E.ON chystá velkou modernizaci elektrické rozvodné sítě směrem ke smart-grid, získal grant 91 mil. eur

Společnosti E.ON Distribuce a Západoslovenská distribuční získaly od Evropské komise prostředky ve výši 91,2 milionu EUR na mezinárodní projekt inteligentní energetické soustavy ACON Smart Grid. Na ACONu se kromě distribučních společností podílejí i provozovatelé přenosových soustav v České a Slovenské republice – ČEPS a SEPS – a další partneři. Práce na modernizaci distribučních soustav začnou v obou státech už letos a budou probíhat až do roku 2024.

Na ACONu se kromě distribučních společností podílejí i provozovatelé přenosových soustav v České a Slovenské republice – ČEPS a SEPS – a další partneři. Práce na modernizaci distribučních soustav začnou v obou státech už letos a budou probíhat až do roku 2024.

foto: SnapwireSnaps, licence Pixabay

Jde vůbec o první projekt distribučních společností v regionu střední a východní Evropy, který u EU uspěl mezi tzv. projekty společného zájmu (projekty PCI). Zároveň tento česko-slovenský energetický program získal v tomto regionu vůbec nejvyšší grant v historii.

Cílem projektu ACON, jehož realizátorem je v České republice společnost E.ON Distribuce, je modernizace a zvýšení efektivity distribuční soustavy a prohlubování příhraniční spolupráce mezi Slovenskem a Českou republikou.

„Díky ACONu budeme do naší distribuční sítě masivně zavádět inteligentní technologie, které nám pomáhají regulovat energii přesně podle spotřeby a do budoucna umožní více zapojit obnovitelné zdroje, například solární panely. Investicemi do chytrých sítí zvýšíme stabilitu a bezpečnost dodávek i ekonomickou efektivitu sítí a zároveň zkvalitníme dálkové řízení sítí. Cílem je připravit distribuční síť na příští desetiletí, aby umožnila budoucí připojení elektromobilů, baterií a dalších zařízení, která si zákazníci budou přát,“ vysvětluje Zdeněk Bauer, předseda představenstva E.ON Distribuce.

„Konkrétně dojde například k modernizaci příhraničních vedení 22 kV a úpravě rozvodny 110 kV v obci Tvrdonice. V plánu je i nová transformovna na území Brna, která významně odlehčí stávajícím zařízením v Husovicích, Medlánkách a Příkopě. Investice kolem 40 milionů EUR si vyžádá vybudování komunikační sítě, více než 30 milionů EUR půjde na modernizaci distribuční sítě pomocí chytrých prvků, jako jsou třeba inteligentní trafostanice, detektory poruch či měřiče námrazy,“ vypočítává Zdeněk Bauer.

Při modernizaci distribuční soustavy budou využívány Smart Grid technologie, čímž se vytvoří technické prostředí, které umožní realizaci dalších inteligentních řešení v budoucnosti. Jde o historicky první projekt s masivním nasazením nejmodernějších smart technologií, které umožní nástup „nové energetiky“ založené na lokálních obnovitelných zdrojích.

„V rámci projektu se bude nejen modernizovat již existující infrastruktura, ale zároveň i budovat nová. Jako příklad mohu uvést novou elektrickou stanici v obci Borský Svatý Jur, či digitalizaci více než 200 kilometrů 22kV vedení. Mezi přínosy projektu ACON bych zařadil výrazné zlepšení parametrů výkonnosti distribuční sítě, především poruchovosti a odstávek vyvolaných údržbou, jakož i snížení ztrát vznikajících při transferu elektřiny. Vyšší zákaznický komfort pocítí díky projektu ACON v horizontu následujících šesti let přes 190 000 našich zákazníků především v okresech Malacky, Senica, Myjava, Skalica, Trenčín a Nové Město nad Váhem,“ uvedl Marian Rusko, člen představenstva společnosti Západoslovenská energetika.

Projekt společného zájmu ACON je realizován nejen v příhraničních oblastech, ale na celém distribučním území společnosti E.ON, nicméně jeho přínos se projeví po celé České republice i v okolních zemích. Implementace smart prvků poskytne odpovídající kapacitu pro všechny uživatele distribuční soustavy a umožní její lepší monitoring. Jednodušší identifikace potenciálních poruch zkrátí čas potřebný k jejich odstranění. Zákazníkovi tak poskytneme stabilnější distribuční soustavu s minimem výpadků a vysokou kvalitou dodávek.

Možnost spolufinancovat rozvoj distribuční soustavy ze zdrojů EU představuje příležitost, jak výrazným způsobem přispět k digitalizaci naší distribuční soustavy a nabídnout nová technologická řešení koncovým uživatelům. Celková hodnota podpořeného projektu ACON činí 182,4 milionů eur, přičemž spolufinancování z evropských zdrojů dosahuje 91,2 mil. eur, tedy 50 % z hodnoty projektu. Náklady každého z partnerů pak představují 50 %.

