem. Teoreticke maximum je 94% pri PEM. Naviac su tam stale potrebne konverzie. Je velmi otazne ci vodik dokaze dosiahnut aspon 50% pri premene elektrina->vodik->elektrina (pozor tu treba zapocitavat aj distribucie, uskladnenie a pod.)

                1. A co nam povite o narocnosti pumpovani ropy ze Sibire 5000km a nutnosti ropu zahrivat po cele trase?

                2. Ja nic ale mne isto viete povedat aka je ucinnost ropy od cesty ropaVZemi->energia pohybu vozidla.

                  Kazdopadne tu sa bavime o vodiku, asi ste si nasiel nespravny clanok.

                3. Tady jde o adekvatni nahradu fosilnich paliv vodikem. Ocividne lobujete proti substituci zemniho plynu zelenym vodikem a vytahujete narocnost prepravy vodiku potrubim. Tak v kontextu diskuse o efektivite je narocnost pumpovani russke ropy 5000km vhodny argument. Ale kdo podporuje fosilni zdroje, ten protiargumenty neuznava.

                4. Ste uplne mimo ako zeleni muzickovia z EU. Fosilne paliva vodikom nenahradite. Vytazene fosilne paliva su energiou a vodik je iba nosic. Stale nikto nepovedal odkial chce nabrat energiu na vyrobu ekvivalentneho mnozstva plynu. Musite najst energiu pre vyrobu el. energie, tepelnej energie a priemyselnych materialov. Ak ju budete mat musite vediet vyrobit elektrolyzery na vyrobu vodika co je stratove. Samozrejme neuvazujem o zavedeni EV pre ktore musite vyrobit el. emetgiu naviac a este energiu na pokrytie strat. OZE vyrabaju teraz kolko energie? Podla mna potrebujete aspon 10x vsetkych OZE ktore mame a ktore sa budovali poslednych 30 rokov.

                  A este ten bonus ze vodik sa blbo skladuje, kedze je to najmensi atom prejde cez kazdu strukturu, takze sa vam zasobnik „samovybija“. Lepsie nez vodik je pouzitie metylu.

                  Ta posledna veta iba svedci o vasej zaslepenosti a hluposti. Potrebujeme sa nutne a rychlo zbavit ludi ako ste vy, ktory urcuju politiku.

          1. To by musela bejt teda zatraceně masivní výstavba, aby to nahradilo jak fosilní zdroje, tak ještě energii, která se do teď bere z plynu a dalších fosilních zdrojů navrch ponásobenou cca 3x, aby to vykompenzovalo ztráty meziuložení do vodíku. Na to bychom opravdu potřebovali ty bájné čtyři nové Temelíny. Minimálně.

            1. ČEZ chce do roku 2030 postavit 6 GW solárních elektráren.
              https://www.hybrid.cz/cez-chce-do-roku-2030-mit-6-gw-solarnich-elektraren-zameri-se-i-na-nabijecky/

              Německé větrné parky v Severním a Baltském moři, které teď mají podle poradenské společnosti Deutsche WindGuard výkon 7,8 gigawattu, by do roku 2030 měly rozšířit výkon na 30 gigawattů. V plánu je i zvýšení výkonu solárních elektráren na 200 gigawattů.
              https://oenergetice.cz/nemecko/nemecko-chce-do-roku-2035-ziskavat-energii-vyhradne-z-obnovitelnych-zdroju

                1. Loni se ve světě postavilo 290 GW fotovoltaických a větrných elektráren. Letos to nejspíše bude ještě o pěkný kus víc.
                  Tohle tempo výstavby udělá za nějaké 3-4 roky výstavby stejně nové elektřiny na kolik jaderná energetika potřebovala >50 let.

                1. No právě, kvůli nestabilitám v síti kvůli intermitentům se vyplatí ten vodík a baterky.

            2. No tak představa, že místo naskládaných polínek na zimu pod okapem na chalupě budete mít eletrolyzér, pod domem zakopanou nádrž na kapalný vodík a ve sklepě baterku s Fuel Cell a na střeše FVE místo kotle na THP je asi ještě poněkud vzdálená. Ale v průmyslovém měřítku až asi ani tolik ne. Ale je pravda, že byste zase neplatil za elektřinu. 🙂

        1. Zeptal ses – odpověděl jsem…Nic mi nepodsouvej a hlavně za mě nemluv. Díky….. Ještě mě napadlo…statisticky asi máš aku -vrtačku (šroubovák)….Tak snad to nebude nucený akuprůser… O elektrokolech radši pomlčím, aby jsme se nedostali do hlubin tvého cerebrálního chaosu…💌

                1. No ono to tak byva ked zahrejete vodu na vysoku teplotu.

  3. Kdyby EU chtěla omezit závislost na Rusku, tak udělá vše proto, aby se pálilo a těžilo co nejvíce uhlí. Uspořil by se tak plyn, který se používá na výrobu elektřiny. Nicméně na Ukrajině se bojuje už přes měsíc a reakce EU zatím žádná. Místo toho se řeší vodík, na jehož výrobu jaksi nemáme potřebnou elektřinu.

  4. Patřilo..2050.. Zbavit se závislosti na fosilu (nejen) z Ruska je samozřejmě fajn….. Ale ten tvůj odkaz❓ Vždyť obsah je v přímém rozporu s nadpisem: všichni se distancujou, nikdo nic nepotvrdí… Že ty seš fízl a děláš seznamy lidí, kterým po tom výplachu zbylo ještě kousek šedé srajdy mezi ušima???…No tak si mě dostal 😝

Napsat komentář