Projekty společného zájmu představují klíčové příhraniční energetické infrastrukturní projekty EU, které jsou nezbytné pro vytvoření jednotného energetického trhu a dosažení dostupné, bezpečné a obnovitelné energie. Začátek výstavby se předpokládá v druhé polovině tohoto roku.

tisková zpráva

13 Comments on “E.ON chystá velkou modernizaci elektrické rozvodné sítě směrem ke smart-grid, získal grant 91 mil. eur”

 1. Pozdě soudruzi, pozdě. Toto jste měli mít vybudováno v
  Pozdě soudruzi, pozdě. Toto jste měli mít vybudováno v roce 2007 (od roku 2005 jste věděli, že FV panely budou expandovat). Dnes po retroaktivních krocích proti solárním baronům si se svou inteligencí můžete políbit šos. Z mého panelu nedostanete do vašeho inteligentního systému ani Joule. Nasrat do dlaní a rozmazat po gzichtu. Ještě možná od Vás očekávám nastavení tarifu (spínání HDO) dle mnou průběžně nastavované kupní ceně elektřiny na burze. Uděláte-li cokoli jiného cílíte na jiného zákazníka než jsu já a dle mého vyhazujete peníze. (viz. historické lidové moudro o perlách a sviních)

  1. Mají dotace skoro miliardu, nechápeš že si jim u zádele,
   Mají dotace skoro miliardu, nechápeš že si jim u zádele, jsi pouze náklad navíc, takže tvoje prohlášení je pro ně spíše úleva, že nikdo nebude veřejně nutit politiky, aby tě připojili…

   takže místo toho co jsi chtěl asi napsat si napsal, spíše něco čím jim děláš radost 😀

   1. No já být jimi bych zase nebyl tak v klidu. Těch
    No já být jimi bych zase nebyl tak v klidu. Těch fotovoltaikářů je cca. 30 000. Pokud každý ušetří na distribuci (silovka distributory netankuje) řekněme 15 000 Kč (každý neodebraných 6MWh či odebraných v NT – bytový dům+elektromobil) tak to je ročně 0,45miliardy Kč Takže ztráta zisku nahrazena dotaci v horizontu dvou let, potom výpadek. Ano, neudělá to každý ZB fotovoltaikář, ale……….

  1. Kdo je v oboru jak elektriny tak plynu, tak vi, ze jedina doba
   Kdo je v oboru jak elektriny tak plynu, tak vi, ze jedina doba kdy se pohnul zatuchly smrad vod distribuce a prenosu bylo za Vitaskove, jinak smrad a kecy co by kdyby byly v pérdely ryby… 🙁

   Pokud tam zase neprijde nekdo jako Vitaskova, tak se nic nezmeni, nebo zmeni, ale pouze za veeeeelke dotace, protoze co slo za ni bez dotaci, tak ted bez nich nikdo ze sefu nezvedne ani zadek… Ale z Vitaskove byli sefove po…ni az za usima, a fakt neco delali a ne pouze kecali o tom jak vsechno jde skvele…

 2. Smart grid by mel umoznit domovni jistic bez limitu. Dnes se
  Smart grid by mel umoznit domovni jistic bez limitu. Dnes se kazdy musi rozhodnout jaky jistic potrebuje a zmena je prakticky nemozna. Bud zaplati mnoho penez za dalsi ampery, nebo ten prispevek ktery drive zaplatil ztrati. Tusim 500 kc za kazdou amperu. Smart grid toto muze odstranit. Bud bude nejaka plovouci sazba, nebo si kazdy muze prikoupit na urcite obdobi a bez vymeny jistice. Samozrejme jsou nutne smart prvky ktere to umozni. Budoucnost by mohla byt skvela. Ale to by muselo byt evropske reseni. Ceske narodni reseni by prineslo spise kruta omezeni.

  1. Hmm, a pak jsi se probudil a uvedomil si, ze omezeni ted jsou
   Hmm, a pak jsi se probudil a uvedomil si, ze omezeni ted jsou a nejsou od nas, ale od zemi co presli na „zelenou“ elektrinu, ale jaksi nemaji site na nic postavene a jedou pres site zemi jako polsko a cr, ktere neco fakt budujou pro budoucnost…

   A vycist s obnovy trafostanic, ze budes mit v pojistkove skriny smartreseni chce hoooodne velkou fantasii 😀

   A 500za amperu je poplatek abys neplatil pripojku jak jeden cas bylo normalni, takze jestli zrusis ampery, pak ti vlastnici novych pripojek budou dekovat, ale tak ze se ti to libit nebude 😀

   Hele, tvuj prispevek je krasna ukazka toho, jak vubec nemas predstavu ze funguje prenosova a DS sit vcetne navazujicich veci jako platby atd….

   P.S. Ty tvoje smartgridy pana Bauera je, ze kazda vesnice bude „odpojitelna dalkove“, ze tam neprijede ceta, aby odpojila dedinu… (jasne budou dostavat i data). Na smart pripojky zapomen, to je otazka 30-40let, nez probehne kolecko obnovy site a hlavne budou uz existovat technologie co se prodavaj a sou otestovana ve velkem, coz dela maximalne cina, jinak sedi a kecaj…

   1. Hele ty pohádky co jsi napsal by byli pravda kdyby ALE nebyla
    Hele ty pohádky co jsi napsal by byli pravda kdyby ALE nebyla jedna zásadní skutečnost nesměl je nikdo koupit=nedovolil a když „náhodou“ to auto měli, pod výhruškama je museli odevzdávat a pak se šrotovali…

    Kdyby byla pravda co píšeš ty, tak se to prostě odpískalo jak se to dělalo u jiných modelů a nikdo si nedával takovou práci se šrotováním VŠECH aut… kdyby byli nebezpečné, tak si člověk řekne ochrana zákazníka, ale navyšování stráty spíše dokazuje, že tvůj názor ani omylem nebude pravdivý…

Napsat komentář